انجام مداوم ورزش های سنگین باعث افتادگی مثانه زنان می شود

 

یک جراح کلیه و مجاری ادراری گفت: انجام مداوم ورزش های سنگین باعث افتادگی مثانه می شود ولی یک بار بلند کردن اجسام سنگین موجب ابتلا به این عارضه نمی شود.دکتر ولی الله یمین در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: زنان هنگام یائسگی به علت کاهش هورمون استروژن و پروژسترون در بدنشان دچار افتادگی مثانه می شوند علاوه بر آن بر اثر زایمان های طبیعی متعدد و فشار جنین به مثانه ممکن است ماهیچه مثانه آنان شل شود.
وی درباره علایم افتادگی مثانه اظهار کرد: در ابتدای ابتلا به این عارضه، تحمل نگهداری ادرار مشکل می شود و ادرار هنگام عطسه و سرفه محکم، غیرقابل کنترل است. پس از مدتی سرفه و عطسه آرام هم موجب ریزش ادرار می شود، با این وجود زنان به این مسئله توجه نکرده و تنها وقتی به پزشک مراجعه می کنند که مشکلشان حادتر شده است.
یمین درباره راه های پیشگیری از ابتلا به افتادگی مثانه گفت: ما معمولا به زنان توصیه می کنیم که ۳۰ بار در هنگام صبح،۳۰ بار در ظهر و ۴۰ بار در شب هنگام انجام فعالیت هایی مانند صحبت کردن و تماشای تلویزیون، ماهیچه های جلوگیری کننده از ریزش ادرار را شل و سفت کنند تا این ماهیچه ها قوی شوند.
وی افزود: زنان می توانند روزانه دو بار وسط ادرار کردن، ریزش ادرار را قطع، سپس تا ۱۰ شماره بشمارند و بعد دوباره ادرار کنند. این کار باعث تقویت ماهیچه های نگه دارنده مثانه می شود.
این جراح کلیه و مجاری ادرار با اشاره به راه های درمان افتادگی مثانه اظهار کرد: داروهایی برای درمان این بیماری وجود دارد اما در صورت موثر نبودن داروها می توان بیمار را تحت عمل جراحی قرار داد که بهترین آن مارشال مارکتی است و باعث عود بیماری نمی شود. در این روش شکم بیمار شکافته می شود و مثانه با شش بخیه به استخوان لگن از پشت دوخته می شود.
وی با بیان اینکه افتادگی مثانه، بیماری شایعی محسوب می شود، گفت: پس از یائسگی از هر دو زن، یک نفر به این عارضه مبتلا می شود این در حالی است که آمار موجود حکایت از شیوع ۳۵ درصدی افتادگی مثانه در بین زنان دارد.
زنان با آب پرفشار طهارت نگیرند
یمین در پایان توصیه کرد: زنان با آب پرفشار شلنگ طهارت نگیرند بلکه از شلنگ مانند آفتابه استفاده کنند.

 
منبع: سایت پزشکان ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده