اسپری و تزریق کلسیتونین (نحوه استفاده،عوارض و اثرات)

كلسي تونين چيست,قیمت اسپری کلسی تونین,طرز استفاده از اسپری کلسی تونین,اسپری بینی کلتونیکس,هورمون کلسی تونین چیست,گیرنده کلسی تونین
نام علمی دارو (ژنریک): Calcitonin
گروه دارویی: Bone Modulating Drugs
داروهای استخوان ساز

شرکت های تامین کننده این دارو در کشور
APOTEX PROEL EPAM داروسازی اکسیر داروسازی سینا دارو
HEXAL UNIGENE داروسازی جابربن حیان داروسازی کاسپین تامین
NOVARTIS داروسازی ابوریحان

موارد مصرف کلسیتونین
كلسي تونين در درمان بيماري پاژت و نيزبه عنوان داروي كمكي در افزايش كلسيم خون، پيشگيري و درمان كمكي پوكي استخوان در دوران يائسگي و نيز پوكي استخوان ثانويه ناشي از اختلالات هورموني، هيپرفسفاتازي و براي درمان كمكي هيپركلسمي حاد مصرف مي شود.

مکانیسم اثر کلسیتونین
در بيماري پاژت كلسيتونين با ممانعت اوليه از تحليل رفتن استخوان سرعت تجزيه و ساخت استخواني را حتي الامكان كم نموده و سبب كاهش ميزان آلكالين فسفاتاز و ترشح هيدروكسي پرولين در ادرار مي شود. در افزايش كلسيم خون و استئوپروز، كلسي تونين با مهار مستقيم تحليل استخواني غلظت كلسيم سرم را كاهش مي دهد. در ضمن ممكن است تعداد و فعاليت استئوسيت ها كاهش يابد. كلسي تونين همچنين با اثر مستقيم بر كليه و با واسطه cAMP بازجذب توبولي كلسيم، فسفات و سديم را مهار نموده و موجب افزايش دفع اين عناصر مي گردد.

فارماکوکينتيک
دارو به سرعت و عمدتاً در كليه ها متابوليزه مي شود. به دنبال يك نوبت مصرف خوراكي، نيمه عمر كلسي تونين انساني حدود 60 دقيقه مي باشد. دفع دارو كليوي است.

موارد منع مصرف کلسیتونین

اين دارو در صورت سابقه حساسيت به پروتئين ها و كلسي تونين، و نيز در بيماران با سابقه آلرژي حتي با آزمون پوستي منفي واكنش به كلسي تونين، نبايد مصرف شود.

هشدارها
1. در استفاده مداوم از كلسي تونين با منشاء ماهي، ممكن است آنتي بادي خنثي كننده دارو در بدن ايجاد شود.
2. در صورت وجود آلرژي به پروتئين ها، آزمون پوستي بايد انجام شود.

عوارض جانبی کلسیتونین
از عوارض جانبي مهم دارو، سكته قلبي، آنافيلاكسي، استفراغ، گرگرفتگي، سوزش و خارش دستها و پاها ، بي اشتهايي، احساس طعم ناخوشايند، واكنش هاي التهابي در محل تزريق و واكنشهاي آلرژيك خصوصاً دانه هاي جلدي و كهير مي باشد.

تداخل دارویی
در درمان افزايش كلسيم خون، تجويز همزمان فرآورده هاي حاوي كلسيم و ويتامين D با اثر كلسي تونين مقابله مي كنند.

نکات قابل توصيه
1. تاريخچه آلرژي به كلسي تونين و پروتئين هاي ديگر بايد مورد توجه قرار گيرد.
2. در مواردي كه بيمار خود دارو را مصرف مي كند، تزريق زيرجلدي مناسب تر است.
3. در بيماران مبتلا به افزايش كلسيم خون ممكن است نياز به محدوديت مصرف كلسيم و ويتامين D باشد.

مقدار مصرف
در درمان افزايش كلسيم خون ابتداunits/kg 4 در روز از طريق تزريق زيرجلدي يا داخل عضلاني تجويزمي شود كه مطابق با پاسخ باليني و بيوشيميايي تنظيم مي گردد.
در بيماري پاژت استخوان100-50 واحد، سه بار در هفته تا 160 واحد در روز در يك مقدار يا مقادير منقسم از طريق تجويز زيرجلدي يا داخل عضلاني و در بيماران با درد استخوان يا سندرم nerve compression، مقدار 160-80 واحد در روز براي 6-3 ماه لازم مي باشد.

اشکال دارویی
Injection: 50 IU/ml
Injection: 100IU/ml
Nasal Spray: 100 IU/dose
Nasal Spray: 200IU/dose