لیدوکائین (روش استفاده،انواع،فواید،خطرات و عوارض)

خطرات و عوارض،نحوه مصرف لیدوکائین

ژل لیدوکائین,اسپری لیدوکائین ۱۰ درصد,اسپری لیدوکائین تاخیری,لیدوکائین برای دیر انزالی,لیدوکائین مقعدی,ژل گشاد کننده مقعدی,قیمت ژل لوبریکانت مقعدی,لیدوکائین اچ,کاهش درد رابطه مقعدی,ژل بی حس کننده واژن,پماد بی حسی موضعی قوی,کرم بی حس کننده برای اپیلاسیون,ژل بی حس کننده سیمپلکس,پماد لیدوکائین مقعدی,ژل لیدوکائین ۱۰ درصد,اسپری لیدوکائین برای خانمها,اسپری لیدوکائین ۱۰ درصد برای دندان درد,نحوه استفاده اسپری لیدوکائین ۱۰ درصد,اسپری لیدوکائین ۲۰ درصد,قیمت اسپری لیدوکائین ۱۰ درصد,اسپری لیدوکائین ۱۰ درصدچیست,اسپری لیدوکائین ۱۰ درصد برای اپیلاسیون,قیمت ژل لیدوکایین,ژل لیدوکائین مقعدی,طریقه استفاده از ژل لیدوکائین,ژل لیدوکایین برای واژن,لیدوکایین چیست,ژل لیدوکائین برای اپیلاسیون,پماد لیدوکائین اچ,قیمت

اسپری لیدوکائین
لیدوکائین به عنوان بی حس کننده موضعی در جراحی‌های کوچک و دندانپزشکی استفاده می‌شود. این دارو به همراه کوکایین پرمصرف‌ترین داروهایی هستند که در دندانپزشکی به عنوان بی حس کننده به کار می‌رود. پماد لیدوکائین در درمان دردهای موضعی مانند سوختگی، گزش حشرات و هموروئید به کار می‌رود (گاه در ترکیب با هیدروکورتیزون). لیدوکائین برای بی حسی نخاعی در اطراف سخت شامه و یا زیر تخاع نیز تزریق می‌شود.

کاربرد در آریتمی
لیدوکائین به صورت وریدی در آریتمی‌های قلبی به خصوص آریتمی‌های بطنی کاربرد دارد. از داروهای ضد آریتمی کلاس Ib است و بر فاز صفر پتانسیل عمل سلولهای قلبی مؤثر است. سرعت هدایت الکتریکی را در سراسر سیستم هدایتی میوکارد کند می‌سازد.

مکانیسم اثر
لیدوکائین با رقابت با کلسیم در نشستن بر روی گیرنده‌های غشائی عصبی باعث کنترل عبور سدیم از وراء غشای سلولی می‌شود و مرحله دپولاریزاسیون پتاسیل عمل را کاهش می‌دهد. این اثرات با تثبیت برگشت پذیر غشای سلولهای عصبی در نتیجه کاهش نفوذپذیری این غشا به یون سدیم، شروع و هدایت امواج عصبی را متوقف می‌کند. درصورت جذب مقادیر زیاد لیدوکائین ابتدا می‌تواند اثر تحریکی و سپس اثر تضعیفی بر روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد.

عوارض جانبی لیدوکائین

لرزش دستها، بی قراری، وزوز گوش، تیرگی دید یا دوبینی می‌باشد که با مصرف زیادتر می‌تواند موجب کاهش ضربان قلب، تشنج، ایست قلبی، آسم و ایست تنفسی نیز بشود.

مصرف به عنوان تسکین درد دندان
دکتر ابراهیم صادقی (متخصص رادیولوژی فک و صورت) در گفت و گو با ایسنا گفته است: مصرف اسپری بی‌حسی لیدوکائین به مینای دندان هیچ گونه آسیبی نمی‌رساند، اما مصرف بیش از حد آن احتمال زخم کردن لثه‌ها و گونه‌ها را به همراه خواهد داشت.
افرادی که از درد دندان رنج می‌برند، بهتر است اسپری لیدوکائین را در طول ۲۴ ساعت سه مرتبه استفاده کنند و بیشتر از این مقدار توصیه نمی‌شود.
ایشان همچنین معتقد هستند داروهایی که به عنوان مسکن درد دندان مصرف می‌شوند، بهتر است به صورت خوراکی باشد و موضعی بر روی دندان گذاشته نشوند.

یکی از راههایی که اخیرا” خیلی مورد استفاده مردانی که دچار زودانزالی هستند قرار می گیرد استفاده از داروهای بیحسی مانند اسپری تاخیری ایموشن ویژه آقایان دارای مجوز بهداشت بدون عارضه و پمادهای گوناگون است . کلیه این مواد از خانواده لیدوکایین بوده و به فرم های مختلف مانند اسپری ، کرم ، ژل در بازار وجود دارند . این داروها با بلوک کردن هدایت عصبی مانع انتقال تحریک حسی از اعصاب ناحیه آلت شده و در نتیجه زمان رسیدن به انزال افزایش می یابد .
باید توجه داشت که استفاده از مواد بی حسی شمشیر دو لبه بوده و استفاده زیاد و نادرست از آنها می تواند هدایت عصبی را از آلت کاملا متوقف نماید .

در نتیجه مرد نه تنها از نزدیکی هیچ احساس لذتی نمی برد بلکه حتی ممکن است برای مدت کوتاهی شهوت خود را هم از دست بدهد و حتی قادر به نعوظ و انجام عمل نزدیکی هم نباشد! اگر از اسپری استفاده میکنید باید نوع مرغوب آنرا تهیه کنید. کلیه اسپری های بی حسی با نامهای جعلی ۲۴۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ و مانند آن که از کشورهای عربی وارد میشوند تقلبی بوده و استفاده از آنها بی خطر نیست .
بهترین محل برای استفاده ازاسپری تاخیری ناحیه زیر کلاهک آلت است . بهتر است بیست دقیقه قبل از نزدیکی یک یا دو پاف در این محل اسپری نمایید . به مرور زمان هر کس با توجه به وضعیت بدنی میتواند مقدار اسپری مناسب برای بدن خود را پیدا کند . روش استفاده از کرم ها و ژل های بی حسی هم مانند اسپری است .

هنگام استفاده از مواد بی حسی بیاد داشته باشید که حتما” چند دقیقه قبل از انجام نزدیکی باید آلت خود را چند بار با آب بشوویید یا اینکه از کاندوم استفاده نمایید زیرا این مواد خیلی سریع از طریق مخاط واژن جذب شده و باعث بی حسی آن میشود در نتیجه شریک جنسی شما هیچ لذتی از آمیزش نمیبرد و یا اینکه دیرتر ارضاء خواهد شد و نتیجه معکوس خواهید گرفت .
در صورت استفاده از مواد بی حسی باید به وضعیت طرف مقابل نیز توجه داشته باشید . بعضی ها خوشحال از اینکه دیگر انزال زودرس ندارند ، مدت طولانی پشت سر هم نزدیکی کرده و باعث آسیب مخاط واژن واحساس درد و ناراحتی در طرف مقابل میشوند .
داروهایی مثل لیدوکایین و یا اسپری های بی حسی دندان و غیره … این داروها می تواند نتیجه بخش باشد و عوارض خاصی هم در کوتاه مدت ندارد . در واقع می تواند برای درمانهای مقطعی بکار رود تا اضطراب فرد از بین برود.
اثرات دراز مدت آن روی بیضه ها مشخص نیست و گزارش مثبت و منفی در این باره وجود ندارد .
از طرفی ممکن است که حتی در همان کوتاه مدت هم برای بعضی ها که مورد حساسیت دارند نا راحتی های پوستی فراهم سازد . اسپری ها و کرم هایی البته به طور کل برای این منظور ساخته شده است اما آنها هم همین موارد را دارند ضمن اینکه نایاب و گران هم هستند .
استفاده از اسپری برای بعضی افراد که بیش از اندازه تحت تحریک باشند بدلیل مورد آموزش بدنی غلط که در مبحث انزال گفتم بطور کل می تواند حتی بی تاثیر هم باشد! و بدتر اینکه فرد مشاهده می کند که بسرعت انزال گشته و اکنون آلتش دیگر امکان نعوذ را هم ندارد!!

(لیدوکائین ۲%)
گروه دارو : بی حس کننده

ترکیب
هر ۱۰۰ گرم ژل استریل موضعی زایلوژل® حاوی ۲ گرم لیدوکائین هیدروکلراید می باشد.

فارموکولوژی
بی حس کننده های موضعی، ایجاد و هدایت جریان های عصبی را با کاهش جریان یونی از میان غشای نورونی، مهار می کنند.

کاربرد:
ژل استریل موضعی زایلوژل® به منظور ایجاد بی حسی موضعی غشاهای مخاطی قبل از معاینه، آندوسکوپی، معاینه حلق و گلو، معاینه دستگاه تنفسی یا نای، معاینه و درمان التهاب مجاری ادراری (در کنترل و تسکین درد) به کار می رود.

مقدار و چگونگی مصرف دارو
بزرگسالان: ایجاد بی حسی در مجرای ادراری:
در زنان این مقدار ۳ تا ۵ میلی لیتر (معادل ۱۰۰-۶۰ میلی گرم) از ژل لیدوکائین می باشد که چند دقیقه قبل از معاینه توسط سواب یا مستقیماً در موضع مصرف می شود.
در مردان ۵ تا ۱۰ میلی لیتر (معادل ۲۰۰-۱۰۰ میلی گرم) از ژل لیدوکائین قبل از گذاشتن کاتتر در پیشابراه یا ۳۰ میلی لیتر (معادل ۶۰۰ میلی گرم) قبل از سوند گذاری یا سیستوسکوپی (معمولاً در دو دوز منقسم) مصرف می شود.
کودکان: برای ایجاد بی حسی (موضعی، مخاطی) بر اساس سن، وزن و شرایط ظاهری کودک استفاده می گردد. حداکثر مقدار مصرف در کودکان، ۴/۵ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن می باشد.

شکل دارویی
ژل های موضعی استریل زایلوژل® سینادارو در تیوپ های آلومینیومی ۲۵ گرمی عرضه می شوند.

نحوه درست کردن سرم لیدوکائین

میکروست را به سرم دکستروز ۵% وصل و هواگیری کنید.
۸۰ – سی سی سرم دکستروز ۵% داخل میکروست بریزید.
۴ -عدد آمپول لیدوکائین ۲ درصد کشیده و داخل میکروست بریزید به طوری که حجم کل به ۱۰۰ سی سی برسد.
– با توجه به اینکه در هر سی سی از لیدوکائین ۲۰ درصد ۲۰ میلی گرم ماده موثره لیدوکائین وجود دارد . پس در ۲۰ سی سی لیدوکائین ۴۰۰ میلی گرم ماده موثره وجو دارد . پس در هر سی سی از میکروست ۴ میلی گرم ماده موثر لیدوکائین وجود دارد . با توجه به اینکه در هر سی سی میکروست ۶۰ قطره می باشد ، تعداد قطرات دستور داده شده را می توان محاسبه کرد.

۴ mg۳ mg۲ mg۱mgLidocaine     Drip
۳۰۲۳۱۵۸تعداد قطره میکروست در دقیقه
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]