غذاهای مضر برای چربی بالا ها

سبزیجات نشاسته ای
اگر سطح تری گلیسیرید شما بالاست، توصیه می شود میزان مصرف سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت و نخود فرنگی را کاهش دهید؛ زیرا بدن شما میزان اضافه نشاسته را به تری گلیسیرید تبدیل خواهد کرد؛ سبزیجاتی مانند گل کلم، کلم پیچ و قارچ گزینه های بهتری برای شما هستند.

حجم زیادی از غذاهای مفید
شکی وجود ندارد که مصرف میوه برای سلامتی شما مفید است، به خصوص زمانی که به جای دسر، از میوه ها استفاده می کنید؛ با این حال در صورتی که میزان تری گلیسیرید خون شما بالاست، باید مصرف میوه خود را به 2 تا 3 عدد در روز محدود کنید. در این صورت شما میزان کمی از قند طبیعی موجود در میوه ها را دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که میزان قند موجود در میوه های خشک بیشتر بوده و در صورت داشتن چربی خون بالا باید میزان کمتری از این میوه ها را مصرف کنید؛ مثلاً اگر می­خواهید به جای میوه از کشمش استفاده کنید، باید حداکثر روزانه به مقدار 2 قاشق غذاخوری مصرف کنید.

کنسرو ماهی با پایه روغن
ماهی برای سلامت قلب شما مفید است ولی در زمان خرید کنسرو ماهی توجه کنید که کنسروهای شما با پایه روغن نبوده و با آب تهیه شده باشد.

نارگیل
امروزه محصولات مختلف نارگیل مانند میوۀ نارگیل، نارگیل خشک شده، روغن نارگیل و آب نارگیل به راحتی قابل تهیه بوده و منافع زیادی برای سلامتی دارند؛ ولی نارگیل حاوی میزان قابل توجهی از چربی های اشباع بوده و قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای نشاسته ای
در صورتی که میزان تری گلیسیرید خون شما بالاست، توصیه می شود مصرف مواد غذایی نشاسته ای مانند پاستا، سیب زمینی یا غلات بدون سبوس را در رژیم غذایی روزانه خود کاهش دهید، زیرا نشاسته موجود در این غذاها در بدن به تری گلیسیرید تبدیل می شود. لازم نیست این مواد غذایی را به طور کامل حذف کنید بلکه باید میزان مصرف آن ها را محدود کرده و به مصرف مقدار کافی از این موادغذایی بسنده کنید. هر سهم این غذاها شامل یک کف دست نان، نصف لیوان سیب زمینی یا بلغور جوی دوسر است.

نوشیدنی های شیرین
با مصرف هر لیوان نوشیدنی شیرین مقدار زیادی شکر دریافت می کنید. از آنجا که ظرفیت بدن برای مصرف این نوشیدنی ها محدود است، قند اضافه موجود در آن ها به تری گلیسیرید تبدیل می شود؛ بنابراین مصرف نوشیدنی های شیرین را به حداکثر یک لیوان در هفته محدود کنید.

عسل
ممکن است تصور کنید عسل بهتر و سالم تر از شکر تصفیه شده است؛ در حالی که این مادۀ غذایی نیز مانند شکر می تواند میزان تری گلیسیرید خون شما را افزایش دهد. بنابراین، اگر می خواهید میزان تری گلیسیرید خون خود را کاهش دهید باید مصرف تمام نوشیدنی های شیرین را علاوه بر نوشیدنی های حاوی شکر کم کنید.

چربی های رژیم غذایی
چربی های اشباع رژیم غذایی خود را کاهش دهید. این نوع از چربی ها به وفور در کره، انواع غذاهای رستورانی و شیرینی هایی که از فروشگاه های شیرینی فروشی تهیه می شوند، وجود دارد. چربی های ترانس نیز مانند چربی های اشباع برای شما مضر هستند؛ شما می توانید با مطالعه برچسب مواد غذایی، از عدم وجود این نوع از چربی ها در مواد غذایی مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

گوشت های پرچرب
لازم نیست که به طور کامل مصرف گوشت را از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید، ولی توصیه می شود از گوشت هایی که دارای حداقل میزان چربی هستند، استفاده کنید. در مقابل لازم است تمام گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و همبرگر را از رژیم غذایی خود حذف کنید، زیرا مصرف این دسته از گوشت ها احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را بالا خواهند برد.

کره گیاهی و حیوانی
برای پخت گوشت و سبزیجات یا تهیه سوپ ها و سالادها به جای کره که حاوی میزان زیادی از چربی های اشباع و ترانس است، از روغن زیتون استفاده کنید. روغن کانولا، گردو و دانه کتان نیز از جمله روغن های ارزشمند هستند.