فلوسینولون (روش مصرف،عوارض و خطرات)

فلوسینولون,پماد فلوئوسینولون برای جوش,پماد فلوئوسینولون برای خارش واژن,اطلاعات دارویی فلوئوسینولون,فلوسینولون,مصرف پماد فلوئوسینولون در بارداری,پماد فلوئوسینولون برای نوزاد,قیمت پماد فلوئوسینولون,موارد مصرف فلوسینولون,مکانیسم اثر فلوسینولون,موارد منع مصرف فلوسینولون,عوارض جانبی فلوسینولون,اشکال دارویی فلوسینولون,پماد فلوسینولون,فلوسینولون برای جوش,مقدار مصرف فلوسینولون,

 

نام علمی دارو (ژنریک): Fluocinolone
گروه دارویی: Corticosteroids
کورتیکواستروئیدها

موارد مصرف فلوسینولون 

فلوئوسینولون در درمان علامتی اختلالات آلرژیک و یا التهابی پوست نظیر اگزما، انواع درماتیت، پسوریازیس و نیش حشرات به کار می‌رود.
مکانیسم اثر

جذب:

مقدار جذب شده به درصد داروی موجود در فرآورده، مقدار مصرف شده و وضعیت پوست در موضع مورد درمان ‏بستگی دارد. جذب این دارو در نواحی دارای لایه شاخی ضخیم (مانند کف دستها، کف پاها، آرنجها، و پاشنه پاها) حدود ‏یک درصد و در نواحی که نازک ترین لایه شاخی را دارند (ماند صورت، پلکها و نواحی تناسلی) حدود ۳۶ درصد است. ‏جذب دارو در نواحی آسیب‌دیده، ملتهب یا پوشیده پوست افزایش می‌یابد. مقداری از اشکال موضعی این دارو، بخصوص از ‏طریق مخاط دهان، جذب سیستیمک می‌شود.

پخش:

بعد از مصرف موضعی، فلوسینولون در سرتاسر پوست موضع تحت درمان انتشار می‌یابد. مقداری از دارو که به ‏داخل گردش خون جذب می‌شود، به سرعت در داخل عضلات کبد، پوست، روده و کلیه انتشار می‌یابد.
متابولیسم:

بعد از مصرف سطحی (پوستی)، فلوسینولون عمدتاً در پوست متابولیزه می‌شود. مقدار کمی از دارو که به تداخل ‏گردش خون سیستمیک جذب شده است ، عمدتاً در کبد به ترکیبات غیرفعال متابولیزه می‌شود.
دفع:

متابولیتهای غیرفعال عمدتاً به صورت گلوکورونیدها و سولفاتها و همچنین ، ترکیبات کونژوگه نشده، از طریق کلیه‌ها ‏دفع می‌شوند. مقادیر کمی از متابولیتها هم از طریق مدفوع دفع می‌شوند. ‏
موارد منع مصرف

در بیماری روزاسه و حالات التهابی زخم‌دار و یا خارش‌دار و نیز برای درمان آکنه نباید مصرف شود.
هشدارها

۱- از مالیدن این دارو روی پوست کودکان تا حد امکان پرهیز شود.
۲- از مصرف طولانی مدت فرآورده روی پوست صورت اجتناب گردد.
عوارض جانبی

به دلیل کم بودن متابولیسم پوستی فلوئوسینولون و امکان جذب سیستمیک قابل توجه، عوارضی نظیر سندرم کوشینگ، افزایش قند خون و وجود قند در ادرار و در دراز مدت تضعیف محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-فوق کلیه محتمل می‌باشد. بروز عوارض جانبی موضعی مانند تشدید عفونت‌های درمان نشده، نازک شدن پوست، درماتیت تماسی، اختلالات التهابی در ناحیه صورت به ویژه در خانم‌ها و آکنه در محل کاربرد فرآورده نیز گزارش شده است.
نکات قابل توصیه

۱- از مصرف خودسرانه این دارو خودداری شود.
۲- از به کار بردن پوشش و یا پانسمان روی ناحیه تحت درمان با فلوئوسینولون خودداری شود.
۳- از تماس دارو با چشم‌ها اجتناب شود.
۴- در صورتی که باگذشت دو هفته عارضه‌ای که برای آن فلوئوسینولون تجویز شده، بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه شود.
۵- قبل از شیردهی از استفاده این دارو روی بافت‌ پستان خودداری شود.
مقدار مصرف

بزرگسالان: از کرم یا پماد ۰۲۵/۰% فلوئوسینولون ۱ تا ۲ بار در روز استفاده می‌شود.
کودکان: دارو تنها یک بار در روز استفاده می‌شود.
اشکال دارویی

Topical Cream: 0.025%
Topical Ointment: 0.025%

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده