شیردهی موفق به نوزاد (علائم و نشانه)

نشانه های شیردهی موفق.چطور بفهمید نوزادتان خوب شیر خورده و شیر خوردنش بدون مشکل بوده.
رنگ و فرم مدفوع نوزاد
وقتی مقدار شیر مادر افزایش می یابد و نوزاد شیر بیشتری می خورد، پس از مدت کوتاهی از شیر خوردن، «مدفوع شیری» دفع می کند. مدفوع نوزاد شل و غلظت آن شبیه ماست است و حالت دانه دانه ودلمه بسته دارد.

چه زمانی به کمک نیاز داریم؟
اگر پس ازگذشت چند روز هنوز رنگ مدفوع نوزاد تیره و به شکل مکونیوم بوده یا به رنگ سبز- قهوه ای دیده می شود، همچنین پس از پنج روز هنوز تغییری در مدفوع او بوجود نیامده و رنگ مدفوع زرد نشده با پزشک مشورت کنید.
ممکن است اینها علائمی باشند که نشان می دهد نوزاد شیر کافی نمی خورد. با پزشک او ملاقاتی داشته باشید و وزن او را اندازه گیری کنید.

طولانی شدن فاصله مدفوع نوزاد
معمولا نوزادانی که شیر می خورند در ماه اول تولد، هر روز چهار بار یا بیشتر و به میزان قابل ملاحظه ای دفع دارند. بسیاری از نوزادانی که شیر مادر می خورند در هفته های نخست تولد پس از هر وعده شیردهی عمل دفع را انجام می دهند و رنگ مدفوع آنها زرد شیری است. این الگوی دفع زیاد به دلیل اسهال نوزاد نیست. به طور کلی این مسئله طبیعی است و نشان می دهد نوزاد شیر کافی می خورد.
معمولا پس از حدود یک ماه یا کمی بیشتر تعداد دفعات دفع نوزاد کاهش می یابد.
پس از چند ماه به خصوص برای نوزادانی که شیر مادر می خورند عدم دفع برای چند روز حتی یک هفته یا بیشتر غیر طبیعی به نظر نمی رسد و جای نگرانی ندارد. فاصله بیشتر در دفع به دلیل یبوست نیست، زیرا وقتی عمل دفع انجام می گیرد، مقدار آن زیاد و حالت شل دارد. برخی از پدر و مادرها تصور می کنند، نوزاد باید پس از هر بار شیر خوردن یا یک بار در هفته دفع داشته باشد.
در حالیکه هر دو حالت در سنین مختلف طبیعی به نظر می رسد. تعداد دفعات عمل دفع بین نوزادان تازه به دنیا آمده که از شیر مادر تغذیه می کنند متفاوت است و ممکن است برخی از نوزادان که سن بیشتری دارند و فقط شیر مادر می خورند چند روز دفع نداشته باشند و این مسئله کاملا طبیعی است.

چه زمانی به کمک نیاز داریم؟
اگر دفع نوزاد تازه متولد شده در چند روز ابتدایی کمتر از چهار بار در روز است یا مقدار مدفوع کم است (فقط لکه ای روی پوشک) این می تواند به این معنا باشد که نوزاد شیر کافی دریافت نمی کند. با پزشک او تماس بگیرید و او را وزن کنید. مشاهده ساده مدفوع نوزاد کار با ارزشی است که تا کنون نادیده گرفته شده است، نشانه ای که می تواند حاکی از تغذیه خوب، مناسب و درست نوزاد باشد.