قرص و شربت گیاهی نوراگل (نحوه مصرف،فواید و عوارض)

نوراگل,قرص نوراگل فورت,قیمت قرص نوراگل,خواص نوراگل,شربت نوراگل,قرص پر فوران,سدامین,نوراگل,قرص نوراگل فورت,قیمت قرص نوراگل,خواص نوراگل,شربت نوراگل,فواید و مزیت های داروی گیاهی نوراگل,عوارض قرص نورا گل,قرص neurogol,قرص والریک,قرص neurogol
نوراگل یک دارو با منشا گیاهی است که از گیاهی به نام والرین تهیه می شود ، این دارو خواص خواب آور دارد، لذا می تواند با داروهای خواب آور و مصرف الکل و برخی دیگر از دسته های دارویی تداخل کند.

دقت کنید، تجویز یک داروی گیاهی مانند یک داروی شیمیایی است و بدون تجویز پزشک به هیچ وجه نباید خود سرانه مصرف شود.

این عقیده که داروی گیاهی عوارض ندارد ، به هیچ وجه درست نیست، لذا برای اضافه کردن این دارو لازم است به پزشک خود مراجعه نمایید تا از نظر داروها و دیگر شرایطی که باید در شما قبل از تجویز این داروها در نظر گرفته شود بررسی های لازم انجام شود؛ تجویز دارو یا قطع دارو یا تغییر دوز آن از راه دور امکانپذیر نیست.

 

نوراگل

شکل داروئی : قرص روکشداردرجعبه های ۳۰عددی.

موارد مصرف :  اضطراب ،بی خوابیهای عصبی ، برطرف کننده عوارض ناشی از فشارهای روحی ( بی نظمی های ضربانات و طپش قلب ) .

اجزاء فرآورده :  مواد بکار رفته درهر قرص عبارتند ازعصاره خشک : ریشه سنبل الطیب ۱۶۰ میلیگرم و برگ بادرنجبویه ۸۰ میلیگرم

دستور مصرف :  روزی ۲ بار هر بار ۱- ۲ قرص روکش دار نوراگل همراه با غذا یا با مایعات میل شود .

مواردمنع مصرف ونکات قابل توصیه : اثرآرام بخشی والریان ممکنست توسط دیگر داروهای آرام بخش تشدید گردد .

عوارض جانبی: در افراد حساس ممکنست به ندرت موجب بروز طپش قلب وبی تابی مختصر شود .

مصرف در حاملگی و شیردهی : مصرف این دارو در حاملگی و شیر دهی توصیه نمیشود .تداخل داروئی :

برخلاف بسیاری از داروهای آرامبخش ، سنبل الطیب آثار الکل راتشدید نمی نماید.

شرکت تولید کننده: داروسازی گل دارو

 

توضیحات
سنبل الطیب : الکالوئیدها شامل اکتینیدین Actinidine، والریاتین و والرین.
والپوتریات ها (Valepotriates) : شامل والترات ها، دیدرووالترات ها و ایزووالترات ها.
روغن های فرار شامل : کامفن، آلفا و بتا پی نن بورنئول، اوژنول، بیزابولن، والرنول و اسید والرنیک.
بادرنجبویه : روغن فرار شامل سیترال a, b، ژرانیال، اکسید کاریوفیلن، لینالوال، فلاونوئیدها، لوتئولین-۷-گلوکوزید، ورامنازین، ترکیبات پلی فنلیک.آثار فارماکولوژی نوراگل
مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات نشان داده است که گیاه سنبل الطیب دارای اثر آرامبخش بوده و این اثر مربوط به روغن فرار و ترکیبات والپوتریات است. همچنین معلوم شده است که والرنال و اسید والرنیک از قوی ترین ترکیبات آرامبخش موجود در سنبل الطیب هستند. مطالعات بیوشیمیایی مستند نشان داده اند که اسید والرنیک سیستم آنزیمی مسئول کاتابولیسم گابا را مهار می سازد و افزایش غلظت گابا در مغز موجب بروز اثرات آرامبخش و مضاعف این دارو می گردد. مطالعات بالینی مستند اثرات آرامبخش سنبل الطیب را در انسان به ثبوت رسانیده اند. اثر خواب آوری سنبل الطیب در افراد دارای خواب طبیعی و هم در افراد کم خواب ظاهر می شود. در مطالعه ای که روی ۱۰۰ بیمار به مدت دو هفته با روش بی خبری مضاعف انجام گرفته است نشان داده شده است که اثر سنبل الطیب در برطرف نمودن علائم اضطراب مؤثرتر از دیازپام بوده است.
اثرات توأم سنبل الطیب و بادرنجبویه موجب ظهور اثر آرامبخش پایا و بادوامی می شود که بیماران تحت شرایط استرس روحی را آرام ساخته و خواب مطبوعی برای آن ها به وجود می آورد.عوارض جانبی
والریان معمولاً گیاه بی خطر بوده و توسط اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است. نصرف این فراورده به ندرت باعث عوارض معده ای-روده ای می شود که جهت برطرف شدن این عوارض کافیست مصرف دارو قطع شود.تداخل دارویی
همزمان با بنزودیازپین ها و باربیتورات ها نباید مصرف شود زیرا سبب افزایش اثر این داروها می شود.
همزمان با آنتی کوآگولانت ها نظیر هپانین نباید مصرف شود.
همزمان با مصرف الکل نباید مصرف شود.
همزمان با مصرف لوپرامید نیز نباید استفاده شود.

مصرف در حاملگی و شیردهی
بی خطر بودن این دارو در آبستنی و شیردهی هنوز به اثبات نرسیده است. بنابراین مصرف آن در این موارد توصیه نمی شود.

توصیه و هشدار :
تا ۲ ساعت پس از مصرف این دارو از رانندگی کردن و کار با ماشی آلات خودداری کنید.
چنانچه داروی دیگری استفاده می نمایید پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید.
محدودیت زمانی برای مصرف فراورده وجود ندارد. با این وجود چنانچه علائم بیماری بیش از دو هفته ادامه داشت یا بدتر گردید بایستی به پزشک مراجعه کنید.
چنانچه دچار عوارض جانبی خاصی شدید که در این بروشور ذکر نگردیده بایستی پزشک خود را مطلع نمایید.
قرص های روکشدار نوراگل را نباید در حالت خوابیده میل کرد. لطفاً قرص های روکشدار را بدون جویدن و با مقدار کافی مایعات (یک لیوان آب) میل نمایید.
در هنگام مصرف این دارو از نوشیدن الکل خودداری شود.

رص نوراگل یک نوع داروی گیاهی است و در آن ترکیبی از گیاهان دارویی شامل عصاره خشک ریشه سنبل‌الطیب و عصاره خشک برگ بادرنجبویه استفاده شده است. نوراگل داروی اصلی اضطراب نیست بلکه بیشتر به‌عنوان مکمل و کمکی برای درمان اضطراب تجویز می‌شود. ترکیباتی که داخل این قرص وجود دارد خاصیت آرامبخشی دارند، با این حال نباید خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف شوند.
استفاده خودسرانه و بیش از اندازه از داروهای گیاهی عوارض و مضرات خاص خودش را دارد، اما متاسفانه در جامعه ما وقتی از داروی گیاهی نام برده می‌شود همه فکر می‌کنند می‌توانند آنها را بدون اینکه دچار عوارضی شوند، استفاده کنند، در حالی که اگر برخی داروهای گیاهی بیش از اندازه یا بی‌مورد مصرف شوند، ممکن است عوارضشان از داروهای شیمیایی هم بیشتر شود.
در نتیجه میزان مصرف داروهای گیاهی با توجه ‌به نظر پزشک معالج تعیین و تجویز می‌شود. ضمن اینکه دوز دارو و مدت درمان با داروهای گیاهی با توجه به نوع بیماری در بیماری‌های مختلف متفاوت است.
البته نوراگل جزو گروه داروهایی است که عوارض زیادی ندارد و فوایدش در حد متوسط است اما مثلا دارویی مانند گل انگشت‌دانه اگر بدون نظر پزشک و زیاد مصرف شود می‌تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد، در حالی که مصرف زیاد نوراگل بیشتر باعث بی‌نظمی ضربان قلب، کاهش ضربان قلب، کاهش حرکات روده‌ای و یبوست، گرگرفتگی و… می‌شود که همین تغییرات هم می‌تواند باعث آزار فرد شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده