فوروزماید (نحوه مصرف،عوارض و خطرات)

فوروزماید چیست,موارد مصرف فوروزماید,عوارض قرص فوروزماید,مکانیسم اثر فوروزماید,اشکال دارویی فوروزماید,فوروزماید تزریقی,قرص فوروزماید,مصرف فوروزماید در بزرگسالان,مصرف فوروزماید در کودکان,تداخل دارویی فوروزماید,چه داروهایی بر فوروزماید اثر می گذارد,موارد احتیاط در مصرف فوروزماید,فورسمید,قرص فورسمید,قرص فوروزماید برای لاغری,داروهای ادرار آور,آمپول rosemid,furosemide

نام علمی دارو (ژنریک): Furosemide

گروه دارویی: Cardiovascular Drugs
داروهای قلبی عروقی

موارد مصرف:

فوروزماید در درمان خیز (همراه با نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی و بیماری کلیوی) و کم‌ادراری ناشی از نارسایی کلیوی و زیادی خفیف تا متوسط فشار خون و به عنوان داروی کمکی در درمان بحران زیادی فشار خون مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک:
تقریباً ۷۰-۶۰ درصد از فوروزماید پس از مصرف خوراکی جذب می‌شود.
غذا ممکن است سرعت جذب را بدون تغییر اثر مدری، کم کند. پیوند فوروزماید به پروتئین بسیار زیاد است. نیمه عمر دارو ۱-۵/۰ ساعت است. متابولیسم دارو کبدی است. اثر دارو از راه خوراکی پس از ۶۰-۲۰ دقیقه و از راه تزریق وریدی پس از ۵ دقیقه شروع می‌شود.

زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر مدر دارو، از راه خوراکی ۲-۱ ساعت و از راه وریدی طی ۳۰ دقیقه است. اوج اثر کاهنده فشار خون این دارو تا چند روز پس از شروع درمان ظاهر نمی‌شود. طول اثر دارو از راه خوراکی ۸-۶ ساعت و از راه وریدی ۲ ساعت است. ۸۸ درصد فوروزماید از راه کلیه و ۱۲ درصد از راه صفرا و مدفوع دفع می‌شود.

اشکال دارویی:

Scored Tablet: 40mg
Injection: (2ml, 4ml) 10 mg/ml
Infusion: 250mg/25ml

مقدار مصرف:
خوراکی:

بزرگسالان:

در درمان بی‌ادراری ابتدا ۸۰-۲۰ میلی‌گرم به صورت مقدار واحد مصرف می‌شود که سپس هر –۶ ساعت مقدا ر۴۰-۲۰ میلی‌گرم به مقدار مصرف اضافه می‌شود تا پاسخ مطلوب حاصل شود. مقدار نگهدارنده این دارو به صورت مقدار واحد یا در ۳-۲ مقدار منقسم یک روز در میان یا ۴-۲ روز متوالی، یک بار در هفته تجویز می‌شود. به عنوان کاهنده فشار خون، ابتدا ۴۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز و سپس مقدار مصرف بر اساس پاسخ بیمار تنظیم می‌شود. بیشینه مقدار مصرف تا mg/day600 است.

کودکان:

ابتدا mg/day2 به صورت مقدار واحد مصرف می شود وسپس هر ۸-۶ ساعت mg/day2-1 به آن افزوده می‌شود تا پاسخ مطلوب به دست آید.

تزریقی

بزرگسالان:

ابتدا ۴۰-۲۰ میلی‌گرم به صورت مقدار واحد تزریق عضلانی یا وریدی می‌شود و سپس هر ۲ ساعت تا حصول پاسخ کافی، مقدار ۲۰ میلی‌گرم افزوده می‌شود. مقدار نگهدارنده بر اساس اندازه‌گیری غلظت سرمی تعیین می‌شود (۱ یا ۲ بار در روز). در خیز حاد ریوی (بدون بحران زیادی فشار خون) به عنوان مقدار شروع ۴۰ میلی‌گرم تزریق وریدی می‌شود و در صورت عدم پاسخ کافی مجدداً پس از یک ساعت ۸۰ میلی‌گرم تزریق می شود.

به عنوان کاهنده فشار خون در بحران زیادی فشار خون در بزرگسالانی که کلیه سالم دارند، مقدار ۸۰-۴۰ میلی‌گرم و در بحران زیادی فشار خون همراه با خیز ریوی یا نارسایی حاد کلیوی،‌مقدار ۲۰۰-۱۰۰ میلی‌گرم به صورت وریدی تزریق می‌شود.
کودکان:

ابتدا mg/day1 به صورت مقدار واحد تزریق عضانی یا وریدی می شود وهر ۲ ساعت mg/kg به مقدار مصرف افزوده می‌شود تا پاسخ مناسب حاصل شود.

از چه کارهایی باید اجتناب کنید؟

از بیدار شدن سریع از رختخواب، یا تغییر وضعیت سریع نشستن یا دراز کشیدن، اجتناب کنید چون ممکن است دچار سرگیجه شوید. به آرامی و محکم حرکت کنید تا از افتادن شما جلوگیری شود.

از کم آب شدن و خشکی بدن خود اجتناب کنید. از پزشک بپرسید حال که فوروزماید مصرف می کنید چه مقدار آب باید در طی روز بنوشید.

چه داروهایی بر فوروزماید اثر می گذارند؟

در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید خصوصا داروهای زیر:
سیس پلاتین (پلاتینول)
سیکلوسپورین (نئورال، جنگراف، ساندیمیون)
اتاکرینیک اسید (ادکرین)
لیتیوم (اسکالیث، لیتوبید)
متوتروکسات (ریماتریکس، ترکسال)
فنی توئین (دیلانتین)
آنتی بیوتیک هایی مثل آمیکاسین (آمیکین)، سفدینیر (آمنیسف)، سفپروزیل (سفزیل)، سفوروکسیم (سفتین)، سفالکسین (کیفلکس)، جنتامایسین (گرامیسین)، کانامیسین (کنترکس)، نئومیسین (میسیفردین، نئو فردین، نئو تب)، استرپتومایسین، توبرامایسین (نبسین، توبی).
داروهای قلبی یا فشار خون مثل آمیودارون (کوردارون، پسرون)، بنازپریل (لاتنسین)، کاندسارتان (اتکاند)، اپروسارتان (توتن)، انالاپریل (واسوتک)، ایربسارتان (آواپرو، آوالید)، لیسینوپریل (پرینیویل، زستریل)، لوسارتان (کوزار، هیزار)، المزارتان، کوئیناپریل، رامیپریل، تلمیسارتان، والسارتان.
داروهای ملین مثل متاموسیل، هیدروکسید منیزیم، کالیس، دولکلاکس، اپسوم سالت، سنا.
سالیسیلات ها مثل آسپرین، دیسالسید، دالوبید، سالفلکس، تریکوسال.

استروئیدها
البته لیست داروهای بالا کامل نیست و احتمالا داروهای دیگری نیز با فوروزماید واکنش دارند، بنابراین لازم است که هر دارویی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

نکات قابل توصیه:

۱-مصرف این دارو حتی در صورت احساس بهبودی باید ادامه یابد.
۲-این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. از این رو مصرف این دارو ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.
۳-در طول مصرف این دارو، احتمال بروز کمی پتاسیم خون وجود دارد، از این رو ممکن است مصرف مکمل‌های پتاسیم ضروری باشد.
۴-در هنگام ایستادن به مدت طولانی، انجام فعالیت جسمانی یا در هوای گرم، به علت اثر کاهنده فشار خون در حالت ایستاده، باید احتیاط شود.
۵-به عنوان پایین‌آورنده فشار خون، از مصرف سایر داروها به خصوص داروهای مقلد سمپاتیک که نیاز به نسخه پزشک ندارند، باید خودداری شود.
۶-اگر برنامه مصرف دارو یک بار در روز باشد، به منظور جلوگیری از تکرار ادرار در طول شب، این دارو باید صبح مصرف شود.
۷-اگر فوروزماید به رژیم درمانی فشار خون اضافه شود، به منظور جلوگیری از افت شدید آن، کاهش مقدار مصرف سایر داروهای کاهنده فشار خون ممکن است ضروری باشد.
۸-اگر کم‌ادراری باحداکثر مصرف این دارو به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد، توصیه می‌شود مصرف دارو قطع شود.
۹-احتمال بروز حساسیت به نور بامصرف فوروزماید وجود دارد. از تماس بیش از حد بانور خورشید باید خودداری شود.
۱۰-در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دار، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف بعدی نباید دو برابر گردد.

عوارض جانبی:

کمی سدیم خون، کمی پتاسیم خون و کمی منیزیم خون، آلکالوز ناشی از کمی کلرور خون، افزایش دفع کلسیم، کاهش فشار خون،تهوع، اختلالات گوارشی، افزایش اوره خون و نقرس، افزایش موقت غلظت کلسترول و تری گلیسرید پلاسما بامصرف این دارو گزارش شده است.

هشدارها:

۱-این دارو در موارد بی‌ادراری و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲-این دارو ممکن است سبب بروز کمی پتاسیم و سدیم خون شود.
۳-بیماران سالخودره ممکن است به اثرات این دارو بر روی فشار خون و الکترولیت‌ها حساس‌تر بوده و در معرض خطر بروز کلاپس گردش خون و حملات ترومبوآمبولی باشند.

تذکر: هیچ دارویی را بدون دستور پزشک خود مصرف نکنید.