مکمل‌هایی برای قبل از بارداری

3 ماه قبل از اقدام به بارداری و قبل از مصرف هرگونه مکملی به پزشک مراجعه کنند تا برایشان آزمایش درخواست شود تا اگر کمبودی در بدنشان دارند حتما قبل از باردار شدن آن کمبود را جبران کنند.

یکی از مهم‌ترین کمبودها به‌خصوص در خانم‌ها کمبود آهن است بنابراین برای بررسی میزان آن باید فریتین خون که فرم ذخیره آهن در خون است،

اندازه‌گیری شود. مورد دیگر، بررسی میزان ویتامینD به‌خصوص در خانم‌هایی است که در گذشته سابقه سقط داشته‌اند. هورمون‌های تیروییدی هم جزو مواردی هستند که باید 3 ماه قبل از باردار شدن مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر فردی دچار کم‌کاری تیرویید باشد باید تحت‌نظر فوق‌تخصص غدد قرار بگیرد و داروهای لازم را مصرف کند تا کم‌کاری تیروییدش درمان شود.

کم‌کاری تیرویید مادر در دوران بارداری عوارض متعددی برای جنین خواهد داشت.

علاوه بر انجام این آزمایش‌ها،‌ توصیه متخصصان تغذیه این است که خانم‌ها 3 ماه قبل از باردار شدن مصرف مکمل اسیدفولیک را شروع کنند.

مصرف مکمل اسیدفولیک در دوران قبل و بعد از بارداری از بروز بیماری‌های مادرزادی جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه بد نیست مصرف مکمل‌های مولتی‌ویتامین‌ مینرال را هم در برنامه روزانه‌تان قرار بدهید.

این مکمل‌ها، هم شامل املاح و مواد معدنی است و هم ویتامین‌های مورد نیاز را به بدن می‌رساند. از همه اینها مهم‌تر اینکه به همه خانم‌هایی که قصد باردار شدن دارند توصیه می‌کنیم اگر اضافه وزن دارند و چاق هستند حتما تحت‌نظر متخصص تغذیه 10درصد از وزنشان را کم و سپس برای بارداری اقدام کنند.