معماری
زایمان زودرس

زایمان زودهنگام,زایمان زودرس,علائم و نشانه,روش پیشگیری و راهکار

نشانه های زایمان زودهنگام

وقتی فرزندتان ورود زودهنگام را آغاز می کند،نشانه های معمول زایمان را تجربه خواهید کرد که شامل انقباض های هر ده دقیقه یکبار یا بیشتر،تغییر در ترشحات واژن و فشار به لگن است که امکان دارد به عنوان احساسی مثل بیرون افتادن بچه تشریح شود.

پشت درد در قسمت پائین کمر،گرفتگی هایی مانند عادت ماهیانه و انقباض های شکم با یا بدون اسهال نیز به عنوان علائم زایمان زود هنگام در نظر گرفته می شود.

 

اگر دچار زایمان زود زودهنگام شدید ،چه کار کنید؟

مراقب نشانه های اولیه زایمان باشید و مطمئن شوید که می توانید انقباض ها و حرکات بچه را در منزل نظارت کنید.از استرس و اضطراب زیاد دوری کنید.

در صورت عفونت،برای پیشگیری از زایمان زودرس مرتبط با ان،فورا با پزشک تماس بگیرید.

اگر از درمان ناباروری استفاده می کنید از پزشک بخواهید که فقط یک رویان را در رحم جایگزین کند تا خطر بارداری چند قلویی را کاهش دهید که اغلب به زایمان زودرس منجر می شود.

اگر در یک ساعت ۵ بار یا بیشتر انقباض دارید یا زمان بین شروع اولین انقباض و شروع بعدی کمتر از ۱۵ دقیقه است،کار خود را متوقف و مثانه را خالی کنید.سپس کمی مایعات بنوشید و به پهلوی چپ دراز بکشید.

برای حمایت بالش کوچکی را زیر ارن پایتان بگذارید و به احساس سفت شدن رحم توجه کنید.اگر در حال استراحت نیز حرکات رحم ادامه یافت،شاید وارد مرحله زایمان شده باشید،با پزشک تماس بگیرید.

 

زایمان زودرس

احتمال زنده ماندن بچه در خارج رحم در کدام هفته بیشتر است؟

هفته های کامل شده از بارداری هنگام زایمان احتمال زنده ماندن
هفته ی۲۱ و کمتر ۰%
هفته ی ۲۲ ۰-۱۰%
هفته ی۲۳ ۱۰-۴۰%
هفته ی ۲۴ ۴۰-۷۰%
هفته ی ۲۵ ۵۰-۸۰%
هفته ی ۲۶ ۸۰-۹۰%
هفته ی ۲۷ بیش از ۹۰%
هفته ی ۳۰ بیش از ۹۵%
هفته ی ۳۴ بیش از ۹۸%

 

پیشگیری از زایمان زودرس

در برخی موارد مادران می توانند خطر زایمان زودهنگام را کاهش دهند،اما پیشگیری کامل امکان پذیر نیست.چند احتیاط ضروری وجود دارد:

کنترل عوارض پزشکی:

با مراقبت های بارداری مشکلاتی مثل فشار خون بالا و دیابت ها را می توان شناسایی،نظارت و کنترل کرد.

شیوه زندگی سالن:

با امتناع از نوشیدن الکل و مصرف سیگار و داروها

 

حفظ آب بدن:

وقتی در بدن کمبود آب دارید،تمرکز هورمون اکسی توسین در خون افزایش می یابد،در نتیجه باعث انقباض ها می شود.پس آب فراوان بنوشید

 

از عفونت ها پیشگیری و آنها را درمان کنید:

عفونت های مجرای ادرار و واژن باعث زایمان زودرس می شود.

 

از اکسی توسین و پروستوگلاندین دوری کنید:اکسی توسین هورمونی است که باعث شروع انقباض ها خواهد شد و با تحریک پستان یا نوک آن،مایع منی و رسیدن به اوج لذت جنسی ترشح می شود.اگر در خطر زایمان زودرس هستید،هنگام آمیزش جنسی از کاندوم استفاده کنید یا کلا از ان پرهیز کنید.

 

ملاقات های بارداری:

در دوران بارداری دیدار منظم با پزشک یا ماما به غربالگری زایمان زودرس و درمان آن کمک می کند.