تریکوموناس واژینالیس

تریکوموناس واژینالیس از عوامل بیماری زایی می باشد که از طریق نزدیکی منتقل می شود. احساس خارش، وجود ترشحات کف دارو بدبو و متمایل به رنگ زرد مایل به سبز، ایجاد سرخی پراکنده واژن و در موارد پیشرفته به وجود آمدن زخم های ماکولار قرمز در قسمت روی آلت تناسلی افراد از جمله علائم مشخص وجود این عامل بیماری در بدن افراد است. دانشمندان اخیرا به کشف روابطی بین تریکوموناس واژینالیس و ایجاد سرطان رحم دست یافته اند

تریکوموناس واژینالیس از عوامل بیماری زایی می باشد که از طریق نزدیکی منتقل می شود. احساس خارش، وجود ترشحات کف دارو بدبو و متمایل به رنگ زرد مایل به سبز، ایجاد سرخی پراکنده واژن و در موارد پیشرفته به وجود آمدن زخم های ماکولار قرمز در قسمت روی آلت تناسلی افراد از جمله علائم مشخص

وجود این عامل بیماری در بدن افراد است.

واژینیت از جمله بیماری هایی است که به علت وجود تریکوموناس واژینالیس که یک ارگانیسم تک سلولی تاژکدار است ایجاد می شود. این عفونت از جمله بیماری های مقاربتی قابل انتقال است بیشتر در افرادی که دارای شریک جنسی متعدد هستند دیده می شود استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی ،‌حمامهای عمومی، استخر شنا و معاینات غیر بهداشتی لگنی زنان احتمال انتقال غیرجنسی این بیماری را نیز سبب می شود.

تریکوموناس واژینالیس مختص به منطقه مشخصی نیست و در کل جهان هر ساله حدود 180 میلیون عفونت جدید را ایجاد می کند. از معمول ترین عوامل ایجاد کننده بیماری های منتقل شونده غیر ویروسی و جنسی تریکوموناس واژینالیس می باشد.

التهاب واژن، سرویکس و مجاری ادراری در زنان به علت آلودگی تریکوموناس واژینالیس در زنان می باشد. متاسفانه در حدود 10 تا 50 درصد از زنان مبتلا به عفونت های ناشی از تریکوموناس واژینالیس بدون علامت بوده و این درصد ممکن است در مردان بالاتر باشد. این انگل به عنوان یک پیش فاکتور در انتقال ویروس نقص ایمنی انسانی مانند اچ آی وی و دیگر عفونت های منتقل شونده جنسی عمل می کند.دانشمندان اخیرا به کشف روابطی بین تریکوموناس واژینالیس و ایجاد سرطان رحم دست یافته اند. از روش های مهم برای تشخیص تریکوموناس واژینالیس تشخیص میکروسکوپی انگل از طریق تست لام مرطوب می باشد که درصد اطمینان به این روش تقریباً 60 درصد می باشد اما در صورتیکه کشت های اختصاصی حاوی انگل مورد مطالعه قرار بگیرند، در صد اطمینان به 85 تا 95 درصد می رسد.به هر حال کیفیت این تست های تشخیصی بستگی به تخصص و تجربه فردی که با میکروسکوپ کار می کند دارد در ضمن کیفیت نمونه جمع آوری شده نیز مهم است.

علاوه بر محیط کشت تریکوسل برگ-کوپفر محیط های کشت دیگری نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته اند. محیط کشت تغییر یافته دیاموند از حساس ترین این محیط های کشت می باشد.

از مشکلات استفاده از محیط های کشت، عدم امکان تجزیه و تحلیل با سرعت و دقت بالا می باشد . برای تشخیص تریکوموناس واژینالیس در زیر میکروسکوپ فلورسنت از رنگ آمیزی با آکریدین نارنجی که نوعی روش رنگ آمیزی غیر اختصاصی اسید نوکلئیک می باشد می توان استفاده کرد . از روش های مولکولی برای تشخیص این انگل می توان به:

PCR، Fluorescent in situ hybridizationو Oligonucleotide probing

اشاره نمود.

شکل­شناسی و چرخه زندگی

بزرگترین تریکوموناس انسانی بوده و اندازه آن از 25-15 میکرومتر متغیر است

تاژک از ناحیه کینتوپلاست یا در واقع از ناحیه بلفاروپلاست که بین دهان و هسته قرار دارد منشا می­گیرد.

تعداد چهار تاژک از ناحیه قدامی خارج می­گردند و تاژک پنجم همراه غشاء مواج تا اواسط بدن کشیده می­شود (این تاژک در تریکوموناس واژینالیس و تناکس، حداکثر تا دو سوم امتداد می­یابد، ولی در تریکوموناس هومینیس، تاژک پنجم بلندتر از طول بدن است).

در تریکوموناس Costa در محور جانبی بدن دیده می­شود. اگزوستیل (Axostyle) اندامک دیگری است که نقش ستون فقرات را بازی می­کند و در محور طولی بدن قرار دارد.

در بسیاری از نمونه­ها ممکن است بخش قدامی اگزوستیل به چندین فیبریل تقسیم شود. این تک یاخته­ به جای میتوکندری، اندامکی به نام هیدروژنوزوم دارد که متابولیسم تخمیری کربوهیدرات را انجام می­دهد.

هسته دارای کاریوزوم یا اندوزوم بوده که به یک طرف متمایل است و کروماتین آنبه صورت یکنواخت می­باشد. سیتوپلاسم آن حاوی مقدار زیادی گرانول­های سیدروفیل (Sidrophil) یا گرانول­های جاذب آن می­باشد که تعداد آنها در اطراف axostyle و costa بسیار زیاد است.

(1961) kott، Adler سروتیپ­های مشخصی از نوزده سویه تریکوموناس واژینالس را در کشت عاری از میکروب به نمایش گذاشتند که این سروتیپ در دو سویه مورد آزمایش، حتی بعد از 68 بار پاساژ نیز تغییری نکردند.

محل زیست این تک یاخته واژن و یا غده پروستات انسان است. این ارگانیسم در میزبان مونث معمولاً از سطح مخاط واژن تغذیه کرده، باکتری­ها و لکوسیت­ها را می­بلعد و گاهی نیز توسط ماکروفاژها فاگوسیته می­شود. این انگل محیطی را که کمی قلیایی­تر از محیط واژن سالم باشد ترجیح می­دهد. در حالیکه چنین مطلبی در مورد میزبانان مرد که این تک یاخته در ادرار، ترشحات مجاری یا مایع پروستات خارج شده از طریق ماساژ پروستات آنها دیده می­شود؛ به اثبات رسیده است.

این ارگانیسم اغلب در رسوب ادرار دیده شده و تا مدت کمی در داخل آن، فعال باقی می­ماند و از طریق تقسیم دوتایی تکثیر حاصل می­کند.

 

علائم و نشانه ها

ترشح واژینال رقیق که غالباً کف آلود و زرد رنگ مایل به قهوه ای با بوی بد می باشد و بسیار محرک است از نشانه های شایع این بیماری است .

ایجاد التهاب و قرمزی واژن ، ظهور نقاط خونریزی دهنده همانند دانه های توت فرنگی در مخاط واژن و سرویکس در هنگام معاینه دیده می شود.

قسمت تحتانی شکم درد ناک می شود . قسمت هایی از واژن نیز می تواند متورم و درد ناک شود.

این علائم معمولا بلافاصله بعد از قاعدگی یا درحین حاملگی پیشرفت می کند.

 

درمان

مترونیدازول بهترین و مؤثرترین درمان برای تریکومونیازیس می باشد . هر دو شریک جنسی زن و مرد باید به طور همزمان از دارو استفاده کنند. در طول درمان در صورت نزدیکی استفاده از کاندوم الزامی می باشد.

معمولا از مترونیدازول به صورت 2 گرم تک دوز استفاده می شود. در صورتی که درمان با شکست مواجه شود، باید به بیمار مترونیدازول mg 500 دو بار در روز به مدت 7 روزتجویز شود.

cull%20cell%20vaginalis FIGhistolytica05 mod5img2b mod5img2e mod5img2g PROTFIG39 T_vaginalis_troph_BAM1 T_vaginalis_troph_BAM2 T_vaginalis_troph_BAM5 Trichomonas%20vaginalis%201%2016-th Trichomonas%20vaginalis%201%2017-th TV20KC انگل تریکوموناس واژینالیس تریکوموناس واژینالیس

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]