نالیدیکسیک اسید (نحوه مصرف،دوز دارو،عوارض و فواید)

روش مصرف،خطرات و عوارض نالیدیکسیک اسید

شربت نالیدیکسیک اسید برای کودکان,قرص نالیدیکسیک اسید ۵۰۰ در بارداری,نالیدیکسیک اسید در شیردهی,قرص نالیدیکسیک اسید برای چه بیماری است,نالیدیکسیک اسید اسهال,قرص نالیدیکسیک اسید در بارداری,نالیدیکسیک اسید اسهال,قرص نالیدکس چیست
اسید نالدیکسیک در درمان عفونت های مجاری ادرار مصرف می شود.

مکانیسم اثر
عفونتهای حاد و مزمن مجاری ادرار ناشی از ارگانیسم‌های گرم منفی حساس
بزرگسالان: از راه خوراکی، مقدار یک گرم چهار بار در روز به مدت ۱۴-۷ روز، یا g/day 2 به مدت طولانی مصرف می‌شود.
کودکان بزرگتر از سه ماه: از راه خوراکی، مقدار mg/kg/day 55 در چهار مقدار منقسم به مقدار ۱۴-۷ روز ، یا mg/kg/day 33 در چهار مقدار منقسم به مدت طولانی مصرف می‌شود.
اثر ضد میکروب: نالیدیکسیک اسید یک داروی باکتری‌کش است و ساخت اسید در ریبونوکلئیک (DNA) میکروب را مهار می‌سازد. طیف اثر این دارو شامل اکثر ارگانیسم‌های گرم منفی، به جز سودوموناس، است.
(در تقریباً ۱۰ درصد بیماران در طول درمان با نالیدیکسیک اسید، مقاومت ایجاد می‌شود).
فارماکوکینتیک
جذب: از دستگاه گوارش به خوبی جذب می‌شود. حداکثر غلظت سرمی دارو طی ۲-۱ ساعت حاصل می‌شود.
پخش: در بافت کلیه و مایع منی تجمع می‌یابد. وارد بافت پروستات نمی‌شود و مقدار کمی از آن در مایع مغزی – نخاعی (CSF) و جفت یافت می‌شود. به میزان زیادی به پروتئین پیوند می‌یابد.
متابولیسم: در کبد به هیدروکسی نالیدیکسیک اسید و کونژوگه‌های غیرفعال متابولیزه می‌شود.
دفع: متابولیت‌های این دارو و ۳-۲ درصد از داروی تغییر نیافته از طریق کلیه دفع می‌شوند. نیمه عمر پلاسمایی دارو در بیماران دارای علمکرد طبیعی کلیه ، ۵/۲-۱ ساعت، و در بیماران مبتلا به آنوری، تا ۲۱ ساعت است.
اسید نالدیکسیک از مشتقات کینولون ها است که از طریق مهار ساخت DNA باکتریایی اثر خود را اعمال می کند. مقاومت به این دارو در طول درمان به سرعت بروز می کند.

فارماکوکینتیک
جذب این دارو از راه خوراکی سریع و تقریباً کامل است. این دارو و متابولیت های فعال آن در اغلب بافت های بدن به ویژه در کلیه و در ادرار منتشر می شوند . اوج غلظت سرمی دارو ۲-۱ ساعت پس از مصرف حاصل می شود. نیمه عمر سرمی دارو ۵/۲ – ۱/۱ ساعت است که در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه تا ۲۱ ساعت ممکن است افزایش یابد . دفع این دارو عمدتاًً کلیوی است.

موارد منع مصرف
این دارو در صورت ابتلای به پورفیری یا سابقه ابتلا ی بیمار به پورفیری یا سابقه ابتلا به اختلالات تشنجی و همچنین در کودکان با سن کمتر از ۳ ماه نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- این دارو در بیماران مبتلا به کمبود G6PD و اختلالات کار کبد و کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در طول مصرف این دارو بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پرهیز کند.
۳- در طول درمان با این دارو در صورتی که مدت درمان از ۲ هفته بیشتر شود، انجام آزمون های شمارش سلول های خون و کار کبد توصیه می شود.

عوارض جانبی نالیدیکسیک اسید

عوارض جانبی شایع کینولون ها عبارتند از تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، سردرد، سرگیجه، اختلال در خواب، بثورات جلدی، خارش، تب، آنافیلاکسی، حساسیت به نور، افزایش اوره و کراتینین خون، اختلالات گذرا در آنزیم های کبد و بیلی روبین، درد عضلات ومفاصل، اختلالات خونی ( شامل ائوزینوفیلی، کاهش پلاکت های خون، کاهش گلبول های سفید خون و تغییر در غلظت پروترومبین ).

تداخل دارویی
در صورت مصرف همزمان کینولون ها با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی خطر بروز تشنج ممکن است افزایش یابد . آنتی اسیدها و مواد جاذب جذب این دارو را کاهش می دهند . اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با اسید نالدیکسیک ممکن است افزایش یابد . کینولون ها اثر ضد دیابت داروهای سولفونیل اوره را افزایش می دهند . سمیت کلیوی سیکلوسپورین توسط این دارو افزایش می یابد. سمیت ملفالان در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه
۱- بیمار باید از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب خودداری کند .
۲- در صورت بروز تاری دید یا هر گونه اختلال در بینایی، سرگیجه یا خواب آلودگی باید احتیاط کرد.
۳- این دارو موجب بروز پاسخ مثبت کاذب در آزمون گلوکز ادرار با استفاده از مواد احیا کننده می شود.

مقدار مصرف نالیدیکسیک اسید

بزرگسالان : مقدار ۱ گرم هر ۶ ساعت برای ۷ روز مصرف می شود که این مقدار در درمان عفونت های مزمن به ۵۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت کاهش می یابد.
کودکان : در کودکان با سن بیشتر از ۳ ماه حداکثر تا ۵۰ mg /kg/day در مقادیر منقسم مصرف می شود که این مقدار در درمان دراز مدت به ۳۰ mg/kg/day کاهش می یابد.

اشکال دارویی
Suspension : 60mg/ml
Tablet : 500mg

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]