روی شکم ماندن نوزاد (دلیل و درمان)

فرزندم دوست ندارد که روی شکم بماند. اغلب من تسلیم او می‌شوم. اما گردن او هنوز شُل است و این موضوع باعث نگرانی من می‌شود. چه کار کنم؟
پاسخ سامانتا مور، کاردرمانگر: اکثر نوزادان در سه ماهگي کنترل سر خود را آغاز مي‌کنند و در چهار ماهگي گردن نسبتاً محکمي دارند. البته رشد هر بچه مختص خود اوست. بچه ها معمولاً سر خود را بلند مي‌کنند تا چشم خود را با سطحي که روي آن دراز کشيده‌اند، همسو کنند.

اگر فرزندتان در زمان استراحت، مقاومت يا توازن ماهيچه‌اي بسيار کمي دارد، احتمالاً ماهيچه‌هاي گردن يا پشتش کنترل کافي براي کشش و بلند کردن سر را ندارند. اين ضعف باعث مي‌شود که بچه سرش را به سختي بلند کند.

روي شکم ماندن براي بچه ها مانند انجام دادن چندين حرکت ورزشي شکم است. اين کار سختي براي کوچولويتان است. او واقعاً نياز به تشويق شما و ايجاد انگيزه براي انجام اين کار دارد. در آغاز فرزندتان براي گسترش کنترل گردن و بالاتنه، به شما نياز دارد تا در کنار آمدن با دوره‌هاي کوتاه روي شکم ماندن به او کمک کنيد. اين کار را به روندي جذاب و شادي‌بخش تبديل کنيد.
همان طور که فرزندتان نيرومندتر مي‌شود، مدت زمان اين کار را طولاني‌تر کنيد. وقتي اولين ناله‌ي او را مي‌شنويد، حواس او را پرت کنيد يا براي کمک به افزايش قدرت تحملش، وضعيت او را اندکي تغيير دهيد.

در شروع اين کار، حوله‌ي کوچکي را لوله کنيد و آن را زير سينه تا زير بغل او بگذاريد. به اين ترتيب، او زحمت کمتري خواهد کشيد و احساس خستگي نخواهد کرد، زيرا مي‌تواند به سادگي سر خود را بلند کند.
به جاي حوله مي‌توانيد شکم او را روي بالاي ران خود قرار دهيد. سپس او را به آرامي به سمت عقب و جلو تکان دهيد تا بتواند سر خود را بلند کند.
آينه انگيزه‌بخش خوبي است تا بچه ها گردن خود را بلند کنند.
اين کار نوعي محرک نيز محسوب مي‌شود، زيرا او ماه‌ها خود را نمي‌شناسد و انعکاس چهره‌ي خود را به عنوان همراه و همدم خواهد ديد. روش ديگر براي درگير کردن او در بازي روي شکم ماندن، خوابيدن شما روي شکمتان روبه‌روي اوست.
با چهره‌ي خود شکل‌هاي جالب بسازيد و صداهايي درآوريد که او دوست دارد. يک يا دو اسباب بازي صدادار يا شادي‌بخش را انتخاب کنيد و آنها را در سطحي قرار دهيد که او براي ديدن آنها بايد سرش را بلند کند.
اگر فکر مي‌کنيد که او به کمک يا زمان بيشتري نياز دارد تا بر اين چالش‌ها غلبه کند، توصيه مي‌کنم که براي ارزيابي، او را نزد فيزيوتراپيست متخصص در رشد عصبي ببريد.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده