ماکروفاژ (ویژگی،تشخیص،عکس و فیلم)

ماکروفاژ چیست؟,تعریف ماکروفاژ,ماکروفاژ گلبول سفید است,عمل دیاپدز چیست؟,ماکروفاژ ویکی پدیا,فاگوسیتوز,ماکروفاژ موجودات فاقد حفره بدنی,ماکروفاژهای آلوئولی

درشت‌خوارها یا ماکروفاژها (به انگلیسی: Macrophage) یاخته‌هایی دارای قدرت بیگانه‌خواری هستند که یاخته‌های فرسوده و بقایای سلولی و ریزسازواره‌ها را به درون خود کشیده و توسط آنزیم‌های لیزوزومی ازبین می‌برند.

منوسیتها با پدیده ی دیاپدز از خون خارج میشوند و وارد بافت ها می شوند و ماکروفاژ ها را به وجود می اوردند. درشت‌خوارها بطور غیر مستقیم در حفظ و ترمیم و بطور مستقیم در دفاع از بدن دخیل هستند.

درشت‌خوارها در مغز استخوان ساخته می‌شوند. درشت‌خوار آزاد دارای هسته‌ای لوبیایی و خارج از مرکز و سیتوپلاسمی وسیع و حاوی اجسام باقی‌مانده می‌باشد که آنها را به سادگی از فیبروبلاست‌ها قابل تشخیص می‌سازد. علاوه بر درشت‌خوارهای بافت همبند، سایر بافت‌ها و اندام‌ها نیر دارای یاخته‌هایی با ویژگی‌های درشت‌خوارها می‌باشند که نام‌های گوناگونی به آنها داده می‌شود.

برای نمونه، این یاخته‌ها را در کبد به نام کوپفر، در ریه به نام درشت‌خوارهای ریوی، در بافت عصبی مرکزی به نام میکروگلیال و در ارگانهای لنفی به نام درشت‌خوارهای دیواره سینوزوئیدی می‌نامند

اگه این گلبول های سفید نباشه چیکار باید کرد واقعا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده