نکات طلایی نگهداری و مصرف دارو در منزل

نتایج برخی پژوهش ها نشان می دهد که برخی داروها مدت ها پس از گذشت تاریخ انقضایشان، ممکن است همچنان موثر باشند. البته باید گفت چند عامل در تعیین این که آیا استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته مشکل آفرین است یا خیر، دخیل است.
به گفته دیوید نیرنبرگ، رئیس بخش فارماکولوژی بالینی و سم شناسی مرکز پزشکی دارتموث نوع دارو، این که چه مدت از تاریخ انقضا گذشته است، و این که دارو در چه شرایطی نگهداری شده، همگی عواملی تاثیرگذار است.

اگر از دارویی استفاده می کنید که چند ماه یا یک سال از تاریخ انقضای آن گذشته است اما در شرایط خوبی از آن نگهداری شده است، احتمالا مشکل ساز نخواهد بود، هرچند شرکت های تولیدکننده دارو این موضوع را تضمین نمی کنند.

این موضوع برای داروهای بی نیازازنسخه پزشک مانند آسپرین صدق می کند. شرکت های داروسازی، اثربخشی وایمنی دارو را برای یک دوره زمانی به طور معمول دوتا سه سال آزمایش می کنند و این درشرایطی است که به صورت مناسب نگهداری و ذخیره شده باشد.

نگهداری مناسب، یعنی دارو در معرض دماهای بیش از اندازه بالا یا پایین، نور مستقیم خورشید یا حرارت و رطوبت قرار نگرفته باشد.

نتایج برخی پژوهش ها نشان می دهد که داروها مدت ها پس از گذشت تاریخ انقضایشان ممکن است همچنان موثر باشند.

به نقل از سایت medicin plus، داروها را در جای خنک وخشک به دور از حرارت ورطوبت قرار دهید.از مصرف داروهایی که رنگ ، بو وبافت آن تغییر کرده، ترک خورده یا شکسته است، حتی اگر تاریخ انقضای آن تمام نشده بپرهیزید. بهتر است داروها را در یک بسته با یکدیگر مخلوط کنید و دور بریزید. این کار بهتر از استفاده از فلاش تانک سرویس بهداشتی است .

داروها چه زمانی اثربخشی ندارد؟
شرایطی که به آن اشاره شد، در مورد برخی داروها صدق نمی کند و باید به تاریخ انقضای آن ها توجه ویژه ای داشت. به گزارش باشگاه خبرنگاران ، به طور ویژه، از مصرف داروی مایع پس از سپری شدن تاریخ انقضا باید پرهیز کرد. محتویات بطری تا زمانی که مهر و موم آن شکسته نشده است، استریل باقی می ماند، اما زمانی که در بطری را باز می کنید، مستعد ابتلا به آلودگی باکتریایی می شود.

این مسئله به طور ویژه برای قطره های چشمی مایع صادق است. بر همین اساس است که گفته می شود نوک بطری هرگز نباید با پلک یا دیگر قسمت های چشم تماس داشته باشد.

همچنین، شما باید تاریخ انقضا و دستورالعمل های نگهداری درباره داروهای تجویزی را جدی بگیرید.

به عنوان مثال، قرص های نیتروگلیسیرین -که به طور معمول برای افرادی که از آنژین یا بیماری عروق کرونر قلب رنج می برند، تجویز می شود- در صورت قرار گرفتن در معرض گرمای شدید به طور قابل توجهی مستعد خراب شدن است. بر همین اساس، توصیه می شود این داروها در محیط گرم مانند فضای داخلی خودرو نگهداری نشود. احتمال این که گرما موجب فساد دارو و بی اثر شدن آن شود، زیاد است.

همچنین، باید توجه ویژه ای به شرایط نگهداری آنتی بیوتیک ها داشته باشید. اگر دچار عفونت شدید شده اید و در جعبه کمک های اولیه خود چند آنتی بیوتیک یافته اید، هیچ روشی برای تایید این که دارو همچون گذشته اثرگذار است، وجود ندارد و از این رو، احتمالا ارزش خطر کردن برای مصرف ندارد.
شک دارید؟ دارو را دور بریزید

بهتر است هر سال داروهای خود را بررسی کنید و داروهای قدیمی را دور بریزید. از مصرف داروهای تاریخ مصرف گذشته که درباره کارایی آنها تردید دارید، پرهیز کنید