غذاهای تقویت کننده مغز

غذاها و میوه هایی که به تقویت و قوای حافظه کمک می کند،چی بخوریم که حافظه و ذهن و مغزمان تقویت شود

1- مصرف غذاهای نشاسته ای پر فيبر مانند نان هاي سبوس دار به بهبود حافظه كمك مي كند . غذاهاي پر فيبر قند خون را به مدت طولاني تري بالا نگه مي دارند و عملكرد مغز را بهتر مي کنند .

2- خوردن صبحانه حاوي مواد پروتئيني نظیر تخم مرغ ، گوشت ، حبوبات و لبنيات و غذاهاي نشاسته اي پرفيبر سبب افزايش دقت و توجه و تقويت حافظه مي شوند . تخم مرغ حاوی لسیتین است که در بدن به کولین تبدیل می شود که در ساختمان استیل کولین بکار می رود. استیل کولین اهمیت بسیاری برای فعالیت های مغز و مرکز حافظه دارد . در صورت کمبود لسیتین قدرت حافظه کاهش یافته و قدرت حفظ طولانی صحبت ها و دیده ها از دست می رود و مطالب جدید به سختی به خاطر سپرده می شود.

3- غذاهاي غني از مواد آنتي اكسيدان مي توانند سبب افزايش قدرت يادگيري شوند . ميوه ها و سبزيجات تازه حاوي ويتامين های A و C هستند که اثر آنتي اكسيدانی دارند .

غذاهایی برای مغز که به تمرکز شما کمک می کند

4- نقش اسيد هاي چرب اومگا 3 در بهبود وضيعت حافظه نشان داده شده است . بهترين منابع اومگا 3 ، ماهي ها نظير ماهي آزاد ، قزل آلا، ماهی تن و ساردین است . اومگا 3 در گردو ، روغن سويا و كانولا و كنجد نيز وجود دارد .

5- از آنجا كه كم آبي سبب گيجي و اختلال حافظه مي شود بايد به حد كافي آب نوشیده شود تا بدن دچار كم آبي نشود .

6- سویا نیز با خواص مختلف خود اثر مثبت بر حافظه دارد و توصیه می شود به مقدار کافی در برنامه غذایی گنجانده شود .

بطور خلاصه آنچه موجب تقويت حافظه مي شود يك رژيم غذايي متعادل حاوي مقدار زياد سبزي و ميوه تازه ، و مقدار متعادل از غذاهاي نشاسته اي ، پروتئين ، لبنيات و روغن هاي حاوي اومگا 3 مي باشد .

از سوی دیگر ، الكل ، سيگار ، چربي هاي اشباع ، نان سفيد بدون سبوس ، شيرين كننده هاي مصنوعي ، افزودني هاي رنگي ، غذاهاي يخ زده و مواد غذایی خیلی شیرین عملكرد مغز را كاهش داده و حافظه را تضعیف می کنند .

استرس و افزایش سن می‌تواند منجر به از دست دادن حافظه شود اما مکمل‌ها و تغییر در شیوه‌ی زندگی، به شما این امکان را می‌دهد که ذهنی سالم داشته باشید.

وقتی که ۲۲ ساله هستید، شاید گم کردن کلیدها دوبار در روز، برایتان جالب باشد اما وقتی ۴۲ باشید، کمی نگران کننده است. شاید در مورد بالا رفتن سن، چیزی نگران کننده‌تر از آن نباشد که احساس کنید حافظه‌تان رو به زوال است. مهم نیست که سنتان چقدر است، برای اینکه مغزتان را به بهترین شکل حفظ کنید، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید.

گری اسمال، پزشک و رئیس مرکز طول عمر UCLA در موسسه‌ی علم اعصاب و رفتار انسان می‌گوید: شواهد علمی نشان می‌دهد که فعالیت ذهنی، یک رژیم غذایی سالم، ورزش، و کاهش استرس، هم به بهتر شدن حافظه کمک می‌کنند و هم خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد.

ترکیب این روش‌ها، در یک دوره‌ی کوتاه، تاثیر بسیار چشمگیری دارد. وقتی که اسکن‌های پت (نوعی اسکن برای شناسایی سرطان و اندازه‌گیری تاثیر درمان سرطان) را بررسی کردیم، بازده مغز بطور قابل توجهی افزایش یافته بود. در واقع، بعضی از مردم در مدت دو هفته، در امتیازات حافظه، ۲۰۰ درصد بهتر شدند که معادل کاهش بیست سال از سن مغز است (در زمینه‌ی اختلال حافظه).

روشها و مکمل‌های متعددی وجود دارد که به منظور محافظت یا بهبود سلامت مغزتان، می‌توانید از آنها استفاده کنید. درست است که اینها بطور بالقوه با ارزشند اما هرگز نمی‌توانند جایگزین انتخاب‌های زندگی سالم شوند. در پایان، آنچه که در حفظ و بهبود حافظه موثر است، یک درمان طبیعی نیست بلکه ترکیبی از آنهاست.

اسمال می‌گوید: وقتی که استراتژی‌ها را ترکیب کنید، بیشترین نتیجه را بدست می‌آورید. شما می‌توانید با مصرف کافی ویتامین‌ها و مواد مغذی، خوردن چربی‌های سالم و کربوهیدرات‌ها، خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر، فعالیت ذهنی و بدنی و کاهش استرس، خودتان را جوان نگه دارید. مصرف مکمل‌های زیر برای مغزتان مفید است:

جینکو بیلوبا

شهرت این گیاه، به بهبود گردش خون در مغز و کمک به حافظه است. وقتی که جینکو بعنوان یک مکمل طبیعی که قدرت مغز را افزایش می‌دهد، شناخته شد، جایگاه خوبی پیدا کرد. در تحقیقی که در مجله‌ی Phytotherapy Researchمنتشر شد، داوطلبان بزرگسالی که جینکو مصرف کردند در مقایسه با گروهی که دارونما خوردند، از نظر چندین مقیاس حافظه، پیشرفت بیشتری داشتند.

چگونه از آن استفاده کنید: برای مقابله یا جلوگیری از زوال حافظه و حواس پرتی، روزانه ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی گرم از عصاره‌ی استاندارد آن را مصرف کنید. معمولا چندین ماه طول می‌کشد تا نتایج آن را ببینید.

ویتامین‌های EوB

دارما سینک، پزشک و نویسنده‌ی کتاب “طول عمر مغز” می‌گوید: ویتامین E، قوی‌ترین آنتی اکسیدان برای مغز است. این ویتامین، التهاب مغز را کاهش می‌دهد، رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و جلوی از بین رفتن عملکرد شناختی مغز را می‌گیرد.

برای مقابله با اثرات استرس در مغز، یک مکمل ب کمپلکس خوب که حاوی ویتامین‌های B6و B12باشد، بسیار مفید است. دارما می‌گوید: بسیاری از مردم، از خستگی روحی و جسمی شکایت می‌کنند. ویتامین‌های گروه Bبرای افزایش انرژی بسیار ضروری‌اند.

چگونه از آن استفاده کنید: دارما، برای یک شخص متوسط، روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین Eتوصیه می‌کند و اگر مشکلات مربوط به حافظه، تمرکز و مانند آن دارید، روزانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد ویتامین Eبه همراه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک مورد نیاز است.

برای سایر ویتامین‌های گروه B، مصرف روزانه ۱۰۰۰ میکرو گرم ویتامین B12 (برای جذب بهتر، قرص را زیر زبان بگذارید) و ۵۰ میلی گرم ویتامین B6سه بار در روز توصیه می‌شود.

چای سبز

چای سبز بعلت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، یک نوشیدنی مفید برای مغز است. یک مطالعه در دانشگاه نیوکاسل در بریتانیا، فواید حفاظتی چای سبز را نشان داده است.

ادوارد اوکلو، دکتر و محقق سرپرست این مطالعه می گوید: ما از یک مطالعه‌ی دو ساله روی تعداد زیادی از افراد بالای ۷۰ سال، اطلاعاتی بدست آوردیم که نشان می‌دهد کسانی که چای سبز بیشتری مصرف کردند (در مقایسه با کسانی که مقدار کمتری مصرف کردند)، در طول دوره‌ی مطالعه دچار زوال عقل نشدند.

چگونه از آن استفاده کنید: اوکلو می‌گوید: هیچ مطالعه‌ای مشخص نکرده که باید چه مقدار چای سبز یا چه مارکی از آن بنوشید تا حافظه‌تان سالم بماند، اما بنظر می‌رسد که هر چه بیشتر مصرف کنید، بهتر است.

کوآنزیم Q10

Q10یک آنتی‌اکسیدان انرژی‌زا و بسیار مهم است. دارما می‌گوید:این آنتی اکسیدان روی نواحی مختلف مغز اثر می‌گذارد و انرژی ذهنی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که هوشیارتر شوید.

در حال حاضر، مطالعات به دنبال آن هستند که آیا دوزهای بالا (تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز) می‌تواند به بیماران مبتلا به مراحل اولیه‌ی بیماری پارکینسون کمک کند یا نه. پارکینسون، یک بیماری دژنراتیو است که در رساندن دوپامین به مغز اختلال ایجاد می‌کند و روی حرکت بدن تاثیر می گذارد.

یک مطالعه‌ی قدیمی‌تر نشان داده که دوز ۱۲۰۰ میلی گرم در روز مزایایی دارد، مخصوصا وقتی با حداقل ۱۰۰ میلی‌گرم اسید آلفالیپوئیک (یک ماده‌ی غذایی برای سلول) همراه باشد.

چگونه از آن استفاده کنید: برای انرژی بهتر و پیشگیری از زوال شناختی، دارما پیشنهاد می‌کند که روزانه ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم Q10مصرف کنید. اگر در حال حاضر، حافظه‌تان را از دست داده‌اید، باید آن مقدار را ۳ برابر کنید. بیمارانی که استاتین مصرف می‌کنند، باید مکمل Q10مصرف کنند زیرا این دارو ذخیره Q10بدن را کاهش می‌دهد.

روغن مریم گلی

ثابت شده که روغن مریم گلی اسپانیایی، فعالیت آنزیم مهار کننده‌ی استیل کولین را کاهش می‌دهد. یک تحقیق ایرانی مشخص کرده که بیماران مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط که روزانه ۶۰قطره از عصاره‌ی مریم گلی مصرف کردند، بهبود قابل توجهی در علائم شناختی نشان دادند. مریم گلی همچنین حاوی چندین آنتی اکسیدان است.

چگونه از آن استفاده کنید: جیمز جیف، همکار نویسنده‌ی راهنمای مصرف مکمل‌های تقویت مغز، توصیه می‌کند که روزانه ۲.۵ تا ۷.۵ گرم از عصاره‌ی الکلی مریم گلی یا ۱.۵ تا ۳ گرم از عصاره‌ی مایع آن را مصرف کنید. به یاد داشته باشید، یک قاشق سوپ خوری از مریم گلی در مواد غذایی در حدود ۱.۵ گرم است.

قهوه و هوشیاری:

یك فنجان قهوه به شما كمك می كند بهتر فكر كنید. اما بیش از آن نتیجه عكس دارد.

خوردن سه فنجان قهوه یا چای یا كمتر در بین وعده های غذایی توصیه می شود.

آهن به انتقال اكسیژن به بافتهای بدن از جمله مغز كمك میكند زمانیكه میزان آهن بدن افت می كند بافتها در كمبود اكسیژن بسر میبرند كه سبب خستگی از دست دادن حافظه كم شدن تمركز و انگیزه و كم شدن كارایی می شود.

چگونه می توانید آهن بدست بیاورید؟!

غذاهایی حاوی آهن بخورید كه شامل گوشت قرمز كاملاً بدون چربی، حبوبات، سبزیجات دارای برگ سبز تیره و زردآلو خشكه هستند.

غذا را در دیگهای چدنی بپزید آهن از دیگ شسته شده در غذا نفوذ می كند و سبب افزایش آهن موجود در غذا می شود.

آب پرتقال كه غنی از ویتامین c است همراه با غذاهای حاوی آهن سبب جذب آهن می شود.

ویتامین B:

كمبود هر كدام از ویتامینهای B1 , B2 , B6 , B12 و اسید فولیك باعث كمبود انرژی در مغز می شود كه حاصل آن گیجی و كج خلقی و اختلال در تفكر، تمركز، یادآوری و عكس العمل است.

غذاهای غنی از ویتامینهای B شامل شیر بدون چربی و ماست، سبوس گندم، موز، غذاهای دریایی، حبوبات كامل و نخود فرنگی هستند یك میزان متعادل از مواد معدنی و ویتامینها مصرف كنید.

ویتامینهای ضد تحلیل مغز:

مغز بیشتر از هر عضوی از بدن اكسیژن مصرف می كند این سبب تولید مقدار زیاد رادیكالهای آزاد می شود كه در نهایت سبب صدمه زدن به سلول های مغزی می شود. فرسودگی ناشی از رادیكالهای آزاد سبب از دست رفتن تدریجی حافظه شود. خوشبختانه بدن یك ضد رادیكال آزاد دارد كه شامل ماده مغزی آنتی اكسیدانت كه در رژیم دارای ویتامین E و C موجود است این رژیم غذایی رادیكالهای آزاد را غیر فعال می كند.

برای اینكه دفاع آنتی اكسیدانت را تقویت كنید هر روز 5 تای ( ترجیحاً هر 9 تای ) خوراكیهای زیر را مصرف كنید: آب پرتقال، توت فرنگیها، هویجها، اسفناج، طالبی و میوه و سبزیجات تازه دیگر.

استراتژی خوردن برای تقویت مغز:

مقدار مصرف كافئین خود را متعادل كنید.

از این غذاهای مغذی در رژیم غذایی خود استفاده كنید. گوشت قرمز بدون چربی خشكبار و نخود فرنگی، سبزیجات با برگ سبز تیره، زرد آلو خشكه، شیر بدون چربی ماست بدون چربی، سبوس گندم، موز، غذاهای دریایی، حبوبات كامل، نخود فرنگی، آب پرتقال، توت فرنگی، هویج، اسفناج، طالبی و دیگر سبزیها و میوهای تازه.

تغذیه و نگهداری قدرت حافظه

1- مرحله اول، مصرف كمتر نمك و چربی های اشباع است. رژیمDASH  كه دارای میوه و سبزی فراوان و لبنیات كم چرب است، همان اثر داروها را در كاهش فشار خون بالا دارد.

2- اسیدهای چرب امگا-3 میزان حملات قلبی و افسردگی را كاهش می دهد. اسیدهای چرب غیر اشباعLDL را كاهش داده وHDL را افزایش می دهند.

3- زغال اخته و توت فرنگی و اسفناج منبع غنی آنتوسیانین هستند. آنتوسیانین توانایی سلول های عصبی را برای پاسخ به واسطه های شیمیایی حفظ می كند. همچنین مانع از تشكیل لخته های خونی می شود ( رقیق كننده های خون) . این سه ماده غذایی كشسانی رگ های خونی را حفظ می كند و انتقال پیام های عصبی را بهبود می بخشد .

سایر مواد غذایی مثل كلم قرمز، انگور، آلو و آلبالو نیز همین اثرات را دارند.

اسفناج دارای آنتی اكسیدان فراوانی است كه شامل بتا كاروتن ( پیش ساز ویتامینA)، ویتامینC و اسید فولیك است.

4- سیر تا 12 درصد میزان كلسترول بالا را كاهش می دهد. همچنین انعطاف پذیری رگ های خونی را حفظ می كند. برای این منظور روزانه 4 حبه سیر را به صورت خام یا نیمه پخته مصرف كنید، یا اینكه 2 تا 8 عدد كپسول 50 میلی گرمی را كه حاوی عصاره سیر است بخورید.

5- سویا نیز كلسترول خون را كاهش می دهد. موادی در سویا وجود دارد كه از اكسیده شدنLDL جلوگیری می كنند و مانع از اثرات آتروژنیك رادیكال های آزاد ( تشكیل پلاك در دیواره داخلی سرخرگ ها ) می شود.

اثر سویا در كاهش كلسترول فقط برای افراد دچار كلسترول بالا موثر است، ولی اثر آنتی اكسیدانی آن برای همه افراد مفید است.

فیتواستروژن های سویا، هورمون های گیاهی هستند كه محققین اعتقاد دارند مانند هورمون استروژن باعث تقویت حافظه می شوند.

قرص های هوش :

1-اسید فولیك :برای رفع هموسیستئین ( اسید آمینه خطرناك ) بدن لازم است. تحقیقات ثابت كرده است در اثر كاهش اسید فولیك، ویتامین هایB6 وB12 در خون، مشكلاتی نظیر كاهش سطح  ادراك در افراد مسن، اشكال در یاد آوری، تمركز حواس و افزایش هموسیستئین خون به وجود می آید.

2-ویتامینB12 :برای نگهداری سلول های عصبی ضروری است. حتی اگر این ویتامین در حداقل مقدار طبیعی باشد، برای بدن مضر است و بایستی دارای مقدار نرمال خود باشد. رفتار و حافظه افراد با مكمل دهی ویتامین های گروهB بهبود می یابد. در كمبود این ویتامین ها سطح ادراك و آگاهی كم می شود، طوری كه كسی هم متوجه نمی شود.

البته نباید محتوای ویتامینB موجود در غذا را بشمارید. وجود ویتامین هایB و Aكه بیشتر از صد در صدRDA را تامین كند، سالم و موثر است.

3-ویتامین E: مغز شما را از آسیب حفظ می كند. مطالعات طولانی مدت نشان داده، مكمل ویتامینE خطر بروز بیماری های قلبی را كاهش می دهد ،LDL را بی اثر می كند و احتمال لخته شدن خون را كاهش می دهد.

همچنین وخامت بیماری آلزایمر افراد را آهسته می كند. اثر آنتی اكسیدانی ویتامینE تشكیل پلاك های آمیلوئیدی را كه باعث التهاب و كج شدن انتهای اعصاب می شوند، متوقف می كند.

یكی از اعمال ویتامینE  رقیق كردن خون است. مصرف روزانه 800-200 واحد بین المللی ویتامینE توصیه می شود.

مكمل های غذایی و مغز:

Ginkgo:برای جلوگیری از كاهش حافظه موثر است. دارای اثر آنتی اكسیدانی و ضد انعقاد خون است. اگر یكی از مواد رقیق كننده خون مثل آسپیرین، ویتامینE و سیر را مصرف می كنید، قبل از مصرف این مكمل با پزشك خود مشورت كنید.

فسفاتیدیل سرین( PS ):ماده طبیعی كه باعث انعطاف پذیری غشای سلول ها می شود؛ در نتیجه سلول های عصبی می توانند به راحتی با هم ارتباط داشته باشند.

همچنین سلول های مغزی را در مقابل آسیب رادیكال های آزاد حفظ می كند و  تولید استیل كولین (یك انتقال دهنده عصبی مهم ) را تحریك می كند.

وقتی جوان هستید،PS كافی در بدن تولید می شود ولی بعد از 40 سالگی، تولید آن كم می شود و بدن نیاز به مكمل دارد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد كهPS  مشكلات مربوط به حافظه را در كسانی كه تازه دچار آلزایمر شده اند، بهبود می بخشد.

ابتدا برای مدت یك ماه 300 میلی گرم در روز و بعد از این مدت فقط 100 میلی گرم در روز مصرف كنید.

استروژن :التهاب و تخریب سلول های مغزی را كه در اثر رادیكال های آزاد به وجود می آید، كاهش می دهد. همچنین حجم دندریت ها ( شاخه های سلول عصبی ) را افزایش می دهد، در نتیجه ارتباطات سلولی ممكن می شود. با تقویت قلب، هورمون درمانی با استروژن بطور مستقیم، حافظه را تقویت می كند. اگر شما سابقه خانوادگی ابتلاء به سرطان سینه را ندارید، هورمون درمانی با استروژن، قلب، استخوان ها و حافظه شما را بهبود می بخشد.

روشی سریع برای داشتن ذهنی فعال

متخصصین اعصاب دریافته اند قسمتی از مغز بنام ” هیپوكامپوس ” در مقایسه با سلول های دیگر مغز ، با افزایش سن همچنان فعال می ماند. آنها معتقدند انجام ورزش و فعالیت بدنی شدید و هوازی باعث این امر می شود كه با مقایسه بین موش های فعال در گردانه های چرخان و موش های كم تحرك این فرضیه ثابت شده است. دانشمندان معتقدند این مورد درباره انسان نیز صدق می كند چون مغز انسان و موش از بسیاری جهات شبیه هم هستند.

محققین بیان می كنند گذشت زمان شما را فرسوده تر و پیرتر می كند ولی كار و فعالیت بیرون از منزل شما را داناتر می كند.

تقویت كننده های ذهن :

انتقال دهنده های عصبی :مواد شیمیایی موجود در مغز كه روی قدرت اندیشه، ذهن و حافظه، رفتار، آمادگی جنسی و هوشیاری فرد اثر می گذارند.

1-استیل كولین : بیشتر در یادگیری و حافظه موثر است. مواد مغذی كه روی استیل كولین مغز اثر دارند ، شامل: كولین،DMAE ( دی متیل آمینواتانول) ، لسیتین وCDP كولین است. در آلزایمر مقدار استیل كولین كاهش می یابد. داروهایی مثل تاكرین(tacrine) باعث افزایش استیل كولین می شود.

2-دوپامین : برخی از اختلالات روانی مثل شیزوفرنی ، پاركینسون و اختلالات رفتاری در اثر غیر طبیعی بودن مقدار دوپامین است.

افزایش دوپامین باعث افزایش هوشیاری و آمادگی جنسی می شود. مواد مغذی كه باعث افزایش دوپامین می شوند، شامل اسید آمینه تیروزین وNADH ( نیاسین غیر فعال ) است.

3-نور اپی نفرین:اسیدآمینه های فنیل آلانین و تیروزین، به دوپامین تبدیل می شوند . دو پامین نیز به نور اپی نفرین تبدیل می شود. افزایش نور اپی نفرین باعث ایجاد هیجان در فرد می شود. مقادیر بیش از حد آن، عوارضی مثل بد خلقی، اضطراب و بی خوابی را ایجاد می كند.

4-سروتونین :فعالیت های جسمی و روحی زیادی مثل رفتار، اضطراب، هیجان و پرخاشگری را تنظیم می كند.Prozac دارویی است كه سروتونین را افزایش می دهد. ” 5- هیدروكسی تریپتوفان “(HTP -5) پیش ساز اصلی سروتونین است كه سطح آن را در مغز افزایش می دهد.

تریپتوفان در انواع گوشت، ماهی و سایر غذاهای پروتئینی وجود دارد. اگر مقدار تریپتوفان برای مغز كافی نباشد، سروتونین كاهش می یابد. تریپتوفان بهHTP -5 و سپس به سروتونین تبدیل می شود. سپس غده صنوبری موجود در مغز آن را به هورمون خواب ملاتونین تبدیل می كند.

5-GABA (گاما- آمینو بوتیریك اسید): بیشترین و مهم ترین انتقال دهنده عصبی بازدارنده ی موجود در مغز است. حالت تحریك پذیری بایستی با بازدارندگی در تعادل باشد. تحریك بیش از حد منجر به بی قراری، كج خلقی، بیخوابی مزمن و حتی بیماری می شود.

GABA باعث آرامش، كاهش درد و خواب راحت می شود. داروی باربیتورات و بنزودیازپین باعث تحریك گیرنده هایGABA و آرامش فرد می شود.

اشتراک گذاری

ارسال یک پاسخ