افسردگی پس از زایمان (علت،راه درمان)

افسردگی پس از زایمان,افسردگی بعد از زایمان نی نی سایت,افسردگی بعد از زایمان سزارین,درمان افسردگی بعد از زایمان در طب سنتی,داروی افسردگی بعد از زایمان,درمان گیاهی افسردگی بعد از زایمان,افسردگی پس از زایمان pdf,افسردگی پس از زایمان چیست,افسردگی بعد از سقط جنین
«پی پی دی» یا افسردگی پس از زایمان که با نام «پی ان دی» نیز شناخته شده ، نوعی افسردگی است که برخی از مادران پس از تولد نوزادشان به آن مبتلا می شوند. به طور معمول این افسردگی چهار تا شش هفته پس از زایمان بروز می کند، اما برخی اوقات چند ماه طول می کشد تا این افسردگی خود را نشان دهد.

معمولا دلیل مشخصی برای افسردگی پس از زایمان وجود ندارد. ممکن است  مادر مبتلا به افسردگی پس از زایمان، خستگی زیاد، ناراحتی، کاهش میل جنسی، گریه های گاه گاه، زود رنجی، عصبانیت و خواب نامنظم را تجربه کند. به طور قطع نمی توان افسردگی پس از زایمان و دوست نداشتن نوزاد را با هم مرتبط دانست.
ولی با این حال مادر باید با دیدن نشانه ها و علائم بیماری فورا به پزشک مراجعه کند.
گرچه امروزه پزشکان و عموم مردم از افسردگی پس از زایمان آگاهی دارند، ولی تعداد قابل توجهی از مادران در خاموشی و تنهایی از این بیماری و عوارض آن رنج می برند. بر اساس تحقیقی که در یک خیریه در انگلستان صورت گرفت مشخص شد که نیمی از مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند برای حل مشکل خود به متخصص مربوطه مراجعه نمی کنند.
بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط محققان «نور فولک از مرکز پزشکی ویرجینیا شرقی» مشخص شد، ده درصد پدران نیز به افسردگی پیش از زایمان و پس از زایمان مبتلا می شوند. براساس این مطالعات اکثر افراد مبتلا به این مشکل بین سه تا شش ماه اول پس از تولد نوزاد آن را تجربه می کنند.

علت افسردگی پس از زایمان

کارشناسان معتقدند افسردگی پس از زایمان نمی تواند تنها به یک دلیل ایجاد شود، بلکه به دلیل وجود چندین عامل این مشکل بروز می کند. هنوز دلیل اصلی افسردگی پس از زایمان مشخص نشده و هنوز جواب این معما پیدا نشده است، پس کسی نمی تواند با اطمینان علت اولیه و اصلی آن را بیان کند.
معمولاً افسردگی پس از زایمان یا به دلیل رخ دادن اتفاقات عاطفی، استرس زا  یا به دلیل عوامل زیستی که باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی در مغز و انتقال دهنده های عصبی می شود یا وجود هر دو عامل بوجود می آید.
دکتر و پژوهشگر پیتر اسمیت در زمینه تاثیر هورمون ها بروی خلق وخوی خانم ها پژوهشی انجام داده است. او می گوید وجود ویژگی و خصوصیت خاصی می تواند آسیب پذیری فرد را در برابر بیماری افزایش دهد. مادرانی که قبلا افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده اند نسبت به مادران دیگر بیشتر در معرض خطر قرار دارند. البته ممکن است آسیب پذیری او با ضربه های روحی که در سالهای ابتدایی زندگی به او وارد شده، ارتباط داشته باشد.
علائم افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان به اشکال گوناگونی می تواند روی مادر تاثیر بگذارد. در این بخش به برخی از علائم و نشانه ها اشاره می کنیم:
احساس غم
احساس گیر افتادن و عدم آزادی
احساس عدم توانایی برای کنار آمدن و مقابله با مشکلات و مسائل پیرامون
احساس بی حوصلگی شدید به مدت بیش از یک هفته
احساس طرد شدن
گریه زیاد
احساس گناه
زود رنجی و کج خلقی مداوم
علائم عصبی مثل سردرد، دل درد و تاری دید
کاهش اشتها
کاهش میل جنسی
حمله های عصبی مانند غش
احساس خستگی همیشگی
عدم توانایی تمرکز و دقت روی مسایل
کم شدن انگیزه
مشکلات خواب
عدم علاقه به خود
احساس بی کفایتی
عدم علاقه بی دلیل به نوزاد
عدم تمایل برای دیدن و ارتباط با دوستان

 

توجه داشته باشید که بین افسردگی پس از زایمان و افسردگی کوتاه مدتی که اکثر مادران پس از تولد نوزاد چند روز آن را تجربه می کنند، هیچ ارتباطی وجود ندارد. اگر توانایی های مادر برای انجام کارهای روزانه به طور چشمگیری کاهش یابد احتمالا مادر به افسردگی پس از زایمان مبتلا شده است.
به چند دلیل احتمالی، تعداد بسیاری از مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان، درباره احساسات خود با دیگران صحبت نمی کنند. همسر، خانواده و دوستانی که می توانند متوجه علائم افسردگی پس از زایمان شوند، باید در مراحل ابتدایی افسردگی، مادر را تشویق کنند هر چه زودتر با استفاده از کمک های پزشکی درمان را آغاز کند.
افکار ترسناک: ممکن است برخی از مادران درگیر افکاری مثل آسیب رساندن به نوزاد خود باشند. کارشناسان معتقدند به طور تقریبی نیمی از مادرانی که به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوند با این افکار در گیر هستند. حتی برخی از مادران به پایان دادن زندگی یا آسیب رساندن به خود فکر می کنند. البته آسیب رساندن به نوزاد یا خود به ندرت اتفاق می افتد، ولی با این وجود داشتن چنین افکاری ترسناک است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده