رابطه شیردهی و سلامت استخوان ها

شيردهي پستاني نيز بر سلامت استخوان ها تاثير گذار است. حاصل مطالعات مختلف حاکي از آن است که اغلب مادران بين 3 تا 5 درصد توده استخواني خود را در طول شيردهي پستاني از دست مي دهند.
ولي با اين وجود اين عارضه بلافاصله پس از اتمام دوران شيردهي برطرف شده و استخوان ها مجدداً تراکم اوليه خود را باز مي يابند. اين کاهش توده استخواني ناشي از نياز روز افزون نوزاد در حال رشد به کلسيم است که از استخوان هاي مادر برداشت مي شود.
افزايش نياز بدن به کلسيم در اين دوران به ميزان شيردهي پستاني مادر و مدت زمان انجام اين کار بستگي دارد.

همچنين از ديگر عواملي که مي تواند سبب از دست رفتن توده استخواني بدن در اين دوران شود کاهش ترشح هورمون استروژن در بدن است که وظيفه محافظت از استخوان ها را بر عهده دارد.
ولي خوشبختانه اين کاهش توده استخواني در دوران شيردهي نيز همانند دوران بارداري حداکثر تا 6 ماه پس از اتمام شيردهي پستاني برطرف شده و استخوان ها تراکم اوليه خود را مجددا بازمي يابند.

نکاتی برای حفظ سلامت استخوان ها در دوران بارداری و شیردهی
مراقبت از استخوان ها در تمام مراحل زندگي از جمله دوران بارداري و شيردهي داراي اهميت بسيار زيادي است. برخورداري از يک رژيم غذايي سالم و متعادل حاوي منابع کافي کلسيم، پرداختن منظم به ورزش و فعاليت هاي بدني و حفظ شيوه صحيح زندگي براي ارتقاء سطح سلامت مادر و جنين در اين دوران بسيار ضروري است.

 

منبع:سایت نی نی پلاس

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده