از 1 ماهگی تا 1 سالگی با کودک چگونه بازی کنیم؟

مادر و پدر و اطرافیان بچه می‌توانند هنگام رفع نیازهای اولیه کودک (تعویض پوشک شیردهی و…) با استفاده از روش‌های گوناگون حواس پنجگانه او را تحریک کنند.

4 هفتگی: کودک از همان ماه نخست تولد دوست دارد بازی کند. وقتی شیر می‌خورد، کمی مکث می‌کند و به اطراف می‌نگرد و اگر عاملی باعث تحریک او ‌شود، بازیگوشی می‌کند. کودک از همین خنده و صحبت کردن، لمس و بوسیدن و واکنش‌های مختلف شماست که موارد زیادی یاد می‌گیرد.

6 هفتگی: او در این سن از طریق گوش دادن و مشاهده و حرکات بدنی به رفتارهای والدین خود توجه می‌کند و به چهره‌های آشنا واکنش نشان می‌دهد. او خیلی زود یاد می‌گیرد دیگران را نسبت به نیازهای خود آگاه کند.

12 هفتگی: در این سن،‌وقتی او را روی سینه بخوابانید، کم‌کم می‌تواند سرش را بالا نگه دارد و با انگشتانش بازی کند. او را در آغوش بگیرید تا با جغجغه‌ای سبک بازی کند. او می‌تواند با تکان دادن، صدای جغجغه را درآورد، هرچند هنوز ارتباطی بین حرکت دستش و صدا نمی‌بیند اما از این کار لذت می‌برد.

18 تا 20 هفتگی: در این سن، او خود را به سمت اسباب‌بازی می‌کشاند، جغجغه را تکان می‌دهد و آن را به طرف دهانش می‌برد. در این مرحله می‌تواند پایش را در حالت خوابیده به پشت در دست بگیرد و به دهان ببرد.

6 ماهگی: در این سن، کودک به طور هدفمند بازو و دستش را برای گرفتن اشیاء دراز می‌کند.

7 ماهگی: در این سن، وقتی کودک می‌نشیند، می‌تواند متوجه اشیای ریز شود. او توپ را هل می‌دهد و متوجه چرخش آن می‌شود و لذت می‌برد به‌خصوص اگر تشویقش کنید این کار را تکرار می‌کند.کم‌کم با هل دادن توپ و سینه‌خیز رفتن دنبال آن می‌آموزد چگونه دوباره آن را به دست بیاورد.⚽️

9 ماهگی: در این سن،‌ کودک از پنهان کردن اسباب‌بازی زیر پارچه و دالی‌بازی لذت می‌برد. او یاد می‌گیرد که توپ می‌چرخد، جغجغه صدا تولید می‌کند و خصوصیات هر کدام را می‌سنجد.

12 ماهگی: کودک قادر است دستش را به اطراف بگیرد و با فشار بر زانوها بایستد. به صحبت‌های اطرافیان گوش بدهد و چند کلمه ساده را ادا کند. بابا، دَدَ و… می‌توانید مداد شمعی قطوری را به دست او بدهید تا با گرفتن انتهای آن و تحت نظارت شما خطی روی کاغذ بکشد و لذت ببرد.

 

 اسباب‌بازی‌های مناسب از 1ماهگی تا 1سالگی

در نوزادی بچه‌ها نیازی به اسباب‌بازی خاصی ندارند؛ جغجغه و عروسک، حیوانات مناسب این دوره‌اند و حتی وجود یک آینه در اسباب‌بازی‌های نوزاد به شناخت او از محیط اطراف کمک می‌کند.

کتاب‌های پلاستیکی مکعب پارچه‌ای برای شیرخواران زیر 6 ماه مناسب است. از تولد تا 1سالگی، مجموعه کاملی از حیوانات پلاستیکی با رنگ‌های شاد بخرید. دقت کنید حیوانات بهداشتی باشند زیرا کودک آنها را به دهان می‌برد.

 

مجله سلامت