غذاهای مفید در دوران بارداری (ویتامین،پروتئین،کربوهیدرات)

انواع غذاهای مورد نیاز برای بارداران،ویتامین و املاح مورد نیاز برای بارداری،بهترین غذاها و رژیم بارداری،کلیسم،پروتئین و کربوهیدرات

غذاهای غنی  از آهن

وقتی حامله هستید بدن شما نیاز به آهن بیشتری دارد. کمبود آهن باعث کم خونی می شود که  ؛برای مادر خوب نیست چون  نوزاد  بعد از بدنیا آمدن از شیر مادر تغذیه میکند

از انواع لوبیاهای پخته مانند لوبیا قرمز؛سفید؛چشم بلبلی و عدس در رژیم غذایی خود استفاده کنید البته دراین موارد پرخوری نکنید چون بیشتر از حد اگر بخورید دچار سوء هاضمه می شوید.

اضافه کردن اسفناج و سیب زمینی به رژیم غذایی خود بسیار خوب است چون   این مواد  نیز غنی از آهن هستند. حد اقل یک فنجان از هریک از مواد غذایی را روزانه استفاده کنید.
غذاهای غنی از پروتئین
پروتین برای رشد ذهنی کودک ضروری است و این در مقابل خستگی های دوران بارداری مبارزه میکند. آوکادوو؛ گردو؛ بادام؛ عدس؛ تخم مرغ؛پروتئین حیوانی؛ شیر و باد ام زمینی و جوانه ها سرشار از پروتئین هستند.
مواد غذایی غنی از اسید فولیک
کمبود اسید فولیک در بدن ارگانهای کودک را دچار مشکل میکند. در مواد غذایی مانند عدس؛ اسفناج ؛ میوه جات؛ مارچوبه؛ لوبیا سیاه و سفید ؛ کاهو؛ کلم سبز ؛ و جعفری منابع زیادی از اسید فولیک است.

پزشک شما حتما   قبل از باروری 4 تا 6 ماه به شما قرصهای اسید فولیک  تجویز خواهد کرد.
غذاهای غنی از ویتامین
مادران باردار در طول دوران بارداری باید از میوه و سبزیجات سبز برگ استفاده کنند و  غذای  خوبی بخورند و درزمانی که گرسنه هستند میوه و سبزی و سالاد را فراموش نکنند تا ویتامین د  آنها تامین شود و در برخی مواقع حمام آفتاب را فراموش نکنند.
غذاهایی که حاوی امگا 3
امگا 3 برای مبارزه با بیماریهای مشترک برای مادر بسیار ضروری است تا  کودک را سالم بدنیا آورد. امگا 3 در غذاهای دریایی  بخصوص ماهی؛ آوکادو؛ اجیل وماست یافت می شود.
غذاهایی که در هضم غذا کمک می کند
در طول دوران بارداری  معده شما ممکن است دچار ناراحتی معده  و سوء هاضمه شونذ. موادی مانند  ماست؛ دوغ؛ سوپ,آب میوه برای معده خانمهای باردار مفید است و به هضم غذا کمک کیکند و دارای ارزش تغذیه ای خوبی هستند که برای رشد جنین و سلامت مادر حتی بعداززایمان نیز خوب است.

 

گوجه  فرنگی
طی شیردهی پستانی نیاز شما به ویتامین C افزایش می‌یابد، اما برخی از بانوان احساس می‌کنند که وقتی مرکبات زیادی میل می‌کنند، فرزندشان بدخلق‌تر می‌شود. در این صورت خوراکی‌های دیگر سرشار از ویتامین C را برگزینید، مثل گواوا، فلفل دلمه‌ای و گوجه فرنگی.

ماهی‌های چرب
این ماهی‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که برای گسترش مغز فرزندتان حیاتی است.

انواع متفاوتی از میوه‌ها و سبزیجات تازه
خوردن این نوع از خوراکی‌ها موجب می‌شود که فرزندتان به این مزه‌ها عادت کند و وقتی کمی بزرگ‌تر شد، خوردن این نوع از خوراکی‌ها برای او مقبول ‌افتد.

محصولات لبنی
طی دوران شیردهی نیاز کلسیم شما فزونی می‌یابد. بنابرا نیاز دارید که روزانه سه واحد از محصولات لبنی دریافت کنید. یک لیوان شیر یا 30 گرم پنیر یا کاسه کوچکی از ماست را  به عنوان یک واحد در نظر بگیرید.

اگر شیر نمی‌نوشید، مکمل کلسیم مصرف کنید و منابع دیگر کلسیم را به برنامه غذایی خود اضافه کنید، مثل تافو و ماهی‌ها با استخوان‌های خوردنی.

آب
طی دوران شیردهی نوشیدن آب فراوان ضروری است.

گوشت بدون چربی
امکان دارد به علت تامین آهن شیرتان، ذخایر آهن‌ بدنتان کاهش یابد. گوشت بدون چربی منبعی عالی برای آهن و ویتامین B12 است و چربی اشباع‌ شده کمی دارد.

اگر گیاه‌خوار هستید، می توانید از زرده تخم مرغ، کمی آهن کسب کنید.

اگر ویگن هستید امکان دارد به مکمل‌های آهن محتاج باشید، زیرا طی شیردهی تامین آهن مورد نیاز فقط از طریق منابع گیاهی بسیار دشوار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده