رژیم غذایی کارمندان و شاغلان

تغذیه شاغلان در محیط کار برای حفظ سلامت و افزایش کارایی و بازدهی‌شان اهمیت زیادی دارد. شاغلان در ساعاتی که مشغول کارند باید یک وعده غذایی سالم و کافی بخورند.
علاوه بر سالم، مفید و مناسب بودن وعده غذایی، نحوه حمل و ظرفی که غذا در آن نگهداری می‌شود، شرایط نگهداری غذا و نحوه گرم کردن آن هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است کارکنان وعده غذایی سالم را در منزل تهیه کنند و تا قبل از خوردن آن را در دمای خنک و یخچال نگه دارند تا فاسد نشود.

 یک وعده غذایی سالم و مفید

بدن انسان برای تغذیه به پروتئین، ویتامین و کربوهیدرات نیاز دارد. یک وعده غذایی سالم برای انسان بالغ باید شامل ۲۵۰ گرم مواد پروتئینی مثل گوشت، مرغ و ماهی، ۱۲۵ گرم سبزیجات برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن و ۱۲۵ گرم کربوهیدرات مثل برنج، نان، سیب‌زمینی، ذرت و ماکارونی باشد.

 غذای سرخ‌کردنی سلامت بدن را تهدید می‌کند

اگر غذای سرخ‌کردنی و فست‌فودها مثل سیب‌زمینی سرخ‌کرده، کنتاکی، برگرها و سس‌های کچاپ و مایونز در حجم بالا مصرف شوند، اوره بدن به حالت اسیدی تبدیل می‌شود و به کلیه و مثانه آسیب می‌رساند. از این رو در وعده غذایی از فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی استفاده نکنید.

 فرآورده‌های گوشتی ممنوع!

فرآورده‌های گوشتی به علت افزودنی‌های شیمیایی و مواد نگه‌دارنده‌ای که در آن‌ها استفاده می‌شود بر متابولیسم بدن تاثیر منفی می‌گذارند و سلامت مصرف‌کننده را به خطر می‌اندازند. از این رو مصرف سوسیس، کالباس، اولویه آماده و کنسروها به جای یک وعده غذایی سالم در طول روز و ساعات کاری توصیه نمی‌شود و اثرات سوء زیادی را به همراه دارد.

 از بیرون غذا نگیرید

بسیاری از شاغلان از رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بیرون غذا تهیه می‌کنند. اسیدهای آمینه واحدهای تشکیل‌دهنده پروتئین گوشت وقتی در دمای بالا کباب و بریان می‌شوند از بین می‌روند و هتروسیکلیک آمین تولید می‌کنند که سبب ایجاد سرطان می‌شود.
علاوه بر این گوشت قرمز و گوشت مرغ هنگامی که کباب می‌شوند در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زایی به نام هیدروکربن‌های پلی‌سیکلیک آروماتیک موجود در دود ناشی از زغال قرار می‌گیرند. بنابراین مصرف زیاد انواع کباب و جوجه‌کباب که در منوی بیشتر رستوران‌ها وجود دارد و بیشتر افراد گمان می‌کنند وعده غذایی سالمی است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
در برخی رستوران‌ها گوشت‌های نامرغوب و بی‌کیفیت در تهیه غذاها استفاده می‌شود و برای بالا بردن کیفیت غذا و نرم و ترد کردن گوشت آن را در موادی مثل آبلیمو، ماست و بی‌کربنات سدیم (جوش‌شیرین) و… می‌خوابانند.
این مواد هم سبب تغییر شکل بافت‌های گوشت می‌شود و هم سبب ایجاد ترکیبات NOCS شامل نیتروزامین‌ها، که برای سلامت بدن مضر است و ایجاد سرطان می‌کند.
دیگر غذاهای رستوران‌ها مثل انواع خورش‌ها و برنج‌ها خیلی چرب هستند و سبزیجات و مواد غذایی مصرف‌شده در خورش‌ها چون بیش از ۱۵ دقیقه در دمای ۱۰۰ درجه پخته می‌شوند ویتامین‌های خود را از دست می‌دهند و مواد غذایی لازم و ضروری بدن را تامین نمی‌کنند.بنابراین برای حفظ سلامت و تامین انرژی مورد نیاز بدنتان به طور مداوم و در طولانی‌مدت از غذای رستوران و بیرون استفاده نکنید.

 مصرف میوه را فراموش نکنید

میوه‌ها شامل مونوساکاریدها (قندهای تک‌زنجیره‌ای) هستند و چون به‌راحتی هضم می‌شوند، انرژی را انتقال می‌دهند، چربی تولید نمی‌کنند و حاوی مقادیر زیادی ویتامین هستند، از این رو مصرف آن‌ها در طول روز برای تامین انرژی لازم بدن و سلامت کارکنان لازم و ضروری است. بنابراین توصیه می‌شود شاغلان حتما برای میان‌وعده از میوه‌ها و سبزیجات به جای شیرینی، بیسکویت و تنقلات استفاده کنند که شامل کربوهیدرات‌ها هستند، ارزش غذایی لازم و کافی را ندارند و مضر و چاق‌کننده‌اند.

 از مایکروفر استفاده نکنید

هنگامی که برای گرم کردن غذای پخته‌شده از مایکروفر استفاده می‌کنید اشعه ویو از ذرات تشکیل‌دهنده غذا عبور می‌کند و ساختار اسیدآمینه‌ها را تخریب می‌کند. از این رو حتی‌الامکان برای گرم کردن غذا از مایکروفر استفاده نکنید تا غذایی که می‌خورید خاصیت بیشتری داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده