سوالات پس از زایمان

سوالات پس از زایمان،دانستینهای بعد از زایمان،خونریزی،بارداری بعد از زایمان

 خونریزی پس از زایمان چه مدت طول خواهد کشید؟
6 هفته
خونریزی پس از زایمان ممکن است 2 تا 3 هفته و یا تا 6 هفته ادامه پیدا کند. این خونریزی که با ریتم بسیار کندی کاهش می‌یابد “لوچیا” یا “نفاس” نامیده می‌شود. در صورتی که این خون قرمز رنگ باشد، حداکثر پس از دو هفته از بین خواهد رفت ولی در صورت نداشتن استراحت کافی ممکن است خونریزی دوباره شروع شود.
 از چه هنگام می‌توان روابط جنسی را از سر گرفت؟
هر زمان که خود و همسرتان احساس آمادگی کردید.
هر گاه خود و همسرتان احساس کردید که زمان مناسب فرا رسیده است می‌توانید روابط جنسی خود را از سر بگیرید. برخی توصیه می‌کنند که باید پس از زایمان تا چکاپ پزشک متخصص زنان و تایید نهایی او صبر کرد. در حالیکه عده‌ای دیگر بر این عقیده‌اند که بهتر است ابتدا برای برقراری دوباره رابطه جنسی تلاش کرد تا پس از آن بتوان مشکلات احتمالی را نزد پزشک متخصص مطرح کرد. البته زوج‌ها با یکدیگر متفاوتند. بعضی از آنها می‌توانند تا مدت‌ها هیچ گونه رابطه‌ای با یکدیگر نداشته باشند. مهم آن است که بدانید هیچ استانداردی در این زمینه وجود ندارد. پس بهترین کار این است که غریزه خود را دنبال کنید.
 از چه هنگام باید اقدام به پیشگیری از بارداری کرد؟
به محض شروع روابط جنسی
پس از زایمان و پیش از آنکه دچار قائدگی شوید بدن شروع به تخمک گذاری می‌کند. در نتیجه در صورت عدم استفاده از روش‌های جلوگیری حتی پیش از شروع  قائدگی نیز با برقراری اولین رابطه جنسی امکان بارداری مجدد وجود دارد. بنابراین این باور که امکان باردار شدن در دوران شیردهی وجود ندارد، کاملاً اشتباه است. خانم‌های بسیاری در دوران شیردهی با یک بارداری ناخواسته غافلگیر شده‌اند.

 در صورت شیردهی پستانی عادت ماهیانه از چه هنگام شروع خواهد شد؟
یکسال پس از زایمان
یکی از مزایای شیردهی آن است که بازگشت قائدگی را تا مدتی به تاخیر می‌اندازد. چنانچه نوزاد خود را هم در روز و هم در طول شب به طور کامل شیر می‌دهید ممکن است قائدگی شما تا یکسال به تاخیر بیفتد. ولی در صورتی که نوزاد شما شب‌ها به آسودگی می‌خوابد و نیازی به تغذیه شبانه ندارد، احتمالاً عادت ماهیانه شما خیلی زودتر و بین 3 تا 8 ماه پس از زایمان شروع خواهد شد. در صورتی که علاوه بر شیر مادر از غذاهای کمکی نظیر شیر خشک استفاده می‌کنید شرایط همچنان به همین منوال خواهد بود. به طور خلاصه می‌توان گفت که هر چه نوزاد بیشتر از شیر شما تغذیه کند شروع عادت ماهیانه نیز به همان میزان به تاخیر خواهد افتاد.
 چه مدت پس از زایمان می‌توان به ورزش‌های تقویت کننده عضلات کف لگن پرداخت؟
به محض احساس آمادگی
به محض احساس آمادگی تمرینات مخصوص عضلات کف لگن را شروع کرده و از ماه دوم پس از زایمان آنها را زیر نظر یک فیزیوتراپ انجام دهید. اگرچه ممکن است تا مدت کوتاهی پس از زایمان تمایلی به انجام این تمرینات نداشته باشید، ولی شروع هر چه سریع‌تر آنها به جمع شدن مجدد بافت مهبل و ترمیم پرینه کمک فراوانی می‌کند. علاوه بر آن انجام این تمرینات جریان خون را در نواحی کف لگنی افزایش داده و در التیام کبودی و التهاب ناشی از زایمان بسیار موثر است.
 چه مدت پس از زایمان می‌توان ورزش‌های تقویتی عضلات شکم را شروع کرد؟
به محض احساس آمادگی
به محض آنکه توانایی انجام این ورزش‌ها را در خود احساس کردید تمرینات خود را به آرامی شروع کنید. شروع هر چه سریعتر این تمرینات پس از زایمان موجب می‌شود که ضمن بازیابی سریع‌تر اندام متناسب خطر ابتلا به کمر درد نیز کاهش بیابد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]