آنژیوادم (برنامه غذایی و شیوه زندگی صحیح)

آنژیوادم، تجمع مایعات در برخی از  قسمت‌های بدن است که باعث تورم و خارش می‌شود. این بیماری اگرچه می‌تواند هر قسمت از بدن را درگیر کند اما چشم، لب‌، دست، پا و آلت تناسلی را بیشتر درگیر می‌کند.
هرچند آنژیوادم شباهت زیادی به کهیر دارد اما بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. در کهیر فقط پوست درگیر می‌شود اما زمانی که فرد دچار  آنژیوادم  می‌شود ، غشای مخاطی نیز درگیر می‌شود. ازآن جا که احتمال دارد بافت‌های زیرپوست نیز درگیر شود، در مواردی که فرد دچار حمله آنژیوادم می‌شود، کمک پزشکی سریع برای باز نگه ‌داشتن راه های تنفسی ضروری است.
هرچند که موارد خفیف آن نیاز به درمان ندارد و خود به ‌خود رفع می‌شود. به نقل از سایت نیوزویک برخی افراد برای درمان حملات خفیف به پزشک مراجعه می‌کنند که برای رفع ورم و خارش آنتی‌هیستامین و استروئید خوراکی تجویز می‌شود. هم اکنون هیچ درمانی برای رفع این مشکل وجود ندارد. ابتلای همزمان به آنژیوادم و کهیر، امری غیرعادی نیست زیرا تحریک‌ کننده هر دو  ازجمله  گرده گیاهان، شوره حیوانات خانگی و … مشابه است. برخی داروها نیز باعث تحریک آنژیوادم می‌شود، اما می‌توان با ایجاد تغییراتی در مواد غذایی و شیوه زندگی این افراد درد وتورم را کاهش داد.

پرهیز از مواد تحریک ‌کننده‌ بهترین پیشگیری به‌حساب می آید.
استفاده از لباس گشاد و پارچه های نرم توصیه می شود. پوشیدن لباس‌های تنگ با پارچه‌های زبر مانند پشم می‌تواند علایم را بدتر کند.
تا زمان فروکش کردن آنژیوادم از انجام دادن ورزش یا حرکت‌های جسمی که باعث تعریق بیش‌ازحد می‌شود، باید پرهیز کرد.
هنگام حمله آنژیوادم سعی کنید استرس را کاهش دهید تا علایم بدتر نشود.
با قرار نگرفتن زیر نور مستقیم خورشید علایم آنژیوادم را بهتر تحمل‌ خواهید کرد.
افرادی که دچار آنژیوادم شده‌اند، نباید دوش آب گرم بگیرند زیرا این امر باعث بدتر شدن علایم می‌شود.
قرار گرفتن در آب خنک می‌تواند علایم را تسکین دهد.
برای تسکین آنی، خیلی از افراد جو دو سر یا جوش‌ شیرین به آب وان اضافه می‌کنند.
برای کاهش دادن علایم آنژیوادم می‌توان از کمپرس خنک استفاده کرد. پارچه‌های آغشته به آب سرد را روی قسمت‌های مؤثر قرار دهید.
درصورتی‌که آنژیوادم همراه با احساس سبکی در سرباشد، دراز بکشید و پاها را بالا نگه ‌دارید تا جریان خون به سر افزایش پیدا کند.
چای بابونه تسکین‌دهنده ذهن و بدن است به همین دلیل است که هنگام حمله آنژیوادم می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.
در صورت شدید بودن خارش بهتر است با تجویز پزشک ازآنتی هیستامین استفاده کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده