هورمون درمانی کم‌کاری تیروئید در زنان باردار

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که در زنان باردار، درمان تیروئید کم‌کار با فواید و مضرات متعددی همراه است. متخصص بیماری‌های غدد، دکتر خوان بریتو کامپانا، می‌گوید: «یافته‌ها ما را به این سمت سوق می‌دهد که باور کنیم در بسیاری از موارد درمان نابجا صورت می‌گیرد.»

کامپانا و همکارانش توصیه می‌کنند که دقت بیشتری در تصمیم‌گیری درمانی برای زنان باردار مبتلا به کم‌کاری خفیف تیروئید اعمال شود. تیروئید یک غده پروانه‌ای شکل در ناحیه جلوی گردن است که هورمون‌های حیاتی برای متابولیسم، رشد و بلوغ را تولید می‌کند اما این غده ممکن است بیش از حد لازم هورمون تولید کند (هایپرتیروئیدیسم) یا هورمونی که تولید می‌کند کافی نباشد (هایپوتیروئیدیسم).

غده تیروئید نسبتا کم‌کار (هایپوتیروئیدیسم ساب کلینیکال)، موجب افزایش ملایم سطوح هورمون محرک تیروئید در جریان خون می‌شود. این شرایط در 15 درصد از زنان باردار آمریکایی رخ می‌دهد.
پزشکان از گذشته می‌دانستند که هورمون درمانی برای موارد خفیف کم‌کاری تیروئید، می‌تواند موجب کاهش خطر از دست رفتن بارداری شود.

دکتر اسپیریدولا ماراکا، متخصص بیماری‌های غدد در مایو کلینیک می‌گوید: «تجزیه و تحلیل 18 مطالعه روی زنان باردار با ‌هایپوپاراتیروئیدیسم درمان نشده نشان داده که این زنان در معرض خطر بالای از دست رفتن جنین خود، جدا شدن زودهنگام جفت، پارگی پیش از موعد غشاهای جنینی و مرگ نوزادان در حوالی بارداری هستند.
چنین به نظر می‌رسد که درمان ‌هایپوتیروئیدیسم ساب کلینیکال خفیف، موجب کاهش خطر این مشکلات مرگبار حول بارداری می‌شود اما ما می‌دانیم که درمان هم خطرهای دیگری به همراه دارد؛ بنابراین می‌خواهیم مواردی را که فواید بر مضرات پیشی می‌گیرد پیدا کنیم.»

دستورالعمل‌های اخیر، هورمون درمانی تیروئید را در زنان باردار مبتلا به‌هایپوتیروئیدیسم ساب کلینیکال توصیه کرده‌اند اما همان‌طور که گفته شد، درمان هم عوارض خود را دارد. برای بررسی دقیق‌تر، اطلاعات جمع‌آوری شده از بیش از 5400 زن باردار مبتلا به ‌هایپوتیروئیدیسم ساب کلینیکال بررسی شد.

محققان دریافتند که فقط 16 درصد از آنان درمان هورمونی تیروئید را دریافت کردند و چنان که انتظار می‌رفت، زنان دریافت‌کننده درمان با خطر کمتر از دست رفتن بارداری روبرو شدند.
این زنان به میزان بالاتری زایمان زودرس، دیابت بارداری و پره اکلامپسی را تجربه کردند اما ارتباط میان درمان هورمونی تیروئید و کاهش خطر از دست رفتن بارداری، فقط در میان زنانی که قبل از درمان سطوح TSH بالاتری داشتند دیده شد و نه در زنانی که سطوح TSH آنان پایین بود.

بر طبق نتایج تحلیل اخیر، ادامه هورمون درمانی تیروئید موجب کاهش خطر از دست رفتن بارداری در زنان باردار می‌شود. البته کامپانا می‌گوید: «اگر سطوح TSH خیلی پایین باشد، بهتر است ‌هایپوتیروئیدی ساب کلینیکال را درمان نشده رها کنیم.»

دکتر جرالد برنستین، متخصص غدد در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک می‌گوید: «قطعا فوایدی برای اضافه کردن درمان در بیمارانی که افزایش مختصری در سطح TSH دارند وجود دارد اما فقط درمان بیمارانی که سطوح TSH آنان بالاست ارزشمند است.»