شیر بریده (خوردن،خواص،خطرات)

با شیر بریده چه کنیم،خوردن شیر بریده،استفاده از شیر بریده شده،خواص شیر بریده شده،تشخیص شیر خراب،علت بریدن شیر در سوپ،مصرف شیر بریده،شیر بریده چیست؟

بریدن شیر

شیر مانده اگر حرارت ببیند؛ آب و مواد سفیده ی آن از هم جدا می شود، که در این حال شیر را بریده می نامند.

شیر بریده در واقع دیگر شیر نیست و خواص آن را نیز ندارد، ولی بریدن شیر دلیل بر فساد آن نیست. در هر پیمانه شیر میلیون ها باکتری شناور است، که بسیاری از آن ها برای انسان مفید می باشد.

این باکتری ها در هر لحظه مقداری از قند شیر (لاکتوز را به ترشی شیر (اسید لاکتیک تبدیل می کنند؛ هرچه شیر سردتر باشد، این روند کندتر صورت می گیرد. هرگاه ترشی شیر به حد معینی برسد، ذرات چربی و مواد سفیده ی شیر به هم می چسبد و آب شیر آزاد می گردد. در حرارت بالا این کار زودتر صورت می گیرد؛ از این رو هرگاه اندکی ترشی مانند: سرکه یا آبلیمو به شیر اضافه شود،این حالت نیز پیش می آید، که البته این شیر بریده فاسد نیست؛

همچنان که بعضی از انواع پنیر در واقع همان شیر بریده ای است که آب آن گرفته شده است، اما اگر شیر در هوای گرم و بیرون یخچال بماند، یا در ظرفی که مختصر چربی یا کثیفی دارد، نگه داری یا جوشیده شود؛ بریده شدن آن دلیل بر فاسد شدن آن است و باید از مصرف آن خودداری شود.

به طور کلی اگر شیر کمی بیشتر از حد معمول تخمیر گردد، حالت خاصی در کفیر تولید شده به وجود می آید که شبیه بریده شدن شیر می باشد، ولی در واقع این شیر نیست که بریده شده بلکه محصول همان کفیر می باشد که آب و مایع سفید آن از هم جدا شده و آب غلیظی در زیر ظرف جمع شده و مایع نسبتا سفیدی شبیه ماست چکیده یا کشک به همراه قارچ ها در روی ظرف به شکل سفت تر و ترک خرده قرار گرفته است. (شبیه عکس روبرو)

البته بعضی ها ترجیح می دهند که کفیر به این حالت برسد، و سپس آن را از قارچ جدا می کنند، در کل این به طبع شما و نتایجی که بعد از مصرف هر کدام از انواع محصولات کفیر گرفته اید بر می گردد.

توجه نمائید که در این حالت اگر آب و مایع سفید را کاملا مخلوط نمائید، محصول یک کفیر ترش مزه خواهد بود که مقدار ویتامین های گروه ب آن نسبت به حالت معمولی افزایش چشمگیری داشته است و بسیار اشتها آور و هضم کننده غذا می باشد، ضمن اینکه دارای الکل بیشتری نیز می باشد،

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده