استروژن گیاهی (غذاهای خانگی افزایش دهنده استروژن)

گیاهان حاوی پروژسترون,قرص استروژن گیاهی,چگونه استروژن را افزایش دهیم,استروژن قرص,کمبود استروژن در زنان,قرص های حاوی استروژن,مواد غذایی ضد استروژن,استروژن در مردان,گیاه اکواریومی استروژن,عرقیات گیاهی حاوی استروژن,چگونه استروژن را افزایش دهیم,قرص های حاوی استروژن,قرص استروژن گیاهی,داروی گیاهی کاهش دهنده هورمون مردانه در زنان,استروژن قرص,درمان گیاهی بالا بودن هورمون مردانه در زنان

استفاده از استروژن طبیعی به صورت فیتواستروژن یا استروژن گیاهی می تواند به کنترل علائم یائسگی کمک کند. دو نوع فیتواستروژن لیگنان و ایزوفلاوون وجود دارد. لیگنان ها از طریق دانه بذرکتان، غلات کامل و برخی از میوه ها و سبزیجات قابل دریافت است. همچنین ایزوفلاوون ها در لوبیا سویا و بقولات موجود است.

دانه بذرکتان
فیتواستروژن های موجود در دانه بذرکتان به لیگنان ها معروف است. این دانه ها را می توانید به نان ها، غلات و سالادها اضافه کنید. دانه بذرکتان دارای بالاترین میزان استروژن گیاهی بوده، به طوریکه هر ۱۰۰ گرم دانه بذرکتان حاوی ۳۷۹,۳۸۰ میکروگرم است. همچنین براساس گزارش انستیتوی لینوس پاولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان امریکا، در ۲۸ گرم دانه بذرکتان ۸۵٫۵ میلی گرم لیگنان وجود دارد.

لوبیا سویا
لوبیا سویا منبعی غنی از فیتواستروژن به نام ایزوفلاوون است. براساس انستیتوی لینوس پاولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان، مصرف موادغذایی سرشار از ایزوفلاوون باعث تسکین علائم یائسگی می شود. لوبیا سویای کامل معمولا به صورت تازه در دسترس است. یک فنجان لوبیا سویا ۲۴ میلی گرم ایزوفلاوون دارد و محتوی ۱۰۳,۹۲۰ میکروگرم استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم است.

توفو
توفو تهیه شده از لوبیا سویا بوده و غنی از ایزوفلاوون است. توفو در انواع نرم تا سفت وجود دارد، به طوریکه می توان این ماده غذایی را به سوپ ها و غذای اصلی اضافه کرد. ۸۵ گرم توفو ۲۰ میلی گرم ایزوفلاوون برای بدن فراهم می کند و در هر ۱۰۰ گرم ۲۷,۱۵۰٫۱ میکروگرم استروژن گیاهی دارد.

ماست سویا
ماست سویا یا ماست توفو منبع خوب دیگری از استروژن گیاهی است. نصف فنجان ماست سویا ۲۱ میلی گرم ایزوفلاوون دارد، همچنین تامین کننده ی ۱۰,۲۷۵ استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم می باشد.

دانه کنجد یا گل آفتابگردان
دانه کنجد غنی از استروژن های گیاهی به نام لیگنان ها است. ۲۸ گرم دانه سویا ۱۱٫۲ میلی گرم لیگنان دارد، همچنین حاوی ۸۰۰۸٫۱ میکروگرم استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم می باشد. دانه گل آفتابگردان نیز میزان کمتری استروژن گیاهی دارد، به طوریکه در هر ۱۰۰ گرم ۲۱۶ میکروگرم استروژن گیاهی برای بدن فراهم می کند.

نان غلات کامل
استروژن گیاهی در غلات کامل از جمله چاودار، جو دوسر، جو و گندم وجود دارد. به طوریکه ۱۰۰ گرم از این موادغذایی هر کدام حاوی تقریبا ۴,۸۰۰ میکروگرم استروژن گیاهی است.

شیرسویا
شیرسویا حاوی فیتواستروژن گیاهی ایزوفلاوون است. یک فنجان شیرسویا ۳۰ میلی گرم از این فلاونوئید را برای بدن فراهم می کند که دارای خاصیت استروژنیک می باشد. همچنین براساس انستیتوی لینوس پاولینگ، ۱۰۰ گرم شیرسویا حاوی ۲,۹۵۷٫۲ میکروگرم استروژن گیاهی است.

حموس
حموس از نخود له شده و سس تاهینی تهیه می شود، به طوریکه هر ۱۰۰ گرم ۹۹۳ میکروگرم استروژن گیاهی برای بدن فراهم می کند.

سیر
سیر از خانواده پیاز بوده و سرشار از فلاونوئید است. همچنین ۱۰۰ گرم سیر ۶۰۳٫۳ میکروگرم استروژن گیاهی دارد.

جوانه یونجه و جوانه ماش
جوانه ماش حاوی ۴۹۵٫۱ میکروگرم استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم است. جوانه یونجه یک افزودنی خوب برای سالادها و ساندویچ ها بوده، به طوریکه در هر ۱۰۰ گرم ۴۴۱٫۴ میکروگرم استروژن گیاهی دارد.

زردآلو خشک، خرما و آلو سیاه خشک
زردآلو خشک نسبت به زردآلو تازه منبع بهتری از استروژن گیاهی محسوب می شود. زردآلو خشک حاوی ۴۴۵٫۵ میکروگرم استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم است. خرمای خشک نیز منبع خوبی می باشد، به طوریکه هر ۱۰۰ گرم خرما ۳۲۹٫۵ استروژن گیاهی برای بدن فراهم می کند. آلو سیاه خشک نیز تامین کننده ی ۱۷۷٫۵ استروژن گیاهی در هر ۱۰۰ گرم می باشد.

منابع غذایی شبیه استروژن

سویا
سویا یک ایزوفلاوون و فیتواستروژن است. ایزوفلاوون سویا همچنین به گیرنده های استروژن متصل شده و عملکردی شبیه استروژن در بدن دارد. براساس انستیتوی لینوس پاولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان امریکا، ایزوفلاوون های سویا ممکن است برای سلامت سیستم اسکلتی بدن مفید باشد، همچنین افزایش دریافت سویا به دلیل خواص فیتواستروژنی می تواند باعث افزایش رشد استخوانی شود. کمبود استروژن بعد از یائسگی، کاهش تراکم استخوانی را به دنبال دارد، بنابراین رژیم غذایی سرشار از سویا می تواند به استحکام استخوانی کمک کند.

دانه ها
دانه ها یا لیگنان ها از جمله بذرکتان، دانه کدوتنبل، کنجد و غلات کامل جزو موادغذایی هستند که مانند استروژن در بدن عمل می کنند. لیگنان ها به فیتواستروژن ها معروف می باشند. این موادغذایی توانایی اتصال به گیرنده های استروژن را دارند و عملکرد هورمون های استروژن تولید شده در بدن را شبیه سازی می کنند.

سایر منابع فیتواستروژن ها
سایر موادغذایی نیز استروژن های گیاهی را برای بدن فراهم می کنند. حبوبات مانند نخود و عدس می تواند باعث افزایش فیتواستروژن دریافتی در بدن شود. همچنین غلات کامل از جمله میلت و ذرت خوشه ای نیز حاوی فیتواستروژن است. سایر موادغذایی از جمله بروکلی، توت ها، کلم بروکسل و کلم کیل سرشار از استروژن گیاهی می باشند. برخی از گیاهان مانند آویشن نیز ترکیبات شبه استروژنی برای بدن فراهم می کند.

افزودنی ها
زنواستروژن ها افزودنی های موادغذایی هستند که عملکردی همانند استروژن در بدن دارند. براساس مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات شیمیایی در سم شناسی، زنواستروژن ها اثرات سلامتی منفی از جمله سرطان سینه برای بانوان و کاهش اسپرم را برای مردان دارند. محققان توانستند برخی از زنواستروژن ها را در موادغذایی شناسایی کنند. برای نمونه پروپیل گالات یک ماده نگهدارنده بوده که برای جلوگیری از فاسد شدن موادغذایی چرب استفاده می شود. هگزیل رزورسینول نیز ماده افزودنی دیگری بوده که برای جلوگیری از تغییر رنگ در حلزون صدف دار کاربرد دارد.

منبع:سایت نسخه

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده