زایمان زودرس (علت،علائم و نشانه،راه درمان و پیشگیری،عوارض)

نشانه های زایمان زودهنگام,پیشگیری از زایمان زودرس,کیا زایمان زودرس داشتن,زایمان زودرس در هفته ۳۲,زایمان زودرس در هفته ۲۸,زایمان زودرس و زنده ماندن جنین,علایم زایمان زودرس چیست,علائم زایمان,علایم زایمان در هفت ماهگی
وقتی فرزندتان ورود زودهنگام را آغاز می کند،نشانه های معمول زایمان را تجربه خواهید کرد که شامل انقباض های هر ده دقیقه یکبار یا بیشتر،تغییر در ترشحات واژن و فشار به لگن است که امکان دارد به عنوان احساسی مثل بیرون افتادن بچه تشریح شود.

پشت درد در قسمت پائین کمر،گرفتگی هایی مانند عادت ماهیانه و انقباض های شکم با یا بدون اسهال نیز به عنوان علائم زایمان زود هنگام در نظر گرفته می شود.

اگر دچار زایمان زود زودهنگام شدید ،چه کار کنید؟
مراقب نشانه های اولیه زایمان باشید و مطمئن شوید که می توانید انقباض ها و حرکات بچه را در منزل نظارت کنید.از استرس و اضطراب زیاد دوری کنید.
در صورت عفونت،برای پیشگیری از زایمان زودرس مرتبط با ان،فورا با پزشک تماس بگیرید.

اگر از درمان ناباروری استفاده می کنید از پزشک بخواهید که فقط یک رویان را در رحم جایگزین کند تا خطر بارداری چند قلویی را کاهش دهید که اغلب به زایمان زودرس منجر می شود.

اگر در یک ساعت ۵ بار یا بیشتر انقباض دارید یا زمان بین شروع اولین انقباض و شروع بعدی کمتر از ۱۵ دقیقه است،کار خود را متوقف و مثانه را خالی کنید.سپس کمی مایعات بنوشید و به پهلوی چپ دراز بکشید.

برای حمایت بالش کوچکی را زیر ارن پایتان بگذارید و به احساس سفت شدن رحم توجه کنید.اگر در حال استراحت نیز حرکات رحم ادامه یافت،شاید وارد مرحله زایمان شده باشید،با پزشک تماس بگیرید.

احتمال زنده ماندن بچه در خارج رحم در کدام هفته بیشتر است؟

هفته های کامل شده از بارداری هنگام زایماناحتمال زنده ماندن
هفته ی۲۱ و کمتر۰%
هفته ی ۲۲۰-۱۰%
هفته ی۲۳۱۰-۴۰%
هفته ی ۲۴۴۰-۷۰%
هفته ی ۲۵۵۰-۸۰%
هفته ی ۲۶۸۰-۹۰%
هفته ی ۲۷بیش از ۹۰%
هفته ی ۳۰بیش از ۹۵%
هفته ی ۳۴بیش از ۹۸%

 

پیشگیری از زایمان زودرس

در برخی موارد مادران می توانند خطر زایمان زودهنگام را کاهش دهند،اما پیشگیری کامل امکان پذیر نیست.چند احتیاط ضروری وجود دارد:

کنترل عوارض پزشکی:
با مراقبت های بارداری مشکلاتی مثل فشار خون بالا و دیابت ها را می توان شناسایی،نظارت و کنترل کرد.

شیوه زندگی سالن:
با امتناع از نوشیدن الکل و مصرف سیگار و داروها

حفظ آب بدن:
وقتی در بدن کمبود آب دارید،تمرکز هورمون اکسی توسین در خون افزایش می یابد،در نتیجه باعث انقباض ها می شود.پس آب فراوان بنوشید

از عفونت ها پیشگیری و آنها را درمان کنید:

عفونت های مجرای ادرار و واژن باعث زایمان زودرس می شود.

از اکسی توسین و پروستوگلاندین دوری کنید:اکسی توسین هورمونی است که باعث شروع انقباض ها خواهد شد و با تحریک پستان یا نوک آن،مایع منی و رسیدن به اوج لذت جنسی ترشح می شود.اگر در خطر زایمان زودرس هستید،هنگام آمیزش جنسی از کاندوم استفاده کنید یا کلا از ان پرهیز کنید.

پیشگویی زایمان زودرس
فیبرونکتین پروتئینی است که در دوره‌ی بارداری تولید‌می‌شود و اساس تست زایمان زودرس است‌. فیبرونکتین جنین مانند یک چسب عمل‌نموده و به کیسه‌ی آب جنین در‌سراسر رحم می‌چسبد. با ظاهرشدن فیبرونکتین جنین در هفته‌های ۲۲تا۲۴ در بارداری با احتمال خطر بالا و نشانه‌های زایمان، این موضوع نشان‌می‌دهد که چسب پیشاپیش در‌حال تجزیه‌شدن است و احتمال زایمان زودرس را افزایش‌می‌دهد‌.

برای تشخیص وجود فیبرونکتین در جنین، تستی وجود دارد. این تست مانند پاپ‌اسمیر با یک میله‌ی چوبی پنبه‌دار برای جمع‌آوری نمونه ترشحات دهانه‌ی رحم واژن انجام می‌شود‌. نتیجه‌ی تست منفی فیبرونکتین نشانه‌ی آن است که زایمان در‌طول ۲ ‌هفته‌ی آینده رخ نخواهد‌داد. البته کالج جراحان زنان و مامایی آمریکا برای غربالگری روتین آن‌را توصیه‌نمی‌نماید.

زیرا کاربرد آن در کلینیک در بارداری‌های با خطر کم و بدون نشانه چندان مؤثر نمی‌باشد و در موارد بارداری‌های با خطر بالا و نشانه‌دار این تست را توصیه‌می‌نماید‌. یک مورد ابزار جستجو‌کننده (CerviLenz) که شامل اندازه‌گیری طول سرویکس می‌باشد (مانند فیبرونکتین جنینی) در ارزیابی خطر زایمان زودرس در پنجاه‌و‌هشتمین همایش کنگره‌ی زنان‌ومامایی آمریکا، در گزارش محققان مطرح شده‌است اما آیا این وسیله، برتری واضحی بر معاینات فیزیکی توسط یک کلینیسین برجسته را دارد ویا غربالگری با سونوگرافی که روشن نمی‌باشد؟ محققان در مرکز پزشکی Harbor-UCLA در کالیفرنیا، دریافته‌اند که ابزار تشخیصی طول سرویکس مانند فیبرونکتین جنینی، نکات مثبت و منفی را در غربالگری زنان با خطر زایمان‌زودرس دارد‌. فیبرونکتین  جنین  پیشگویی‌کننده‌ی خوبی ازنظر زایمان زودرس می‌باشد. اما در موارد ایجاد چرخش در یک‌سمت در یک‌ساعت یا بیشتر و عدم‌امکان کاربرد آن در‌موارد مقاربت یا خونروی، ارزش محدودی دارد.

محققان اظهار‌می‌دارند که طول سرویکس در بیماران بدون‌ نشانه و طول سرویکس و نرم‌شدن آن در بیماران نشانه‌‌‌دار نیز پیشگویی‌کننده‌ی خوبی از‌نظر زایمان زودرس می‌باشند. طول سرویکس کمتر‌از ۲۵‌میلی‌متر به‌میزان ۶‌برابر افزایش خطر دارد و همچنین اضافه‌می‌نماید که طول سرویکس اغلب با انگشت اندازه‌گیری می‌شود که متغیر بوده و اغلب وابسته به‌نظر شخصی معاینه‌کننده می‌باشد. در‌یک پژوهش که در مجله‌ی تولیدمثل پزشکی انتشار‌یافته است؛ ۸۸درصد حساس و ۹۲درصد اختصاصی و ۹۹ درصد ارزش پیشگویی منفی در یافتن بیماران با کوتاهی طول سرویکس (کمتر‌از ۳۰ ‌میلی‌متر) در‌مقایسه با سونوگرافی از راه واژن داشته است.

محققان اظهارمی‌نمایند که ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس می‌تواند برای بیماران با کوتاهی سرویکس به‌کار رود‌ که از سونوگرافی واژینال بهره‌ی بیشتری دارد. باوجود آنکه زایمان زودرس عارضه‌ای در بیش‌از ۱۲درصداز بارداری‌ها است و موجب مرگ‌و‌میر قابل‌توجه نوزادان می‌شود، فقط۲۱ تا۲۷ درصداز زنان با نشانه‌های زایمان زودرس، زایمان زودرس می‌نمایند‌.

بنابراین پزشکان باید بصیرت و اهتمام مداومی در راه دقیق ارزیابی خطر زایمان زودرس و دخالت در بیماری‌زایی با زایمان زودرس داشته باشند‌. در بررسی UCLA، برای تعداد ۵۲ بیمار بین هفته‌ی۲۴ و ۳۴ بارداری درمعرض خطر زایمان زودرس، معاینه با اسپکولوم و جمع‌آوری فیبرونکتین جنینی، اندازه‌گیری با ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس و کشت دهانه‌ی‌رحم به‌عمل‌آمد که تمامی آنها انقباضات رحمی داشتند و کمتر‌از ۳‌سانتی‌متر دهانه‌ی‌رحم باز‌بوده است. همگی دارای یک جنین بوده و اخیراً مقاربت و خونروی رحمی نداشته‌اند‌. سن متوسط بارداری برای تمامی آنها ۳۰/۴هفته بوده و ۲۸/۹‌درصد سابقه‌ی یک زایمان زودرس داشته‌اند و ۷۲/۶‌درصد اهل آمریکای‌لاتین، از نژاد سیاه یا سفید یا سایر فرهنگ‌ها بوده‌اند.

بیماران با تست فیبرونکتین منفی و بدون تغییرات سرویکس  و با اقدام استاندارد؛ دریافت مایعات وتربوتالین و استراحت در بستر ترخیص شدند.‌

آن دسته از بیماران با تست فیبرونکتین مثبت یا تغییرات طول سرویکس، کورتیکوستروئید دریافت ‌نموده و برای دریافت داروهای برطرف‌کننده‌ی انقباضات رحمی پذیرش شدند. در۴۳‌بیمار ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس به‌کار‌رفت و در ‌۴۹ مورد سطح فیبرونکتین جنینی اندازه‌گیری گردید. در زنانی‌که طول سرویکس آنان با ابزار اندازه‌گیری‌شد، در ۲۰/۹درصد طول دهانه‌ی‌رحم کمتر‌از ۳۰میلی‌متر بوده است‌. در آنهایی‌که فیبرونکتین جنینی اندازه‌گیری‌شد، ۲۴/۵درصداز موارد مثبت بوده است‌. پیشگویی‌های مثبت و منفی برای تست فیبرونکتین جنینی و ابزار اندازه‌گیری طول دهانه‌ی‌رحم یکسان بوده است‌. قبل‌از هفته‌ی ۳۷‌بارداری فیبرونکتین جنینی پیشگویی مثبت ۳۳/۳درصد دارد در‌حالی‌که با ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس، پیشگویی مثبت  ‌۲۲/۲درصد می‌باشد‌.

محققان تست‌های مثبت‌ومنفی را تجزیه و تحلیل و ارزیابی نموده و ازنظر زایمان زودرس در دوره‌ی ۷ ‌روز آنها دریافته‌اند که در موارد فیبرونکتین جنینی ۱۶/۷درصد و با ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس ۲۲/۲درصد مثبت بوده است. در موارد پیشگویی منفی در ارزیابی خطر دردهای زایمانی و زایمان زودرس در مدت ۷روز ارزیابی در هردو تست یکسان بوده است. ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس به‌لحاظ بررسی سریع نتایج کمیتی، برتری دارد  و می‌توان در موارد خونروی و بعداز مقاربت اخیر آن‌را به‌کار برد.

محققان اظهار‌می‌دارند که برای ارزیابی مفیدبودن ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس بررسی‌های زیادی باید انجام شود‌. مشکل مقایسه‌ی ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس و فیبرونکتین جنینی این است که نتیجه‌ی مثبت با فیبرونکتین جنینی زیاد امیدوار‌کننده نیست؛ باوجود‌آنکه نتایج منفی درجه‌ی بالایی از اطمینان را به ما ‌می‌دهد که بیمار در‌حال ‌پیش‌رفتن به‌سمت زایمان درمدت ۱‌یا‌۲‌هفته‌ی آینده نمی‌باشد‌. بنابراین اگر کسی بگوید فیبرونکتین جنینی وسیله‌ی مفیدی نمی‌باشد، باید نتیجه‌گیری نماید که ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس نیز نسبتاً مفید نمی‌باشد. بیشتر پزشکان براین عقیده‌اند که ابزار اندازه‌گیری طـول سرویـکس و فیبرونکتین جنینی، چنانچه با‌هم به‌کار روند در غربالگری زنان با خطر زایمان زودرس در اغلب مواقع بهترین روش هستند.

محققان اضافه می‌نمایند که ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس در پیشگویی زایمان زودرس کمک ‌می‌نماید اما پرسش این است که آیا ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس چیزی را به ‌دانسته‌های ما می‌افزاید؟ پزشکان باتجربه با دستان خود خیلی خوب آزمایش می‌نمایند‌.

آنها اشاره می‌کنند که غیر‌محتمل است که ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس جایگزین سونوگرافی شود. این تست تصویربرداری در ارزیابی زایمان زودرس می‌باشد. با سونوگرافی علاوه‌براین که شما می‌توانید طول سرویکس را تعیین نمائید، می‌توانید قسمت بالای دهانه‌ی‌رحم (سوراخ‌ داخلی) را ببینید و اینکه آیا کیسه‌ی‌آب در‌حال پیش‌افتادن است یا خیر؛ مرحله‌ای که ما آن‌را قیف‌شدن می‌نامیم‌.

و در آخر ابراز‌کردند اعتقاد‌نداریم که ابزار اندازه‌گیری طول سرویکس چیزی به آنچه که ما از سونوگرافی می‌آموزیم اضافه نماید.

ملاقات های بارداری:
در دوران بارداری دیدار منظم با پزشک یا ماما به غربالگری زایمان زودرس و درمان آن کمک می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده