چرا زنان باردار فراموش کار می شوند؟

پژوهشی در کشور انگلستان به رهبری دکتر هولدکرافت بوسیله تصویر برداری مغناطیسی صورت گرفت که در این پژوهش مغز 10 خانم باردار که دو ماه آخر بارداری را می‌گذراندند را اسکن کردند و دوباره در دو و شش ماه پس از بارداری این کار را تکرار کردند.

هدف اصلی دکتر هولدکرافت مشاهده تورم و تغییرات در اندازه مغز بانوان باردار مبتلا به بیماری اکلامپسی بود. ولی نتایج پژوهش دکتر هولدکرافت را بسیار متعجب کرد، زیرا مغز بانوان تحت مطالعه در دوران بارداری نسبت به پس از زایمان کوچک‌تر شده بود.
دکتر هولدکرافت می‌گوید: حجم سلول‌های مغز هنگام بارداری کوچک می‌شود، ولی این تغییرات چندان بزرگ نیست، اما قابل اندازه‌گیری است. با فرض این‌که دگرگونی‌های هورمونی مغز دلیل کوچک شدن مغز است، دکتر هولدکرافت توانست تغییرات مشابه‌ای را در حجم مغز بانوان در هنگام عادت ماهانه نیز پیدا کند.

حقیقت در زندگی واقعی
پژوهش‌های آزمایشگاهی جایگاه ویژه خود را داراست، اما در زندگی واقعی داستان‌هایی مثل داستان من، بهترین دلیل برای اثبات این موضوع است.
اتفاقاتی که در دوران بارداری من پیش‌آمد را در نظر بگیرید، بطور پیاپی وقت ملاقات با پزشکم را فراموش می‌کردم. وقتی یک روز برای قرار ملاقات با پزشک در مطب حاضر شدم، متوجه شدم که امروز با پزشک قرار ملاقات ندارم، ولی این کار من اصلا منشی خونسرد مطب پزشک را متعجب نکرد. او درباره خانمی به من گفت که برای گرم کردن ماشین خود بیست دقیقه درون آن نشسته بود، درحالیکه اصلا ماشین خود را روشن نکرده بود.
شاید از آن بدتر، ناتوانی ناگهانی در بیان منظورتان باشد. دوست باردارم زمانی‌که همسرش از او پرسیده بود که آیا کلید ماشینش را دیده است، او به همسرش این جواب طولانی را داد: اونا روی چیز هستند، بین اتاق نشیمن و آشپزخانه، نه روی آشپزخانه. ترجمه: کلید روی کانتر است.
بطور طبیعی ممکن است که تمامی این موارد باعث شوند تا شما احساس شرم و خجالت کنید و دیگران نیز از این آشفتگی ذهن شما متعجب شوند.
تمامی این مسائل نسبتا بی‌ضرر به نظر می‌رسند، تا زمانی که متوجه شوید که برخی اشتباه‌های ذهنی می‌توانند باعث ورشکستگی مالی شما شوند.
یکی دیگر از دوستانم در حالی‌که در اداره مشغول بعضی از محاسبات بود متوجه شد که در شمارش به مشکل برخورده‌است. او می‌گوید: مثل این‌که شمارش را از یاد برده بودم. بالاخره یکی از همکارانم این کار را برای من انجام داد. “اگر باردار هستید، بهتر است برای انجام کارهای ذهنی از دیگران کمک بگیرید.”

نگران نباشید، این مشکل موقتی است
براساس پژوهش‌های دکتر هولدکرافت، کوچک‌ شدن مغز بخشی از تغییرات متداول بارداری است که هنگام بارداری رخ می‌دهد. خوشبختانه سلول‌های خاکستری مغز پس از مدتی بعد از زایمان به اندازه طبیعی خود باز می‌گردد.
به این ترتیب تا آن زمان خانم‌های باردار می توانند با نوشتن لیست، چسباندن یادداشت به درب یخچال، فرستادن ایمیل به خودشان و درخواست کمک از دیگران خطاهای مغزی خود را جبران کنند.
مطمئنم که پژوهشگران نیز موافق هستند که ما باید به نوعی دیگران را در مورد خطاهای ذهنی دوران باردارییمان آگاه کنیم. شاید بصورت نامه‌ای بر روی تی‌شرت: “نوزاد در راه است. بازگشت مغز نه ماه دیگر.

 

مجله بارداری نی نی پلاس

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده