خانه > زنان و زایمان، بارداری > عوارض و فواید سزارین و زایمان طبیعی

عوارض و فواید سزارین و زایمان طبیعی

سزارین طبیعی,عکس سزارین,سزارین نی نی سایت,سزارین فیلم,سزارین با بی حسی,تاریخچه سزارین,سزارین به انگلیسی,طبیعی زایمان,فیلم زایمان طبیعی و سزارین,مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین,تفاوت تاریخ زایمان طبیعی و سزارین,زایمان سزارین چیست,مقایسه زایمان طبیعی و سزارین,عوارض سزارین برای نوزاد,در زایمان طبیعی بچه از کجا بیرون میاد,عوارض زایمان طبیعی,عوارض سزارین با بی حسی,عوارض بعد از زایمان سزارین,عوارض زایمان طبیعی برای نوزاد,خطرات سزارین,فیلم سزارین با بی حسی نخاعی,فیلم زایمان سزارین با بی حسی,فیلم عمل طبیعی,فیلم سزارین و طبیعی,فیلم بخیه زدن سزارین,زایمان سزارین انسان,فیلم زایمان طبیعی زنان ایرانی,زایمان طبیعی در آب,فیلم زایمان طبیعی زنان خارجی,
فیلم زایمان طبیعی در اتاق عمل,زایمان سزارین انسان,زایمان طبیعی در آب,فیلم زایمان طبیعی زنان ایرانی,زایمان طبیعی در خانه,فیلم زایمان طبیعی زنان خارجی,فیلم سزارین با بی حسی,فیلم عمل سزارین و طبیعی,عمل سزارین در ایران,عمل سزارین,عوارض بی حسی نخاعی در سزارین,عوارض سزارین با بی حسی نخاعی,عوارض بی حسی از کمر,زایمان طبیعی با بی حسی,مراقبتهای بعد از سزارین با بی حسی,عوارض سزارین با بی حسی موضعی,عوارض طبیعی,درد زیر شکم بعد از سزارین,سزارین یا طبیعی نی نی سایت

شما مادران باردار حتما” در مورد انجام زایمان فکر کرده اید . در مورد اینکه کدام روش زایمان ( طبیعی یا سزارین ) مناسب تر است ؟ کدام یک عوارض کمتری دارند ؟ ما در اینجا به طور خلاصه در مورد سزارین و عوارض آن ، فواید زایمان طبیعی و اینکه آیا مادر می تواند بعد از عمل سزارین ، زایمان طبیعی داشته باشد ، صحبت می کنیم .

سزارین

سزارین روشی است که نوزاد از طریق یک برش جراحی که بر روی شکم و رحم مادر داده می شود متولد می گردد . به خاطر اینکه عمل سزارین یک عمل جراحی است در نتیجه می تواند برای مادر عوارض داشته باشد که این عوارض را به سه دسته عوارض جسمی ، روحی و جنینی تقسیم می کنند .

عوارض جسمی سزارین

۱- احتمال عفونت رحم بیشتر از یک زایمان طبیعی است که این حالت به علت باز شدن شکم و رحم می باشد .

۲- عفونت های ادراری در سزارین بعلت ضربه و صدمه ایکه به سیستم ادراری در حین عمل وارد می شود بیشتر است .

۳- میزان خونریزی در سزارین تقریبا” دو برابر زایمان طبیعی است .

۴- بعلت از دست رفتن حجم زیاد خون ،‌احتمال نیاز به تزریق خون نیز افزایش دارد که خود تزریق خون می تواند عوارض داشته باشد .

۵- خطرات ناشی از بیهوشی نیز وجود دارد .

۶- خطر عفونت محل بخیه ها را نیز باید در نظر داشت .

۷- احتمال ایجاد یبوست به علت استفاده از داروهای بیهوشی در سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است .

۸- خطر پارگی رحم بعلت باز شدن محل بخیه ها در حاملگی های بعدی وجود دارد .

۹- در مادران سزارین شده،احتمال چسبیدن جفت به محل بخیه های رحم در حاملگی های بعدی وجود دارد،در نتیجه خطر برداشتن رحم در مادران سزارینی بیشتر از مادران با زایمان طبیعی است.

۱۰-طول مدت بستری در بیمارستان در مادران سزارین شده بیشتر است.در نتیجه از یک طرف احتمال عفونت ها بیشتر میشود و از طرف دیگر از نظر اقتصادی هزینه بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد.

۱۱-در خانمهای سزارین شده،احتمال سزارین های بعدی افزایش می یابد.

۱۲- عوارضی هم ممکن است بعد از گذشت چند هفته ، چند ماه و یا حتی چندسال بعد از سزارین دیده شود.شامل دردهای شکمی بعلت نفخ شکم،انسداد روده بدلیل چسبندگی ناشی از جراحی و باز شدن محل برش جراحی در حاملگی های بعدی.

 

عوارض روحی سزارین:

۱- مادر سزارین شده،احساس خستگی و خواب آلودگی بیشتری دارد که می تواند بعلت داروهای بیهوشی باشد.

۲- اختلالات خلقی مادر مثل:افسردگی،سرزنش خود و احساس گناه در این مادران بیشتر از مادری است که زایمان طبیعی داشته است.

۳- مادران سزارین شده ممکن است یک احساس جدایی از دیگران مخصوصا همسر داشته باشند.

۴- احساس شکست و ناامیدی نیز یکی از این عوارض است.

۵- این مادران فکر میکنند احساس زنانگی شان کم شده است.

۶- مادران سزارینی احساس می کنند قدرتشان را از دست داده اند و دیگر نمی توانند مثل گذشته کارهایشان را انجام دهند.

۷- همچنین احساس ترس از بیهوشی و جراحی نیز وجود دارد.

۸- مادران سزارین شده یک حالت ترس و نگرانی از حاملگی بعدی خود نیز دارد.

۹- این مادران نمی توانند یک ارتباط عاطفی مناسب و زودهنگامی با نوزادشان داشته باشند (بعلت حالت بیهوشی و درد زیاد بعد از عمل) بطور کلی میزان مرگ و میر در عمل سزارین بعلت خونریزیها،عفونت ها و یا خیلی از موارد دیگری که ممکن است در حین عمل پیش آید ،۷تا ۸ برابر زایمان طبیعی است.

 

عوارض جنینی سزارین:

۱- داروهای بیهوشی میتواند روی جنین عوارض داشته باشند،چون میدانیم استفاده از هر دارویی می تواند برای جنین مضر باشد.

۲- احتمال مشکلات تنفسی در نوزادانیکه به طریق سزارین متولد شده اند نسبت به نوزادان متولد شده از طریق زایمان طبیعی بیشتر است.

۳- احتمال بروز صدمات جنینی مانند شکستگی جمجمه جنین یا سایر استخوانهاو فلج بازو در سزارین هم ممکن است ایجاد شود.

۴- میزان مرگ و میر شیر خواران نیز نسبت به زایمان طبیعی بیشتر است.

بنابراین بعلت عوارض زیاد سزارین باید گفت : سزارین تنها در موقعی کاربرد دارد که زایمان طبیعی برای مادر و جنین با خطر همراه باشد در غیر این صورت مادر می تواند یک زایمان کاملا طبیعی و ایمن داشته باشد.

 

زایمان طبیعی:

بطور کلی زایمان طبیعی یک فرایند کاملا طبیعی است و فقط نیاز به اقدامات پیشگیری و حمایتی دارد و نسبت به زایمان سزارین دارای مزایای بیشتری هم برای مادر و هم برای جنین و نوزاد میباشد.

 

مزایای انجام زایمان طبیعی:

۱- خطرات زایمان و عوارض بیهوشی در زایمان طبیعی وجود ندارد درحالیکه در سزارین احتمال ایجاد خطرات بالاست.

۲- در زایمان طبیعی درصد ابتلاء مادران به عفونت خیلی کمتر از سزارین است.

۳- حجم خونی که مادر از دست می دهد تقریبا نصف سزارین است.

۴- بعلت اینکه در حین زایمان طبیعی مادر کاملا هوشیار است در نتیجه در جریان روند زایمان قرار می گیرد و لذت زایمان را تجربه میکند.

۵- طول مدت بستری و بازگشت به کارهای روزمره بعد از زایمان طبیعی خیلی کمتر از سزارین است و مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق میشوند.

۶- از نظر اقتصادی زایمان طبیعی به نفع مادر،بیمارستان و جامعه است.

۷- مادرانیکه زایمان طبیعی داشته اند میتوانند شیردهی زودرسی برای نوزادشان داشته باشند و آغوز را که بعنوان اولین واکسن برای نوزاد است زودتر به بدن او برسانند و این مادران در شیردهی به نوزاد خود موفق تر از مادران سزارینی می باشند.در نتیجه این مادران می توانند هرچه سریعتر ارتباط عاطفی با نوزادشان برقرار کنند. ۸- مادری که زایمان طبیعی داشته تناسب اندام خود را با انجام ورزشهای مناسب خیلی سریعتر از مادران سزارین شده بدست می آورد.

۹- مادری که زایمان طبیعی داشته است زودتر ازسلامت نوزادش مطمئن میشود،چون مادر هوشیار است و دقایقی بعد از زایمان میتواند نوزادش را ببیند و از سلامت او مطلع شود.

 

زایمان طبیعی بعد از سزارین:

امروزه به دلیل خطرات احتمالی عمل سزارین بسیاری از خانمها که در حاملگی قبلی خود سزارین شده اند تشویق میشوند که زایمان طبیعی داشته باشند،زیرا همانطور که گفته شد زایمان طبیعی دارای مزایای بسیار و به همان اندازه خطرات کمتری می باشد.حتی خانمهایی که بیش از یکبار سزارین شده اند نیز میتوانند در مواردی زایمان طبیعی و ایمن داشته باشد.برای دستیابی به این هدف شما باید به اتفاق پزشکتان و با راهنمایی او تمام جزئیات وضعیت قبلی و فعلی خود را مرور نمائید.

 

ممنوعیت­های زایمان طبیعی بدنبال سزارین:

۱- نوع برش رحم: در سزارین قبلی بسیار مهم است و پزرشک باید اطلاعات کاملی در مورد سابقه سزارین قبلی شما داشته باشد و بداند کدام برش روی رحم زده شده است .ندانستن نوع برش قبلی سزارین ممکن است موجب پارگی رحم در حین زایمان طبیعی شود که در اینصورت خطر هم مادر و هم نوزاد را تهدید میکند.باید توجه داشت که نوع برش روی پوست شکم با نوع برش ایجاد شده بر روی رحم ممکن است تفاوت داشته باشد،در نتیجه تنها با دیدن حمل برش شکم نمیتوان برش روی رحم را تشخیص داد پس شما حتما باید کارت عمل مربوط به سزارین قبلی را همراه داشته باشید.

۲- لگن کوچک،نوزاد بزرگ: زمانی که اندازه نوزاد بزرگتر از حدی است که بتواند به سلامت در موقع زایمان از لگن مادر عبور کند.

۳- حاملگی چند قلو:یعنی حاملگی با دو یا چند جنین.

۴- نمای بریچ(ته):وضعیتی است که پاهای جنین در قسمت پایین رحم قرار گرفته است.

۵- مشکلات دیگر حاملگی:مانند ابتلاء مادر به فشار خون بالا،بیماری قند(دیابت) و غیره که گاهی ضرورت انجام عمل سزارین را ایجاب مینماید.

ذکر این نکته ضروری است که سابقه سزارین قبلی،هم اکنون شما را در گروه مادرانی که حاملگی آنها پرخطر محسوب میشود قرار میدهد به همین دلیل پس از ارزیابی تمامی علل طبی و در نظر گرفتن تمایل شخصی شما ،پزشک اجازه زایمان طبیعی را خواهد داد.برای جلوگیری از بروز هر مشکلی باید حتما زایمان شما در بیمارستان و توسط متخصصین زنان و زایمان انجام شود و در تمام مدت زایمان تحت مراقبت ویژه قرار داشته باشید.

 

مزایای زایمان طبیعی برای مادر

زایمان طبیعی یک فرایند طولانی است که ممکن است برای مادران سخت و خسته کننده به نظر برسد. ولی این مزیت را دارد که زمان مورد نیاز برای بستری شدن در بیمارستان پس از این نوع زایمان کوتاه تر بوده و بهبودی نیز سریع تر حاصل می شود. اگرچه زمان بستری شدن برای هر کس بسته به شرایطش متغیر است، اما به طور کلی زمان مورد نیاز برای ماندن در بیمارستان پس از زایمان طبیعی ۲۴ تا ۴۸ ساعت است. و در صورت احساس بهبودی و تمایل به ترخیص پیش از زمان مقرر شده، مادران می توانند از بیمارستان مرخص شوند.
با انتخاب زایمان طبیعی، مادر از یک جراحی بزرگ و عوارض پس از آن هم چون خونریزی شدید، زخم، عفونت، عوارض بیهوشی و دردهای مضاعف در امان می ماند. هم چنین از آنجایی که مادر پس از زایمان طبیعی هشیاری بیشتری دارد، می تواند سریعتر نوزادش را در آغوش کشیده و به او شیر بدهد.

مضرات زایمان طبیعی برای مادر
هنگام زایمان طبیعی، با پیشروی جنین داخل کانال زایمان، احتمال کشیدگی و پارگی پوست و بافت های اطراف واژن وجود دارد. اگر کشیدگی و پارگی شدید باشد ممکن است به ترمیم نیاز پیدا کند و هم چنین باعث ضعف و جراحت ماهیچه های لگن شده و در نتیجه در کنترل ادرار و مدفوع مشکل ایجاد شود.
طبق تحقیقات، بانوانی که تجربه زایمان طبیعی داشته اند، در مقایسه با سزارینی ها، بیشتر به مشکلات بی اختیاری ادرار و مدفوع دچار می شوند. هم چنین ممکن است هنگام عطسه، سرفه یا خنده قطراتی از ادرار به طور بی اختیار از آنها خارج شود.
تجربه ی درد در عضلات کف لگن یعنی ناحیه ی میان واژن و مقعد، نیز پس از زایمان طبیعی بیشتر است.
مزایای سزارین برای مادر
در صورتی که مادر شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشد، سزارین جنبه های مثبت زیادی نخواهد داشت.
با این حال آن دسته از مادرانی که صد در صد قرار است سزارین شوند، این شانس را دارند که از زمان زایمان خود آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی نمایند.
مزایا و معایب سزارین
معایب سزارین برای مادر

زمان بستری شدن پس از سزارین طولانی تر بوده و بین حدود دو تا چهار روز متغیر است. همچنین عوارض پس از زایمان نیز در عمل سزارین بیشتر است، برای مثال درد در محل برش و سوزش مداوم.
به گفته ی دکتر برایانت، از آنجایی که سزارین نوعی جراحی است، میزان از دست رفتن خون و احتمال عفونت پس از آن بیشتر است. روده یا مثانه ممکن است در طول جراحی آسیب ببینند و هم چنین احتمال تشکیل لخته خون وجود دارد.
بررسی ها نشان داده، مادرانی که سزارین می شوند، دیرتر توانایی شیردهی پیدا می کنند.
دوران نقاهت پس از سزارین نیز طولانی تر است، زیرا درد و ناراحتی بیشتری در ناحیه شکم وجود داشته و پوست و عصب های ناحیه جراحی شده نیازمند زمان برای بهبودی هستند که شاید حدود دو ماه به طول بیانجامد.

بر اساس یک پژوهش فرانسوی، احتمال از دست رفتن مادران حین زایمان سزارین، سه برابر بیشتر از زایمان طبیعی است. رایج ترین علل آن ایجاد لخته های خونی، عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی است.
به گفته ی دکتر برایانت، در صورتی که یک بار سزارین انجام شود، زایمان های بعدی نیز به احتمال زیاد به همین روش خواهند بود. همچنین پس از سزارین، احتمال بروز مشکلات و عوارض این جراجی در بارداری های های بعدی بیشتر است. یکی از مشکلات پارگی رحم است، که زمانی ایجاد می شود که محل بخیه ها در رحم باز شود. خطر احتمالی دیگر نیز ایجاد مشکلات مربوط به جفت است. با هر سزارین، خطر مشکلات مربوط به جفت افزایش می یابد.

 

ترس از درد زایمان طبیعی
دردهای ابتدایی : از شروع انقباضات واقعی زایمانی تا هنگامی که دهانۀ رحم ۴ سانتی متر باز شده باشه دهانۀ رحم علاوه بر باز شدن ، نازک هم شده . این قسمت معمولاً از همۀ مراحل قابل تحمل تره . و از آنجایی که این قسمت از مرحلۀ اول حدود ۶ ساعت طول میکشه ، بسیاری از خانم ها ترجیح می دن این مرحله را در منزل به سر ببرن . باز شدن دهانۀ رحم در این مرحله بسیار کندتر از مرحلۀ بعدیه . برای مثال برای عبور ۲ سانتی متر به ۴ سانتی متر زمان بسیار بیشتری می بره تا این که از ۶ سانتی متر به ۸ سانتی متر ، هر چند که در هر دو ، ۲ سانتی متر پیشرفت کرده اید.   درد های فعال : از زمانیست که دهانۀ رحم ۴ سانتی متر باز شده تا هنگامی که به ۷ سانتی متر برسه . وقتی که دهانۀ رحم ۶ سانتی متر باز شد ، انقباضات بسیار قوی تر شده و دفعات آنها نیز بتدریج افزایش پیدا میکنه و زمان بیشتری طول میکشه . برای مثال هر دو دقیقه یک انقباض ۶۰ثانیه ای ممکنه رخ بده. در این مرحله احتمالا ًاحساس گرمی می کنید ، دهانتان خشک می شه ، کمی خسته می شید و کمرتان نیز درد می گیره . بهتره مرتب تغییر وضعیت بدید ولی به پشت نخوابید . مرتب ادرار کنید( ساعتی یکبار ) و در صورت امکان حولۀ گرمی به کمرتان بگذارید . صورتتان را بشویید ( برای رفع احساس گرما ) و نفسهای عمیق بکشید .

 

فیلم زایمان طبیعی