سالمترول (عوارض،روش استفاده،خطرات و فواید)

اسپری سالمترول و فلوتیکازون پروپیونات,سالمترول فلوتیکازون,عوارض اسپری سالمترول,فورمترول,اسپری فلوسالمکس,اسپری دهانی فلوتیکازون پروپیونات,تفاوت سالبوتامول با سالمترول,عوارض فلوسالمکس
نام علمی دارو (ژنریک): Salmeterol
گروه دارویی: Bronchodilators and Anti- asthma Drugs
گشاد کننده های برونش و داروهای ضد آسم

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
GSK داروسازی جابربن حیان داروسازی سینا دارو

موارد مصرف سالمترول
سالمترول یک سمپاتومیمتیک با اثر مستقیم است که فعالیت تحریکی بتا-آدرنوسپتور و فعالیت انتخابی نسبت به گیرنده های بتا-2 دارد (یک آگونسیت بتا2می باشد). هنگامی که به صورت استنشاقی تجویز گردد به عنوان یک گشادکننده برونش عمل می کند.
ظهور عملکرد بعد از 10 تا 20 دقیقه می باشد اما ممکن است اثر کامل آن تا تجویز منظم چندین دوز ظاهر نشود.
بر خلاف آگونسیت های کوتاه اثر بتا-2 (نگاه کنید به سالبوتامول) سالمترول برای فرونشاندن علایم در یک حمله حاد برونکواسپاسم مناسب نمی باشد.
این دارو طولانی اثر با طول مدت فعالیت حدود 12 ساعت است و در مواقع نیاز به تجویز یک آگونسیت طولانی اثر بتا-2 مثلاً در انسداد برگشت پذیر پایدار راههای هوایی مثلاًدر آسم مزمن یا در بیمارانی که مبتلا به بیماری های مزمن انسدادی ریه هستند مفید واقع می شود.

ممکن است در موارد حملات آسم شبانه و حملات آسم در اثر فعالیت سودمند باشد. البته در این موارد استفاده از آگونسیت های کوتاه اثر بتا-2 و درمان ضد التهاب می بایست ادامه یابد. سالمترول به فرم xinafoate مصرف می شود و دوزهای تجویزی بر حسب مقادیر معادل سالمترول بیان میشوند. 45/1 میکروگرم salmetrol xinafoate تقریباً معادل با یک میکروگرم سالمترول می باشد.
دوز معمول 2 دم سالمترول 25 میکروگرمی به میزان دو بار در روز از اسپری می باشد و در صورت لزوم تا 100 میکروگرم 2 بار در روز می تواند استنشاق گردد. متناوباً ممکن است مصرف فرم پودر خشک به میزان 50 میکروگرم استنشاقی یا در صورت لزوم 100 میکروگرم، 2 بار در روز استفاده شود.
در مورد کودکان 4 سال تمام و بالاتر می توان دوز 50 میکروگرم سالمترول استنشاقی، 2 بار در روز تجویز کرد.

فارماکوکينتيک
تولیید کنندگان گزارش کرده اند که غلظت های پلاسمایی سالمترول بعد از مصرف دوزهای استنشاقی درمانی ناچیز می باشند.

عوارض جانبي
هم چنان که در مورد سالبوتامول گفته شد استنشاق سالمترول ممکن است با برونکواسپاسم پارادوکس مرتبط باشد و در بیمارانی که تا به حال کورتیکواستروئید استنشاقی دریافت نکرده اند نباید مصرف شود. آگونسیت های بتا-2 با اثر طولانی مثل سالمترول جهت درمان برونکواسپاسم حاد یا در بیمارانی که آسم آنها بدتر شده است مناسب نیستند.

نکات قابل توصیه در مورد سالمترول
1- استفاده صحيح از سالمترول را بياموزيد.
2- قبل از استنشاق ظرف دارو را خوب تكان دهيد.
3- براي حصول اثر مطلوب، دارو را تقريباً به فاصله هر 12 ساعت استنشاق كنيد؛ رعايت فاصله مصرف را حتي در صورت احساس بهبودي ادامه دهيد.
4- اين دارو خاص رفع نشانه‌هاي حاد ‌اسم نيست. براي رفع نشانه‌هاي حاد ‌اسم از نايژه‌گشاي استنشاقي كوتاه اثر استفاده كنيد.
5- در صورت عدم رفع كافي نشانه‌ها با استفاده از آگونيست‌هاي كوتاه اثر، يا در صورت استنشاق بيش از دو بار در روز به پزشك اطلاع دهيد. اين امر ممكن نشانه تشديد آسم باشد.
6- در صورت استفاده منظم روزانه از آگونيست‌هاي ?2 كوتاه اثر از قبل، بايد آنها را قطع و فقط هنگامي استفاده كنيد كه نشانه‌هاي آسم با وجود مصرف سالمترول وجود داشته باشند.
7- مصرف كورتيكواستروئيد استنشاقي خود را ادامه دهيد. از مصرف داروهاي ديگر بدون مشورت پزشك خودداري كنيد.
8- اگر دارو را براي جلوگيري از اسپاسم نايژه‌اي ناشي از ورزش مصرف مي‌كنيد، آن را 60-30 دقيقه قبل از ورزش استفاده كنيد.
مصرف در سالمندان: اين دارو مانند ساير آگونيست‌هاي ?2 در بيماران سالخورده مبتلا به بيماري قلبي – عروقي با احتياط فراوان تجويز شود.
مصرف در كودكان: بي‌ضرري و اثربخشي مصرف اين دارو در كودكان كوچكتر از 4 سال ثابت نشده است.

اشکال دارویی سالمترول
Inhaler: 25, 50 mcg/dose