تخمدان پلی‌کیستیک در نمای نزدیک

ناباروری در زنان علل گسترده‌ای دارد ولی جالب است بدانید با درمان‌های گسترده و تخصصی در علم پزشکی تقریبا مشکل بسیاری از زنان نابارور قابل‌حل است. یکی از مشکلات شایعی که باعث تاخیر در باروری زنان می‌شود، اختلال نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک است، به‌خصوص در مواقعی که این اختلال شدید است، بیمار باید مراحل طولانی‌تری از درمان را برای باردار شدن طی کند. به نظر می‌رسد تعداد زنان مبتلا به نشانگان پلی‌کیستیک در جامعه زیادتر شده، ولی واقعیت این است که نمی‌توان با قطعیت این موضوع را ثابت کرد. شاید زنان نسبت به گذشته بیشتر به خود توجه و با دیدن علائم سریع‌تر به پزشک مراجعه می‌کنند و روش‌های تشخیص دقیق‌تر و علمی‌تر است. به هر حال این اختلال در بعضی از خانم‌ها وجود دارد و در صورتی که شدید باشد، مشکلات زیادی ایجاد می‌کند که یکی از آنها ناباروری است.
با توجه به بالا رفتن سن ازدواج چنین موضوعی باید جدی گرفته شود چون نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک گاهی ناباروری طولانی ایجاد می‌کند که ممکن است زمان برای زایمان مناسب را به تعویق بیندازد. نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک در زنان مجرد با بی‌نظمی عادت ماهانه و گاهی هم پرمویی مشخص می‌شود. البته علائم دیگری مانند دل‌درد، آکنه، افزایش وزن و… هم ممکن است وجود داشته باشد که اغلب مبتلایان با علائم آشنایی دارند ولی بعضی از مبتلایان به این اختلال بعد از ازدواج با تاخیر در بارداری مواجه می‌شوند و به این فکر می‌افتند که باید به متخصص زنان مراجعه کنند. نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک یکی از مهم‌ترین علل مراجعه زنان به درمانگاه‌های تخصصی زنان برای درمان نازایی است اما باید بدانید این زنان در واقع نابارور نیستند، بلکه مشکل اصلی تخمک‌گذاری نامنظم است چون به‌طور طبیعی تخمدان باید هر ماه تخمک‌گذاری کند، در حالی که در تخمدان‌های پلی‌کیستیک، تخمک‌گذاری به هر 4-3 ماه یکبار می‌رسد که فرصت برای بارداری کاهش می‌یابد.

قدم اول برای تحریک تخمدان تجویز دارو است
این افراد حتما باید برای باروری اقدام کنند و منتظر نمانند تا خودبخود باروری رخ دهد. برای باروری باید تخمدان بیمار تحریک شود. این کار با تجویز داروی کلومیفن انجام می‌شود. البته جوابدهی خانم‌های مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک با دارو برای تخمک‌گذاری زیاد خوب نیست و باز هم مقاومت دیده می‌شود. برای تحریک کردن تخمدان‌ها ممکن است چند ماه این درمان تکرار شود و این احتمال وجود دارد که تخمدان بعد از مدتی به درمان با دارو مقاوم شود.
درمان بعدی تجویز آمپول است. این درمان نیز قطعی نیست و گاهی تحریک تخمدان بیش از حد انجام می‌گیرد. دارو و آمپول ممکن است باعث بزرگ شدن بیش از حد تخمدان شود.

علت شکست درمان دارویی
بعضی از بیماران شاید با مصرف یک یا دو ماه دارو باردار شوند و بعضی اصلا به دارو جواب ندهند. بررسی‌های نشان داده پاسخ به دارو به میزان چاقی، بالا بودن انسولین در گردش خون، اختلالات هورمونی و تعداد فولیکول‌های اطراف تخمدان بستگی دارد.

عوارض ناشی از داروها
تحریک بیش از حد تخمدان عوارضی دارد. بزرگی تخمدان یکی از این عوارض است که بعد از تجویز قرص ممکن است ایجاد شود ولی عوارض ناشی از تجویز آمپول بیشتر است. گاهی تخمدان آنقدر تحریک می‌شود که بیمار دچار آسیت یا تجمع مایع داخل‌شکمی، کاهش حجم داخل عروق، افزایش انعقادپذیری خون و اختلال در عملکرد اعضای مختلف بدن می‌شود که ممکن است خطرناک هم باشد. البته چنین عوارضی قابل‌پیش‌بینی نیستند و خانم‌هایی که فقط یک بار قرص مصرف کرده‌اند هم ممکن است دچار تحریک بیش از حد تخمدان شوند. حتی در خانم‌هایی که دارویی برای تحریک تخمدان استفاده نکرده‌اند، نیز چنین عوارضی دیده شده است. گرچه عوارض را پزشک با هر بار مراجعه بیمار بررسی می‌کند ولی گاهی پزشکان ممکن است با مشاهده عوارض ناشی از دارو، درمان را قطع کنند اما این افراد نازا نیستند. درمان باید کنترل‌شده و بیمار کاملا تحت‌نظر باشد.

اگر دارودرمانی جواب نداد
گاهی بارداری با درمان‌های دارویی انجام نمی‌گیرد. در این مواقع از روش دیگری به‌عنوان کوتر کردن تخمدان استفاده می‌شود. اگر با کوتر هم تخمدان فعال نشود از روش آی‌یوآی، میکرواینجکشن و آی وی اف استفاده می‌شود. البته این درمان‌ها پرهزینه‌تر و نیازمند صرف زمان بیشتری هستند.
اختلال تخمدان پلی‌کیستیک بعد از زایمان فروکش نمی‌کند
در طول دوران بارداری اختلال تخمدان پلی‌کیستیک خاموش و وضعیت تخمدان طبیعی است. بعضی از زنان این سوال را دارند که ممکن است بعد از زایمان بیماری فروکش کند؟ در جواب باید گفت بعد از زایمان معمولا تخمدان‌ها وضعیت قبلی قبل از بارداری را از سر می‌گیرند. این اختلال تا وقتی خانم یائسه نشده همراه او خواهد ماند. یعنی اغلب خانم‌ها برای بارداری بعدی هم دچار مشکل خواهند شد و نیاز به دارو و… دارند.

اختلال نشانگان تخمدان پلی‌کسیتیک باید کنترل شود
زنان مبتلا به نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک در صورت تمایل داشتن یا تمایل نداشتن به باروری باید تحت درمان باشند چون این اختلال عوارض زیادی بر جای می‌گذارد. عوارض طولانی‌مدت به‌دلیل وجود هورمون آندروژن بالاست. هورمون آندروژن یا هورمون مردانه باعث اختلال در ترشح هورمون‌های زنانه می‌شود و فرد را مستعد سرطان آندومتر و سرطان‌های زنانه می‌کند. احتمال ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی–عروقی و… نیز وجود دارد. به همین دلیل است که بیماران همیشه باید تحت‌نظر باشند و لازم است عادت ماهانه‌ها با درمان مرتب شوند. بهتر است افرادی که وزن بالایی دارند وزنشان را متعادل کنند و از نظر فشار خون و… نیز آزمایش‌های لازم و معاینات دوره‌ای را انجام دهند.

کوتر کردن تخمدان روش درمانی خوبی است
وقتی سطح تخمدان بزرگ‌تر از سطح عادی است و میزان ترشح آندروژن بالاست، از کوتر استفاده می‌شود. در این روش از طریق لاپارسکوپی وارد حفره شکم می‌شوند و سطح تخمدان‌ها را از چند نقطه می‌سوزانند. این کار باعث می‌شود ترشح هورمون آندروژن یا هورمون مردانه کاهش یابد. روش کوتر کردن تخمدان معمولا نتیجه خوبی دارد. بعضی از بیماران بعد از کوتر تخمدان، خودبه‌خود باردار می‌شوند. بعد از کوتر به بیماران توصیه می‌شود 2 ماه صبر کنند. اگر در این مدت باردار شدند که هیچ ولی در صورت باردار نشدن دوباره داروی تحریک‌کننده تخمدان تجویز می‌شود زیرا دیده شده چنین بیمارانی بهتر به درمان‌های دارویی جواب می‌دهند. قبلا به جای کوتر از روش جراحی استفاده می‌شد. در این روش برشی روی شکم بیمار ایجاد می‌کردند و تکه‌ای از تخمدان خارج می‌شد. این کار با چسبندگی زیاد همراه بود ولی کوتر تخمدان روش تقریبا بدون عارضه‌ای است.

برای ریزش موها چه کار باید کرد؟
در اختلال نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک، کیست‌های متعددی اطراف تخمدان را احاطه کرده‌اند که ترشح هورمونی مردانه دارند و همین موضوع باعث شده زنان مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک نشانه‌های مردانه داشته باشند. موها در این افراد نازک و از نظر طول و قد کوتاه‌تر و کم‌پشت‌تر می‌شود. می‌توان گفت فرق سر بیماران بازتر و آشکارتر است. در این اختلال درمان هر نوع عوارض پوستی بدون درمان اختلال نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک که توسط متخصص زنان انجام می‌شود، تقریبا بی‌فایده است زیرا کیست‌ها حتما باید کاهش پیدا کنند و هورمون‌های زنانه تنظیم شوند و ترشح هورمون‌های مردانه کاهش یابد تا درمان‌های پوستی موثر واقع شود. گرچه نشانه‌های این اختلال با درمان کاهش می‌یابد ولی به‌طور کامل از بین نمی‌رود و اغلب بیماران برای
درمان‌های پوست و مو به متخصص پوست مراجعه می‌کنند.
برای درمان ریزش مو، داروهای متعددی وجود دارد که پزشک متخصص پوست برای بیمار تجویز می‌کند. گاهی بیماران این سوال را دارند که استفاده از داروهای ضدبارداری که به صورت پودر درمی‌آید و روی موی سر زده می‌شود، مفید است؟ این روش تاثیری روی درمان تخمدان پلی‌کیستیک ندارد. این روش برای پرپشت کردن موها در گذشته که تنوع داروهای ریزش مو کمتر بود، استفاده می‌شد. البته این دارو در داروخانه‌ها به شکل آماده و به نام محلول‌های پروژسترون وجود دارد ولی داروهای بسیار موثر خوراکی و موضعی برای ریزش موی سر وجود دارد که دیگر نیازی به این کار نیست.
گاهی کم‌پشتی شدید است و بیمار ممکن است کاشت مو درخواست کند ولی ریزش مو در مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک به شکل منتشر است و اگر پزشک از هر جایی بخواهد فولیکول مو بردارد همان نقطه کم‌پشت خواهد شد. در واقع، جای مناسبی برای برداشت مو وجود ندارد ولی اگر کم‌پشتی مو شبیه آقایان باشد؛ یعنی جلو و وسط سر کم‌پشت باشد می‌توان کاشت مو را پیشنهاد کرد.

نحوه تشخیص و درمان نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک
معیارهای اصلی تشخیص شامل عدم تخمک‌گذاری مرتب و ماهانه و افزایش سطح هورمون آندروژن است اما معیارهای فرعی شامل مقاومت به انسولین، شروع هیرسوتیسم یا پرمویی و چاقی حوالی عادت ماهانه است. در آمریکا پرمویی تقریبا در 70 درصد بیماران مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک رخ می‌دهد، در صورتی که در ژاپنی‌ها 20- 10 درصد بیماران پرمویی دارند که می‌تواند به‌دلیل تفاوت‌های ژنتیکی باشد. اختلال در عملکرد عادت ماهانه می‌تواند از نامنظمی در آن تا آمنوریا (عدم عادت ماهانه) متغیر باشد.
به‌عنوان یک قانون، بیماران مبتلا دچار عدم تخمک‌گذاری هستند، حتی در خانم‌هایی که دارای چرخه‌های مرتب هستند، میزان عدم تخمک‌گذاری 20 درصد است.
گفته می‌شود آکنه شدید در سال‌های نوجوانی می‌تواند پیشگوکننده این بیماری در آینده باشد.
بیش از نیمی از بیماران چاق هستند که این چاقی خطر دیابت و مشکلات قلبی-عروقی را زیاد می‌کند. مقاومت به انسولین و افزایش انسولین نیز به‌طور شایعی در این بیماران وجود دارد. علت PCO یا همان نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک ناشناخته است ولی می‌تواند نتیجه‌ای از عوامل ژنتیکی پیچیده‌ای باشد که اغلب در شروع بلوغ خود را نشان می‌دهد. سونوگرافی بیماران مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک ظاهری طبیعی و نمای تخمدان پر از کیست را نشان می‌دهد. بیشتر بیماران معمولا یا مادری مبتلا به این بیماری دارند یا دارای پدری با نشانگان متابولیک هستند که نتیجه آن بروز سطح نامتعادل و زیادی آندروژن یا عدم تخمک‌گذاری در دختر است. خواهران فرد مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک هم ممکن است دچار افزایش تستوسترون باشند یا سابقه اختلال در عادت ماهانه را در شرح حال خود بدهند.

مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک چه غذایی بخورند؟
نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک 5 تا 20 درصد زنان را گرفتار می‌کند. افراد مبتلا به این اختلال در معرض بیماری‌های مختلف مرتبط با اضافه وزن قرار دارند. مطالعات نشان داده حتی مبتلایانی که وزن طبیعی دارند هم ممکن است دچار بیماری‌های مختلف شوند. چاقی شکمی نوع خطرناک محسوب می‌شود که در مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک دیده می‌شود. توزیع چربی در چنین بیمارانی عمدتا از نوع شکمی، به‌خصوص احشایی است. وقتی به دقت زندگی چنین بیمارانی بررسی می‌شود، مشکلات تغذیه‌ای و تحرکی عمده‌ای در زندگی آنها دیده می‌شود. مشکل دیگر استرس زیاد است. شاید استرس ناشی از فشارهای روانی باشد که بیماری به فرد وارد می‌کند یا اینکه فرد ذاتا شخصیت مضطرب و پراسترسی داشته باشد.
پس وزن باید کنترل شود و چربی‌های ناحیه شکم از بین برود. در خیلی از مواقع با کاهش وزن علائم سریع کاهش می‌یابد و حتی احتمال بارداری در بیمارانی که باردار نمی‌شوند، بالا می‌رود. کاهش وزن به تنهایی بی‌فایده است و بافت فعال چربی که در شکم وجود دارد باید حذف شود. مطالعات نشان داده چنین بیمارانی باید با الگوهای غذایی خاص کاهش وزن پیدا کنند. رژیم غذایی از نوع شاخص گلیسمی متوسط یا پایین است. بعضی از غذاها با ورود به بدن به سرعت قند خون را بالا می‌برند ولی غذاهایی هم هستند که این کار را به آرامی انجام می‌دهند. غذاهای با شاخص گلیسمی پایین از این نوع هستند. نان سفید، انواع شیرینی‌، تنقلات مانند آبنبات و… شاخص گلیسمی بالایی دارند ولی این شاخص در انواع سبزی، میوه‌ و…. پایین است.
مطالعات نشان داده اگر بتوانیم اسید‌های چرب اشباع‌شده را کم و اسیدهای چرب غیراشباع و منابع غنی امگا 3 را جایگزین کنیم، خیلی از عوارض بیماری خودبه‌خود کنترل می‌شود.
روغن‌های زیتون، هسته انگور، کنجد، کانولا و… روغن‌های خوبی هستند. انواع ماهی‌ها مانند سالمون، قزل‌آلا و… چربی‌های مناسبی دارند. موضوع مهمی که باید به آن اشاره کنیم، کمبود ویتامین D در مبتلایان به نشانگان پلی‌کیستیک است. این ویتامین نقش مهمی در سیستم ایمنی و تسکین بیماری‌های التهابی دارد و برای این بیماری وجود ویتامین D کافی در بدن ضروری است. برای جبران ویتامین D می‌توان از مکمل‌ها استفاده کرد. مطالعات نشان داده اگر بتوانیم میزان املاحی مانند منیزیم را در بدن این افراد بالا ببریم، افزایش مقاومت به انسولین و به دنبال آن احتمال ابتلا به دیابت کاهش می‌یابد. خشکبارها منابع خوبی برای منیزیم هستند. همچنین مبتلایان به تخمدان پلی‌کیستیک سطح کروم و سلنیوم پایینی دارند. مطالعات نشان داده تنظیم سطح کروم و سلنیوم بدن می‌تواند شدت علائم ناشی از اختلال را کاهش دهد. بعضی از مطالعات به افزایش سطح مس در بدن مبتلایان اشاره کرده‌اند. مس در غذاهایی مانند دل و جگر و گوشت به میزان فراوانی وجود دارد. این غذاها باید تا حد ممکن کاهش یابد. البته این مواد باعث افزایش کلسترول خون هم می‌شوند. مصرف قهوه هم می‌تواند عاملی برای تشدید بیماری باشد. اگر فردی بیش از500 سی‌سی در روز قهوه مصرف کند، احتمال بروز و شدت این اختلال در او بیشتر خواهد شد. دارچین، کنسروها، شیرین‌بیان، تخم آفتابگردان، قارچ و جوانه گندم نیز بهتر است به‌دلیل وجود املاح و ویتامین‌ها بیشتر مصرف شود. غذاهای حاوی قند، نشاسته و چربی (گوشت قرمز) محدود شود. چنین مواد خوراکی‌ای آکنه را تشدید می‌کنند. مواد خوراکی پرفیبر باید به غذای روزانه اضافه شود. بیشترین فیبر در کلم بروکلی یافت می‌شود. سبزیجات مانند لوبیا سبز، سیب‌زمینی شیرین، میوه‌های قرمز مثل توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی و… چربی بسیار کم و آنتی‌اکسیدان بالایی دارند. ثابت شده گوجه‌فرنگی به‌دلیل خاصیت بالای آنتی‎اکسیدانی خاصیت ضدالتهابی دارد. این میوه‌ها برای افراد مقاوم به انسولین بسیار مفید است.

مبتلایان چطور می‌توانند از شر موهای زائد خود خلاص شوند؟
نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک عارضه مهمی است که تقربیا از همان شروع اولین عادت ماهانه فرد را درگیر می‌کند. در این اختلال تعداد زیادی کیست‌های ریز اطراف تخمدان را احاطه می‌کند که عملکرد طبیعی آن را به هم می‌زند.
به‌طور طبیعی تخمدان‌ها باید مقادیر مشخصی از هورمون استروژن و پروژسترون را ترشح کنند ولی کیست‌ها ترشحاتی دارند که توازن بین این دو هورمون را از بین می‌برد.
بدیهی است تا زمانی که فرد در دوران باروری است؛ یعنی از دوره اولین عادت ماهانه تا دوران یائسگی این کیست‌ها با او باقی خواهد ماند.
این اختلال عارضه دارد
نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک عوارض زیادی برای بیمار دارد اما همه علائم ممکن است در یک بیمار خاص بروز نکند. شایع‌ترین و اولین علامت این اختلال، بی‌نظمی در عادت ماهانه است.
به‌تدریج ممکن است علائم دیگری مانند پرمویی، آکنه، افزایش وزن، افزایش مقاومت به انسولین (غده پانکراس باید انسولین بیشتری بسازد و همین انسولین نیز موجب افزایش ساخت آندروژن در تخمدان می‌شود) و… نیز ظاهر شود.

علت نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک ناشناخته است
هنوز دلیل این اختلال شناخته نشده ولی فرضیه‌هایی وجود دارد که تا حدودی می‌توان آنها را مرتبط با نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک دانست.
– مورد اول ژنتیک است؛ یعنی در خانواده ممکن است چند نفر از بستگان درجه اول بیمار دچار نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک باشند.
– مورد بعدی اختلال در عملکرد تخمدان و نامتوازن بودن هورمون‌هاست که این مساله نیز می‌تواند باعث ایجاد کیست شود. آنچه که توازن هورمون‎های زنانه را به هم می‌زند، آندروژن‌ها یا همان هورمون‎های مردانه هستند. آندروژن‌ها صفات ثانویه جنسی مردانه در زنان مبتلا ایجاد می‌کنند.

آندروژن موهای کرکی را به موهای ضخیم تبدیل می‌کند
به‌طور طبیعی تخمدان‌ها و قشر غده فوق‌کلیه کمی آندروژن یا هورمون مردانه ترشح می‌کنند اما در افرادی که دچار تخمدان پلی‌کیستیک هستند در همان لحظه که تخمک از تخمدان رها می‌شود، آندروژن بیش از حد طبیعی ترشح می‌شود و همین آندروژن در بدن زن صفات ثانویه جنسی مردانه ایجاد می‌کند که مهم‌ترین آنها افزایش موهای زائد مردانه در بدن خانم است. پرمویی به صورت ضخیم شدن موهای کرکی در پوست خانم است. صورت و سینه خانم‌ها موهای کرکی و ظریفی دارد. آندروژن موجب ضخیم شدن موها می‌شود و ظاهری مردانه به خانم می‌دهد. اگر بیماری کنترل نشود، رفته‌رفته سینه‌ها کوچک‌تر می‌شوند. آندروژن روی تارهای صوتی تاثیر می‌گذارد و صدا بم‌تر می‌شود.

احتمال کم‌پشت شدن موهای سر در بعضی از خانم‌ها وجود دارد.
اگر زمینه ارثی طاسی هم در زن وجود داشته باشد، آندروژن بالا در خون روی موهای سر تاثیر می‌گذارد و همان حالتی که در طاسی مردان مشاهده می‌شود در زنان نیز بروز می‌کند؛ یعنی تارهای مو از ناحیه جلوی سر ظریف می‌شود و موها کم‌پشت به نظر می‌رسد.

آکنه در خانم‌ها دیده می‌شود
علامت دیگر آکنه و جوش جوانی است که در بسیاری از خانم‌های مبتلا به نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک دیده می‌شود.

اغلب بیماران افزایش وزن دارند
افزایش مقاومت به انسولین منجر به چاقی می‌شود (عمدتا همه مبتلایان چاق نیستند) و احتمال ابتلا به دیابت، چربی خون و فشار خون بالا در بیمار وجود خواهد داشت.

افسردگی شایع است
آندروژن بالا، درگیری مداوم بیمار با علائم متعدد، تغییر در ظاهر از نظر افزایش موهای زائد، آکنه و کم‌پشتی موی سر باعث بروز افسردگی در بیماران می‌شود.

بیماری باید کنترل شود
شدت اختلال نشانگان پلی‌کیستیک در بیماران مختلف متفاوت است. گاهی این اختلال به شدت کیفیت زندگی خانم را پایین می‌آورد.
به همین دلیل نیاز است علائم فروکش کند. همه مبتلایان به نشانگان پلی‌کیستیک باید تحت‌نظر متخصص زنان باشند چون با کنترل بیماری علائم پوست‌ومو تا حدودی کاهش پیدا می‌کند ولی در مواقعی که آکنه شدید است یا پرمویی ایجاد شده حتما بیمار باید به متخصص پوست مراجعه کند.
در یک کلام باید گفت این بیماری درمان قطعی ندارد چون علت آن ناشناخته است. درمان علتی نیست، بلکه علامتی است. برای از بین بردن موهای زائد ابتدا داروهای آنتی‌آندروژن تجویز می‌شود. البته این داروها موهای زائد را از بین نمی‌برند و فقط باعث نازک شدن آنها می‌شوند. اگر فردی بخواهد به‌طور کامل از این موها خلاص شود باید عمل لیزر انجام دهد. لیزر فولیکول‌های مو را از بین می‌برد ولی در هر نقطه دیگری از بدن که موهای کرکی وجود داشته باشد، ممکن است موهای ضخیم ایجاد شود و نیاز به لیزر دوباره باشد.

بیمارانی که تحت درمان‌های پوستی هستند حتما باید همزمان با درمان پوستی از قرص‌های ضدبارداری نیز استفاده کنند.
این قرص‌ها باعث آزاد شدن هورمون‌های منظم می‌شوند و دوره طبیعی چرخه عادت ماهانه را برقرار می‌کنند. البته در بیمارانی که سطح آندروژن بالاست و دچار آکنه شدید یا موهای زائد زیاد هستند، از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌شود که ترکیب آنتی‌آندروژنی هم داشته باشند، ولی در بیمارانی که علائم بسیار شدید است و به دارو هم جواب نمی‌دهند، ممکن است جراحی پیشنهاد شود.

در جراحی بخش بسیار کوچکی از تخمدان توسط کوتر تخریب می‌شود. این کار باعث می‌شود سطح تخمدان عمق بیشتری پیدا کند و هورمون‌های زنانه بیشتری ترشح شود. تست‌هایی که بعد از جراحی انجام می‌شود نشان می‌دهد سطح آندروژن پایین آمده و تخمک‌گذاری نیز بهبود یافته است.