قرص ملاتونین (نحوه خوردن،فواید و عوارض،دوز مصرفی)

قیمت قرص ملاتونین,قرص ملاتونین زیر زبانی,ملاتونین در چه غذاهایی وجود دارد,قرص ملاتونین برای کودکان,قرص ملاتونین پلاس,مواد غذایی حاوی ملاتونین,قیمت داروی ملاتونین,انواع قرص ملاتونین
ملاتونین یک هورمون طبیعی ساخته شده توسط غده پینه آل بدن است . این غده به اندازه یک نخود واقع در وسط مغز است. هر وقت هوا تاریک شود یا نور اتاق شما کم شود، غده پینه آل شما شروع به ترشح ملاتونین می کنید و این هورمون شمارا خواب آلود می کند. پس از همین جا می توانید نتیجه بگیرید که چقدر تاریک بودن محیط در ساعات آخر شب برای داشتن یک خواب خوب مهم است.

ملاتونین ممکن است باعث تغییراتی در فشار خون شود و استفاده از آن در بیماران دارای بیماری کلیوی و زنان حامله توصیه نمی شود.همچنین در برخی مطالعات ، خستگی و افسردگی گهگاهی نیز با استفاده از ملاتونین گزارش شده است. به یاد داشته باشید که ملاتونین به طور کلی تنها برای استفاده کوتاه مدت ( تا دو ماه) توصیه می شود و استفاده از آن در زمان بیشتر حتما باید زیر نظر پزشک آشنا به اختلالات خواب باشد.

موارد مصرف داروی ملاتونین عبارتند از
1ـ کمک به درمان بی خوابی در افراد مسن و افرادی که کارهای شیفتی انجام می دهند مانند پرستاران و مهمانداران

2ـ کمک به درمان اختلالات خواب در افراد با اختلالات مغزی ـ روانی مانند عقب ماندگی ذهنی ، اوتیسم ، اختلالات روانی و صرع و …

3ـ بهبود خواب در افراد سالم

4ـ کمک به تنظیم ساعات خواب در اثر مسافرت های هوایی

5ـ دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی (هنوز اثبات نشده است)

6ـ کاهش ناراحتی های دوران قاعدگی ( افسردگی ، پرخاشگری)

شایع ترین عوارض جانبی ملاتونین عبارتند از:

خواب آلودگی در طول روز
سرگیجه
سردرد

دیگر ، عوارض جانبی کمتر شایع ملاتونین ممکن است شامل درد شکم، اضطراب خفیف ، تحریک پذیری ، گیجی و احساس کوتاه مدت افسردگی باشد.

علاوه بر این، مکمل ملاتونین می تواند با داروهای مختلف تداخلاتی داشته باشد و مصرف همزمان ملاتونین با این داروها حتما باید زیر نظر پزشک باشد، این داروها عبارتند از :

داروهای رقیق کننده خون ( ضد انعقاد )
درمان هایی که به سیستم ایمنی بدن حمله می کنند ( داروهای سرکوب کننده ایمنی )
داروهای درمان دیابت
قرص های ضد بارداری

از داروها برای درمان کوتاه مدت بی خوابی استفاده می شود، با این حال باید از درمان دارویی برای مدت طولانی اجتناب شود،درمان بی خوابی مزمن با استفاده از روش های دیگر، از جمله درمان رفتاری شناختی ویژه اختلال خواب یا بیوفیدبک و روش های خاص نوروسایکولوژیکال صورت می گیرد (کلیه درمان های غیردارویی و دارویی بی خوابی در کلینیک آلومینا در دسترس است).

ملاتونین 3 میلی گرم

مشخصه ها
کمک به درمان بی خوابی
کمک به تنظیم ساعات خواب در اثر مسافرت های هوایی
دارای خاصیت آنتی اکسیدانی

موارد مصرف
تنظیم کننده خواب

شرایط نگهداری
دور از دسترس اطفال و در جای خشک و خنک نگهداری شود.

روش مصرف
شبی 1 عدد یک ساعت قبل از خواب مصرف شود.

هشدار مصرف
قبل از مصرف در دوران بارداری و شیردهی با پزشک مشورت نمایید.
مصرف این فرآورده در افراد زیر 18 سال ممنوع می باشد.
در صورت استفاده از داروهای ضدافسردگی، ضد اضطراب و یا سایر داروهای نارکوتیک (خواب آور) قبل از مصرف این فرآورده با پزشک خود مشورت نمایید.

توضیحات
ملاتونین هورمونی است که از اسید آمینه تریپتوفان توسط غده پینه آل (اپی فیز) در مغز تولید می شود. ملاتونین در ایجاد و تنظیم ریتم خواب و بیداری در بدن نقش دارد.
ساخت و آزاد شدن ملاتونین، با تاریکی هوا تحریک شده و با روشنایی متوقف می شود به همین دلیل ملاتونین هورمون تاریکی نامیده می شود. میزان ترشح این هورمون در انسان با افزایش سن کاهش می یابد که می تواند یکی از علتهای عمده بروز بی خوابی در سالمندان به شمار رود.

اختلالات خواب در گروه دیگری از جمله مسافران پروازهای هوایی، بازرگانان، خلبانان، کادر پروازی و سایر افرادی که بطور مداوم با تغییرات ساعات شبانه روزی در اثر مسافرتهای هوایی طولانی روبرو بوده (Jet LAG) و همچنین رانندگان، پرستاران، نگهبانان و افرادی که عمدتاً در شیفتهای کاری شبانه فعالیت دارند به وفور مشاهده می شود.
افزایش سن و بروز تغییرات ناگهانی در ساعات خواب و بیداری، سبب اختلال در تولید ملاتونین در بدن می شود.مصرف مکملهای خوراکی ملاتونین می توانند به عنوان عاملی خواب آور و تنظیم کننده طبیعی ساعت بیولوژیکی بدن، به تنظیم خواب خصوصاً در سالمندان و افرادی که دائم در مسافرت هستند کمک کند.