خاصیت ضد دیابتی برگ گیاه گزنه و برگ گردو

خاصیت ضد دیابتی گردو و گزنه

براساس بررسی جدید، برگ‌های گیاه گزنه و برگ های گردو ممکن است خاصیت ضددیابتی داشته باشند.

دیابت بیشتر از ۱۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. این بیماری به دلیل ساخته نشدن انسولین کافی و یا عدم توانایی بدن در استفاده درست از انسولین به وجود آمده و در نتیجه قند خون بیمار افزایش می‌یابد. به صورت طبیعی، انسولین به گلوکز کمک می‌کند تا از خون وارد سلول‌های بافت عضله، مغز و کبد شده و جهت تولید انرژی به کار رود. زمانی که میزان قند خون افزایش می‌یابد، سلول‌های بافت‌های ذکر شده به دلیل نبود انسولین کافی نیاز شدید به انرژی پیدا می‌کنند. با گذشت زمان سطوح بالای قند خون باعث آسیب به چشم ها، کلیه‌ها، اعصاب و قلب می‌شود.

کربوهیدرات‌ها جزء اصلی رژیم غذایی روزانه ما را تشکیل می‌دهند و قبل از جذب داخل روده توسط خون، به اجزای ساده‌تری به نام مونوساکاریدها به ‌وسیله آنزیم آلفا-آمیلاز شکسته می‌شوند. مسدود کردن فعالیت آنزیم آلفا-آمیلاز از هضم کربوهیدرات‌ها جلوگیری کرده و نشان داده است که سطح گلوکز خون را کاهش می‌دهد. در حقیقت، مهارکننده‌های آنزیم آلفا-آمیلاز برای درمان دیابت به این روش به وجود آمده‌اند. مهارکننده‌های آلفا- آمیلازِ رایج در حالی‌که کنترل کوتاه مدت دیابت را فراهم می‌کنند، عوارض جانبی جدی نیز ایجاد می‌کنند. به همین دلیل دانشمندان بیش از ۴۰۰ نوع عصاره طبیعی از گیاهان دارویی سنتی که توانایی مهار آنزیم آلفا-آمیلاز داشته و همچنین موثر و بی‌خطرتر از درمان‌های ضددیابتی هستند را مورد مطالعه قرار دادند.

در این پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندر عباس، پژوهشگران تأثیرات عصاره‌های برگ گیاه گزنه و برگ گردو را بر روی فعالیت آنزیم آلفا-آمیلاز آزمایش کرده‌اند. گیاه گزنه با نام علمی (Urtica dioica) تاریخچه طولانی درمانی دارد و به عنوان منبعی از غذا و فیبر است. گردو نیز با نام علمی (Juglans regia) جزء منابع غذایی است. برگ درخت گردو نیز تاریخچه طولانی در کاربرد پزشکی دارد.

عصاره‌های هر دو گیاه به طور قوی فعالیت آنزیم آلفا-آمیلاز را مهار کردند و مهار ۶۰ درصدی آنزیم با مصرف ۲ میلی‌گرم/میلی‌لیتر از عصاره گیاه گزنه و تنها با مصرف ۰/۴ میلی‌گرم/میلی‌لیتر از عصاره برگ گردو به دست آمد. این تأثیر با افزایش زمان و افزایش دوز بیشتر می‌شود.

و طبق نتیجه گیری از این بررسی ، برگ گیاه گزنه و برگ گردو توانایی درمانی دیابت را دارند.

منبع:پهنک

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]