کمتر شدن میزان بارداری پس از مصرف طولانی مدت قرص های ضد بارداری

قرص ضد بارداری

 

پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری،مدتی زمان زمان لازم است تا هورمونهای بدن به وضعیت طبیعی برگردند و این یعنی ممكن است چند ماه طول بكشد تا قاعدگی تان مرتب شود.

اكثر خانم هائی كه از قرص های ضد بارداری تركیبی استفاده می كرده اند ظرف یك سال بعد از قطع قرص ها باردار می شوند. در واقع ، شانس باردار شدن بعد از قطع قرص ،با كسانی كه از این قرص ها استفاده نمی كرده اند برابر و حتی گاهی از آنها بیشتر است. در یك بررسی دیده شده است خانم هائی كه سابقه  مصرف طولانی مدت قرص ضد بارداری داشته اند، سریعتر از آنهائی كه اصلا این قرص ها را مصرف نكرده بودند باردار شدند و این مسئله احتمالا به دلیل اثر محافظتی قرص های ضد بارداری در برابر عواملی مانند اندومتریوز، عفونت های لگنی وحاملگی خارج از رحم است كه باعث نازائی یا بادرای نا موفق می شوند .

پزشكان توصیه می كنند بعد از اینكه مصرف قرص را قطع كردید،بهتر است یك تا دو ماه صبر كنید و بعد اقدام به بارداری كنید. هر چند بعضی ازآنها معتقدند از آنجائی كه پس از قطع مصرف قرص، هورمونها در اولین قاعدگی از بدن خارج می شوند، نیازی به صبر كردن نیست. به هر حال به نظر می رسد اقدام به بارداری، یك تا دو ماه بعد، حاملگی سالم تری به دنبال دارد و ضمنا فرصت خواهید داشت  اسید فولیك را كه مصرف آن باید قبل از باردارشدن آغاز شود شروع كنید.

توجه داشته باشید كه چنانچه سه ماه بعد از قطع قرص پریود نشدید یك تست حاملگی بدهید تا مطمئن شوید باردار نیستید و اگر نتیجه تست منفی بود بهتر است به پزشك مراجه كنید تا مطمئن شوید مشكل زمینه ای وجود ندارد زیرا شاید قرص ها باعث مخفی ماندن اختلالاتی مثل كیست تخمدان شده باشند كه در طول مصرف، به دلیل اینكه پریود های نا منظم نداشتید،متوجه آن نشدید. در این صورت باید ابتدا كیست را درمان و بعد اقدام به بارداری كنید.

منبع: نی نی سایت

 

دیدگاهتان را بنویسید

18 + 7 =