بانک شیر مادر (هدف راه اندازی،چه کسانی می توانند استفاده کنند؟)

بانک شیر مادر در حقیقت جایگزین دایه است و پیش از این در مجامع بین‌المللی برای نوزادانی که از شیر مادر محروم بودند، دایه پیشنهاد می‌شد ولی با توجه به اینکه عفونت‌های قابل‌انتقال زیاد شده بود و دایه همیشه در دسترس نبود، مشکلاتی در شیردهی به نوزادان نارس ایجاد شد.

در واقع، زمانی که دایه شیر را می‌دوشید باید عملیاتی روی آن انجام می‌شد تا معلوم شود شیر آلوده نیست و هنگام دوشیدن شیر هم نکاتی باید رعایت می‌شد.

از طرفی، معلوم نبود شیری که دایه به بیمارستان آورده، واقعا شیر مادر است یا نه! این روند و مشکلات آن باعث شد دیگر شیردهی از طریق دایه را یک راه‌حل مناسب نباشد.

به این ترتیب با راه‌اندازی بانک شیر مادر، تمام ابهامات و معضلاتی که این روند داشت از بین می‌رود.

افرادی که می‌خواهند شیرشان را اهدا کنند، ابتدا باید فاکتورهای سلامت را به‌ویژه از نظر عفونت‌های ویروسی مانند ایدز و هپاتیت داشته باشند. بعد از اطمینان از سلامت مادر، وسایل دوشیدن شیر در اختیار او قرار می‌گیرد و ظرف‌های مخصوص نیز برای نگهداری شیر دریافت می‌کند تا زمانی که در منزل شیر را دوشید، در این ظرف‌ها قرار دهد و به بانک بیاورد.

بهتر است مادرانی که شیرشان زیاد است به‌طوری که بیش از نیاز نوزاد خودشان است و مجبورند مقداری را دور بریزند، شیرشان را اهدا کنند.

چه کسانی می‌توانند از بانک شیر مادر استفاده کنند؟

فعلا در کشور ما کودکان زیر 2 سالی که نارس هستند یا در بیمارستان در بخش‌های ویژه بستری‌اند یا شیر مادرشان خشک شده یا مادر در بیمارستان بستری است یا مادر نوزاد از دنیا رفته، می‌توانند از بانک شیر مادر استفاده کنند.
علاوه بر این، نوزادان نارس زیر 1 کیلوگرم یا 700 گرم که 3 ماه زودتر به دنیا آمده‌اند (در هفته 24 تا 28 بارداری متولد شده‌اند)، برای اینکه زنده بمانند، حتما باید از شیر مادر استفاده کنند و این بانک می‌تواند به آنها کمک کند، در حالی که شیرخشک کمکی به آنها نمی‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده