هیوسین (خطرات و عوارض،فواید،نحوه مصرف)

قرص هیوسین بوتیل بروماید,هیوسین در بارداری,هیوسین بوتیل بروماید برای چیست,هیوسین بوتیل بروماید,آمپول هیوسین در بارداری,هیوسین بوتیل بروماید در بارداری,قرص هیوتکس ۱۰,قرص برای اسهال,اثرات و عوارض مصرف هیوسین,نحوه مصرف و خوردن هیوسین,فواید داروی هیوسین,درمان با هیوسین,دوز مصرفی هیوسین,موارد کاربرد هیوسین,خطرات هیوسین,موارد و مقدار مصرف
کنترل اسپاسم گوارشی یا ادراری ـ تناسلی، قاعدگی دردناک همراه با اسپاسم، اسپاسم حاد، مانند قولنج صفراوی یا کلیوی.
بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار ۲۰ میلی گرم چهار بار در روز مصرف می‌شود. در قاعدگی دردناک همراه با اسپاسم، مصرف دارو باید دو روز قبل از قاعدگی شروع و تا سه روز بعد ادامه یابد، و یا مقدار ۲۰ میلی گرم تزریق عضلانی یا وریدی می‌شود. در صورت لزوم، مصرف این مقدار بعد از نیم ساعت تکرار می‌شود. از طریق رکتال، ۳-۱ شیاف در روز استعمال می‌گردد.
کودکان ۱۲-۶ ساله: از راه خوراکی ، مقدار ۱۰ میلی گرم سه بار در روز مصرف می‌شود. از طریق رکتال یک شیاف در روز استعمال می‌شود.
توجه: هیوسین در پرتون گاری برای تشخیص افتراقی انسداد و کاهش اسپاسم و درد در پیلوگرافی مصرف می‌شود. همچنین، این دارو همراه با سایر روشهای تشخیصی، مانند آندوسکوپی معده، دوازدهه، در صورت وجود اسپاسم، مصرف می‌شود.
مکانیسم اثر
به نظر می‌رسد این دارو عمدتاً بر روی عقده‌های پاراسمپاتیک داخل دیواره‌ای عضلات صاف ارگانهای حفرات شکمی و لگن مؤثر است و موجب شل شدن آنها می‌شود.

مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک
جذب: هیوسین به میزان کمی از دستگاه گوارش جذب می‌شود.
موارد منع مصرف و احتیاط:
عوارض جانبی
دستگاه گوارش: خشکی دهان.
سایر عوارض: کاهش موقت تطابق چشم، تاکیکاردی.

اشکال دارویی
Tablet: 10mg
Injection: 20 mg/ml
Suppository: 7.5, 10mg

طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آنتی کول ینرژیک.
طبقه‌بندی درمانی: ضد اسپاسم.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C

ملاحظات اختصاصی
۱ـ محلول تزریقی هیوسین را می‌توان با محلولهای تزریقی دکستروز یا محلول نمکی نرمال رقیق کرد.
۲ـ محلول تزریقی این دارو را می‌توان با اغلب محلولهای مایی مواد حاجب مانند دیاتریزوات سدیم، که در پرتونگاری مورد استفاده قرار می‌گیرند مخلوط کرد.
نکات قابل توصیه به بیمار
این دارو ممکن است موجب بروز خواب آلودگی شود. بنابراین، از انجام فعالیتهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند، خودداری کنید.

این دارو که خاصیت ضد تشنجی دارد، هم بر روی روده اثر گذاشته و هم مسکنی قوی برای کنترل تهوع و استفراغ می باشد. ضمناًً به خاطر دارا بودن خاصیت آنتی کلی نرژیک، موجب گشادشدن مردمک چشم می گردد.
دارو دارای دو نوع می باشد:
الف- هیوسین بوتیل برمید: که در کاهش دردهای گوارشی مثل سوزش و تحریک پذیری روده مؤثر است.
ب- هیوسین هیدروبرومید : که برای کنترل بیماری های حرکتی و تهوع، درمان سردرد و سرگیجه به کار می رود.
اشکال دارو : قرص، آمپول، پماد پوستی
زمان مصرف دارو : نوع خوراکی دارو: ۴ بار در روز (درمان سوزش روده)،‌ یا ۳ بار در روز (درمان تهوع و استفراغ)، هر ۳ روز یکبار (پماد پوستی)
اندازه دوز مجاز مصرفی دارو : درمان سوزش روده (۸۰ میلی گرم در هر دوز از نوع هیوسین بوتیل برومید)
درمان تهوع و استفراغ (۳ /۰ میلی گرم در هر دوز از نوع هیوسین هیدروبرومید)
چگونگی تأثیر دارو: اثرات این دارو ظرف ۱ ساعت پس از شروع درمان با دارو، ظاهر می شوند. ضمناًً اثرات نوع خوراکی دارو مدت ۶ ساعت و اثرات نوع پماد پوستی دارو مدت ۷۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو در بدن باقی خواهند ماند.
طریقه نگهداری دارو: این دارو باید در محفظه سربسته و در جای خشک و خنک دور از دسترس اطفال نگهداری شود. ضمناًً از تابش نور محافظت گردد.
چگونگی قطع مصرف دارو : به محض رفع احتیاج می توان مصرف دارو را بدون هیچ مشکلی قطع نمود.

از عوارض نوع خوراکی و تزریقی این دارو می توان به خشکی دهان و خواب آلودگی اشاره نمود. این عوارض به وسیله کاهش دوز مصرفی دارو، برطرف می شوند. ضمناًً اگر دچار اختلال در بینایی، مشکلات مجاری ادراری یا تند شدن ضربان قلب گشتید، پزشک را در جریان قرار دهید.
نکات احتیاطی مهم در مصرف دارو : اگر به دردها و امراض زیر مبتلا می باشید، حتماًً قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
* اگر به دردهای مزمن کبدی و کلیوی دچار می باشید و یا مشکلات قلبی دارید.
* اگر مشکلات پروستاتی یا ادراری دارید و یا داروهای دیگری را مصرف می کنید.
* اگر به آب سیاه چشم مبتلا بوده اید و یا سنگ مثانه دارید.
مصرف دارو برای زنان حامله : چون مفید بودن این دارو برای مصرف در دوران حاملگی به اثبات نرسیده است، لذا بهتر است با پزشک مشورت شود.
مصرف دارو برای زنان شیرده : خطری در بر ندارد.
مصرف دارو برای بچه ها و اطفال : برای بچه های زیر ۴ سال در درمان بیماریهای حرکتی، مجاز نمی باشد. ضمناً پماد پوستی این دارو برای بچه های زیر ۱۰ سال توصیه نمی شود.
سایر انواع دارو برای بچه های زیر ۶ سال مجاز نمی باشد.
مصرف دارو برای افراد بالای ۶۰ سال : کاهش دوز مصرفی مجاز دارو، ضرورت دارد.
مصرف در افراد بالای ۶۰ سال : چون این دارو می تواند موجب خواب آلودگی و اختلال در بینایی شود، لذا کلیه رانندگان و افرادی که کارهای پرمخاطره انجام می دهند، هنگام مصرف این دارو باید از فعالیت های مربوطه دست بکشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده