پلاناریا

چشم پلاناریا,دستگاه گوارش پلاناریا,گوارش در پلاناریا,پلاناریا در آکواریوم,عکس پلاناریا,تولید مثل پلاناریا,زیستگاه پلاناریا,تنفس پلاناریا

پلاناریا که از کرم های پهن است هر دو دستگاه عصبی مرکزی و محیطی را دارد.
دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز با ۲یا۳گره عصبی که شامل جسم سلولی چندین نورون است میباشد از مغز پلاناریا ۲طناب عصبی که رشته های آکسون ودندریت همان جسم سلولیهای  مغز هستند بوجود می آیند پس در طنابهای عصبی حسم سلولی وجود نداردواز طنابهای عصبی هم رشته هایی خارج میشوند که دستگاه عصبی محیطی پلاناریا را می سازند پس منشا دستگاه عصبی محیطی پلاناریا، فقط طنابهای  عصبی است یعنی مغز پلاناریا در تشکیل دستگاه عصبی محیطی نقشی ندارد. ۲طناب عصبی پلاناریا از طریق رشته های دستگاه عصبی محیطی به هم متصل اند  ودر پاسخهای عصبی باهم هماهنگ عمل میکنند ودر ضمن منظره نردبانی دارند.پس با این دلایل دستگاه عصبی پلاناریا از شبکه عصبی هیدرپیشرفته تر است .

چشم جامی شکل در پلاناریا
کرم پلاناریا از این چشم نه برای دیدن بلکه برای تشخیص جهت نور استفاده می کند . برای درک این موضوع ، می توانید این آزمایش را انجام دهید .
در یک اطاق تاریک چشم هایتان را به حالت خواب ببندید .  چراغ قوه ی روشنی را با فاصله ، جلوی چشمان بسته خود حرکت دهید . شما چراغ قوه را نمی بینید ولی جهت حرکت آن را تشخیص می دهید .

خوب الان این سؤال پیش می آید که حکمت جامی شکل بودن این چشم چیست ؟
یک استادیوم فوتبال مثل استادیوم آزادی خودمان را در نظر بگیرید که  پر از جمعیت است  . استادیوم ، جامی شکل است و تماشاچیان نیز بعنوان گیرنده نوری . اکنون اگر آفتاب به حالت مایل بتابد ، بخشی از استادیوم آفتابی خواهد بود .حتماً منظورم را متوجه شده اید .

در یک چشم جامی شکل اگر نور بصورت مایل مثلاً از سمت چپ بتابد، گیرنده های نوری سمت راست هر دو چشم جامی شکل تحریک می شوند    و  پیام می رود به مغز کوچولوی پلاناریا که در زیر چشم هایش قرار دارد سپس ، از مغز به عضلاتش چنین فرمان می آید  الفرار به سمت راست !

پلاناریا در آکواریوم
این کرمها هم در آبشور وهم درآب شیرین میتوانند دوام بیارن وبصورت کرم نازک سفید وشیری رنگ هستن واندازه این کرمها هم از۲میل تا۵/۲سانت میرسه معمولان درموارد غیر حاد ضرری برای ماهیها ندارن ودرضمن درصورت مشاهده توسط سیچلایدهای کوچک -مولیهاواکثرگوشتخورهای کوچک خورده میشن پلاناریا هم تخمگذاره وهم اینکه میتونه بوسیله تقسیم کردن بدنش خودش رو تکثیر کنه

راه های بوجود امدن پلاناریا

۱-باقیمانده غذا با پروتئین بالا در کف اکواریوم
۲-استفاده از شنهای یاماسه های ضدعفونی نشده وغیرتمیز
۳-بالابودن امونیاک اکواریوم

راههای جلوگیری و درمان

چون این کرمها درموارد غیرحاد ومهلک برای ماهیها ضرری ندارن پس توصیه میشه که تاجای غیر ضروری از درمان دارویی استفاده نکنید (البته تاجایکه میشه!)

۱-سیفون۲۰% درهفته ۱بار(درضمن اگرمقدار امونیاک تانک شما از حدنرمال بیشتره برای پایین اوردن امونیاک میتونید سیفون رو درهفته ۲بارانجام بدید)

۲-استفاده از نمک به ازاءهر ۱قاشق سوپخوری برای ۵گالن اب(استفاده از نمک هم میتواند به همراه سیفونینگ به ازبین رفتن سریعتر این کرمها خیلی کمک کند)

۳-شستن وضدعفونی کردن شن اکواریوم وگذاشتن شنها درافتاب

۴-همونطوری که دربالا گفتم اکثر ماهیهای گروههای ذکرشده هم ازاین کرمهاتغذیه میکنن پس میتونیدتغذیه رابه۱باردرروزبرسونید ومقدارش رو کمتر کنیدتا ماهیها از کرمها تغذیه کنن

۵-استفاده از فن بندازول ( پاناکور ) Fenbendazol)Panacur ):این دارو تابه حال درهیچ سایتی در این زمینه معرفی نشده واولین باره که دراین سایت برای این مورد معرفی میشه دوزمصرف این دارو هم ۰٫۵G برای ۵۰گالن اب استفاده میشه درضمن بدون اثرروی ماهی یا حلزون یامیگو

۶-کم کردن مقدارو وعدههای غذایی واطمینان از باقی نماندن غذا درتانک

ویدئو کلیپی جالب از پلاناریا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده