افسردگی (علائم و نشانه،علت،راه درمان)

علت و علائم و راه درمان افسردگی

افسردگی تست,افسردگی درمان,معنی افسردگی,افسردگی در نوجوانان,افسردگی دو قطبی,نام دیگر افسردگی,افسردگی pdf,مقاله افسردگی,درمان افسردگی با گیاهان دارویی,درمان افسردگی با دارو,درمان افسردگی بدون دارو,درمان افسردگی و اضطراب,درمان افسردگی با طب سنتی,درمان افسردگی مزمن,درمان افسردگی خفیف,داروی ضد افسردگی فلوکستین,داروهای گیاهی ضد افسردگی و اضطراب,قرص ضد افسردگی سیتالوپرام,بهترین داروی ضد افسردگی,قرص ضد افسردگی سرترالین,قرص ضد افسردگی بدون عوارض,داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای,جدیدترین داروی ضد افسردگی,درمان افسردگی با شوک الکتریکی

افسردگی بیماری قابل‌درمانی است، به‌شرط اینکه برای خلاص شدن از آن مصمم شده باشید. کافی است با خودتان کنار بیایید و بپذیرید که یک فرد افسرده، درست مثل کسی که به فشارخون بالا یا دیابت دچار شده، به کمک متخصصان نیاز دارد و همان‌طور که فرد دیابتی با تلاش خود به‌تنهایی از پس مهار بیماری برنمی‌آید، فرد افسرده هم با تلاش برای مثبت‌اندیشی، از پس این غول برنمی‌آید.

اگر افسردگی در روانتان خانه کرده، به جای اینکه هر روز به انتظار آمدن روزی سخت‌تر بنشینید، راه‌هایی که در ادامه می‌آوریم را در زندگی روزانه‌تان امتحان کنید. مهار کردن افسردگی کار آسانی نیست، اما اگر نکات زیر را بدانید، این کار دشوار برایتان ساده‌تر می‌شود.
وقتی به این باور رسیدید که حال روانتان خوش نیست، بدون تحمل کردن مشکل یا یک‌تنه جنگیدن برای از بین بردنش، به روان‌پزشک مراجعه کنید. قبل از وارد شدن به اتاقش، به خودتان بگویید که به قضاوت او در مورد بیماری‌ام و تصمیمی که برای درمان می‌گیرد، اعتماد می‌کنم.

گذشته از این، با وارد شدن به اتاق درمانگر، هرگونه خجالت، ترس و پرده‌پوشی را کنار بگذارید و همه آنچه آزارتان می‌دهد و در آرامش و زندگی‌تان اختلال ایجاد می‌کند را با او در میان بگذارید.
اگر به یک گروه حمایتی بپیوندید، تحمل هر دردی برایتان آسان‌تر می‌شود. جلسات مشاوره گروهی که در اصطلاح به آن‌ها «گروه‌درمانی» می‌گویند، می‌تواند شما را به یک شبکه حمایتی وصل کند.
در صورتی که متخصص برایتان دارو تجویز کرد، به قضاوتش اطمینان کنید. درست است که روان‌درمانی، مشاوره و گروه‌درمانی در بهبود افسرده‌ها موثر است؛ اما گاهی برای به دست آوردن توان لازم برای جنگیدن با این بیماری، به یک همراه قدرتمند به نام دارو نیاز خواهید داشت.

نگران وابسته شدن به داروهای روان‌پزشکی نباشید. این داروها تنها شما را تسکین می‌دهند و برای پیگیری روان‌درمانی آماده‌ترتان می‌کنند.
افسردگی گاهی میان شما و اطرافیانتان پرده می‌کشد و شما را از لذت برقراری ارتباط با افرادی که می‌توانند در زندگی‌تان موثر باشند محروم می‌کند.

در کنار عمل کردن به توصیه‌های درمانگر، برای برداشتن این پرده خودتان هم تلاش کنید. اگر احساس می‌کنید همدلی و همراهی کردن با دیگران در محیط کار برایتان سخت است، محیط دیگری را امتحان کنید.

کلاس نقاشی بروید، یک ورزش گروهی را شروع کنید یا در یک موسسه خیریه مشغول فعالیت شوید. خلاصه اینکه جمعی برای وقت گذراندن پیدا کنید تا انزوا مثل خوره به جانتان نیفتد.
حرکت کنید. لباس بپوشید و به هر زحمتی که شده، از خانه بیرون بروید. نگذارید دلیل خارج شدنتان از خانه، سر کار رفتن باشد. برنامه منظمی برای خودتان بنویسید و با تمام انرژی (هرچند می‌دانیم کم‌انرژی شده‌اید) به آن وفادار باشید.

رأس یک ساعت مشخص پیاده‌روی کردن، می‌تواند ایده آسان و خوبی باشد و به بهبود خلق‌وخویتان کمک کند. پس ساعت را کوک کنید و خودتان را به خارج شدن از خانه موظف کنید.
با دوستانتان درددل نکنید. فکر نکنید آن‌ها پزشک اختصاصی‌تان هستند. یکی از دلایل منزوی شدن افسرده‌ها، انبار کردن رنج‌ها، ترس‌ها و دلشوره‌هایشان در نشست‌های دوستانه است.

شاید در ابتدا حس همدلی را در آن‌ها تقویت کنید، اما به‌مرور این کار میل آن‌ها به معاشرت و همراه شدن با شما را کمتر می‌کند. پس میان جلسه‌های روان‌درمانی و نشست‌های دوستانه‌تان تفاوت قائل شوید.
می‌دانید که امروز حالتان خوب نیست، اما قطعا زندگی شما همیشه بر این پاشنه نمی‌چرخیده. حتما شما هم در کارتان به موفقیت‌هایی رسیده‌اید، دوستانی داشته‌اید که کنارشان خوش گذرانده‌اید و در آلبوم عکستان لحظه‌های شیرینی را ثبت کرده‌اید.

از عکس‌هایتان برای یادآوری آن لحظه‌های شاد کمک بگیرید و به خودتان ثابت کنید که همان‌طور که پیش‌ازاین توان تجربه کردن شادی را داشته‌اید، از این به بعد هم فرصت شاد بودن را پیدا خواهید کرد.
به خودتان سخت نگیرید. شما این روزها حالتان خوب نیست و چه هورمون‌ها دلیل این بدحالی باشند، چه ژن‌ها و چه شرایط، به هر حال عاملی برای آزرده بودنتان وجود دارد.پس خودتان را به خاطر این حال خراب سرزنش نکنید و تنها با پیگیری جدی مراحل درمان، برای روزهای بهتر تلاش کنید.
تصمیم‌های بزرگ را برای روزهای بهتر بگذارید. وقتی تمام وجودتان را احساس غم، ناامیدی و تنهایی فرا گرفته، نمی‌توانید موثرترین تصمیم را بگیرید.

اما در صورتی که فرصت زیادی ندارید و چاره‌ای جز گرفتن تصمیم برایتان نمانده، در نشستی که با درمانگرتان دارید موضوع را مطرح کنید و از او بخواهید دیدگاهتان در مورد آن مسئله و تصمیمتان در خصوص آن را به چالش بکشد.

شما فعلا برای بهتر قضاوت کردن به یک همراه نیاز دارید، پس تصمیم‌های سختی مثل ترک کار، بازنگری در انتخاب شریک زندگی، قضاوت در مورد ناملایماتی که دیگران باعثش شده‌اند و حتی وارد شدن به کسب‌وکار تازه را به‌تنهایی نگیرید.

 

دارو های ضد افسردگی

دارو های ضد افسردگی علا ئم بیماری افسردگی را از بین می برند, این داروها در دهه ۱۹۵۰به بازار آمدند و از آن زمان به طور مرتب استفاده می شوند.امروزه حدود  ۳۰ نوع دارو های ضد افسردگی از ۴ گروه مختلف وجود دارد:

تری سیکلیک ها (Tricyclics)
ام -اِی -اُ- آی-ز ) مونو- آمینو اُکسیداز)  (MAOI)
اس- اس- ار- آی- ز) سلکتیو- سروتونین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز)  (SSRIs)
اس- ان- ار- آی- ز )  سروتونین و نورآدرنالین- ری آپ تِیک -اینهیبیتورز) (SNRIs)

دارو های ضد افسردگی چگونه تاثیر می کنند؟
جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد، اما به نظر میرسد که دارو های ضد افسردگی فعالیت بعضی از مواد شیمیایی مغز به نام نوروترانسمیترها را افزایش می دهند.در  افسردگی غالباً سروتونین و نورآدرنالین که هر دو جز نوروترانسمیتر ها هستند ، دچار اختلال می شوند

دارو های ضد افسردگی در چه مواردی تجویز می شوند؟
افسردگی متوسط و شدید لازم به ذکر است که معمولا برای افسردگی خفیف دارو تجویز نمی شود-
اضطراب شدید و حملات پانیک-

اختلالات وسواسی- جبری-
دردهای مزمن-
اختلالات تغذیه ای (Eating Disorders)-
اختلال استرسی پس ازسانحه-
.اگر نمی دانید چرا دارو ضد افسردگی برای شما تجویز شده، از پزشک خود بپرسید

داروهای ضد افسردگی تا چه حد موثر هستند؟
بعداز۳ ماه درمان ۵۰ تا ۶۵  درصد افراد بهبودی چشمگیر پیدا می کنند, در حالیکه این درصد  برای افرادیکه دارونما(پلاسبو) استفاده کنند ۲۵تا ۳۰ میباشد.این نکته که بعضی افراد با دارونما بهتر میشوند شاید جالب به نظربرسد، ولی لازم است بدانید که این اثر مشابه اثری است که مسکن ها میتوانند روی احساس ما داشته باشند. از طرف دیگر هر داروئی  که ما استفاده می کنیم، مقداری از اثر خود را مدیون داشتن نام دارو بر خود دارا می باشد، به این معنی که افراد گاهی صرف اینکه فکر می کنند دارو استفاده می کنند احساس بهتری پیدا می کنند

آیا داروهای ضد افسردگی جدید بهتر از داروهای ضد افسردگی قدیمی هستند؟
بله ونه. داروهای ضد افسردگی قدیمی تر(تری سیکلیک ها) به همان اندازه داروهای جدید موثر می باشند، اما داروهای جدید اثرات جانبی کمتری دارند.یک نکته مهم این هست که اگر فردی تعداد زیادی از این دارو را یکباره استفاده کند (به طور اتفاقی یا به منظور خودکشی) ،چندان خطرناک نیستند

چه نوع دارو ضد افسردگی به من توصیه شده است؟
در انتهای این پمفلت فهرستی از تمامی داروهای ضد افسردگی ؛ نام تجاری آنها و نوع آنها داده شده است

آیا داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دارند؟
بله ،پزشک شما در این زمینه شما را راهنمائی می نماید ودرعین حال لازم هست که شما وی را از هرگونه بیماری دیگرخودتان آگاه سازید.در زیر فهرستی از عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی مختلف  آورده شده

تری سیکلیک ها
خشکی دهان ، لرزش خفیف، طپش قلب، یبوست، خوابی آلودگی و افزایش وزن از عوارض شایع این دسته داروها می باشند.در افراد سالخورده عوارض دیگری مانند گیجی،کندی در شروع وتوقف جریان ادرار،افت فشارخون وگاهاً ازدست دادن تعادل وافتادن، ممکن است اتفاق بیفتد.اگر بیماری قلبی دارید بهتر هست از این گروه ضد افسردگی ها استفاده نکنید
مردها ممکن هست دچار اختلالاتی در نعوظ ویا انزال دیررس شوند.  استفاده یکباره تعداد زیادی از این دارو (به منظور خودکشی) می تواند بسیار خطرناک باشد

اس-اس-آر-آیز SSRIs
در طی دو هفته اول  ممکن است، احساس تهوع و اضطراب بیشتری  کنید. بعضی از این داروها می توانند باعث سوء هاضمه بشوند ولی اگر همراه غذا میل شود این مسئله برطرف خواهد شد.از عوارض جانبی دیگر این گروه می توان ،ایجاد اختلال در عملکرد جنسی را نام برد. مواردی از پرخاشگری نیزگزارش شده که البته این تعداد زیاد نمی باشد
آگاهی داشتن  از عوارض جانبی  این داروها  ممکن هست نگران کننده باشد، خصوصاً اینکه بروشور همراه دارو، حتی عوارض جانبی بیشتری را ذکر میکند که ممکن است به نگرانی  شما بیا فزاید .اما بیشتر افراد ،دچارهیچ عوارض جانبی نمی شوند ویا شکل  خفیفی از عوارض جانبی  را تجربه میکنند.عوارض جانبی غالباً درعرض چند هفته برطرف خواهد شد. اما داشتن لیست آنها مهم است چون درصورتیکه دچار عوارض جانبی بشوید متوجه آن خواهید شد و می توانید با پزشک خود مشورت کنید
عوارض جانبی جدی مانند ، اختلال جریان ادرار،گیجی، فراموشی و ازدست دادن تعادل وافتادن، در افراد جوان و میان سال به ندرت اتفاق می افتد. داشتن افکار خودکشی یا خودآزاری در افرادی که افسرده هستند امر شایعی می باشد،درصورت  داشتن این افکاربا پزشک خود صحبت کنید. این افکار به محض بهتر شدن افسردگی، برطرف خواهد شد

اس-ان -آر-آیز SNRIs  
عوارض جانبی آنها مشابه با اس-اس-آر-آیزها بوده ولی ونلافاکسین۱  برای کسانی که مشکل جدی قلبی دارند، تجویز نمی ‌شود. این دارو ممکن است باعث افزایش فشارخون  شود بنابراین فشارخون باید اندازه گیری شود

مونو آمینو اکسیداز اینهابیتور(MAOIs)  
این نوع ضد‌افسردگی ها  این روزها بندرت تجویز می ‌شوند.اگراین دسته داروها، همراه با غذاهایی که  حاوی ماده‌ای موسوم به تیرامین هستند مصرف شوند، می ‌توانند باعث افزایش فشارخون شوند. اگر نیاز به  مصرف آنها داشته باشید دکترتان لیست غذاهایی را که باید پرهیز کنید ، به شما می ‌دهد
ـ در مورد رانندگی یا کار با ماشین آلات چطور؟

برخی ضد‌افسردگی ‌ها باعث خواب آلودگی شده و واکنش‌های شما را کند می ‌سازند(داروهای قدیمی ‌تر احتمالا  بیشتراین اثر را دارند)اما، برخی از آنها می ‌توانند هنگام رانندگی هم تجویز شوند. ولی بخاطر داشته باشید که  افسردگی به خودی خود  در تمرکز شما اختلال ایجاد می ‌کند و می تواند  باعث افزایش ریسک تصادف ‌شود.اگر  تردید دارید، قبل ازاقدام به  رانندگی وضعیت خود را با دکترتان در میان بگذارید و نظرش را جویا شوید

آیا ضد‌افسردگی ‌ها اعتیاد آورند؟
داروهای ضد افسردگی باعث ایجاد اعتیادی که افراد  با مصرف آرام بخش ها، الکل یا نیکوتین پیدا میکنند،نمی شوند
ـ زیرا که با گذشت زمان نیازی به افزایش دوز مصرفی (برای رسیدن به همان اثرقبلی) ندارید
ـ زیرا با قطع آنها میل به مصرف مجدد آنها نخواهید داشت

هرچند دراین مورد  هنوز باید بحث و تحقیق شود،  زیرا علیرغم نداشتن علائم اعتیاد، تا یک سوم افرادی که اس- اس-آر-آیزها واس-ان- آر-آیزها را قطع کرده‌اند علائم سندرم قطع را داشته‌اند.

این موارد عبارتست از
احساس ناراحتی در معده
علائم شبیه سرماخوردگی
اضطراب
گیجی
در شب (vivid)رویاهای زنده
احساساتی در بدن که شبیه شوک الکتریکی است.در صورت نیاز به توضیح بیشتر ،به منابعی که در انتها آورده شده ، مراجعه کنید

در اکثر افراد این علائم فوق ملایم است، ولی برای عده کمی از افراد می ‌تواند  شدید باشد. این علائم عمدتاً با مصرف پَروگزتین با نام تجارتی سروگزات وونلافاکسین با نام تجارتی افکسور رخ می ‌دهد. برای جلوگیری از این موضوع , معمولاً کاهش تدریجی دوز ضد‌افسردگی ها قبل از  قطع ناگهانی آنها توصیه می شود
عده‌ای گزارش کرده‌اند که بعد از مصرف اس- اس- ار- آیز ها برای چند ماه، وقطع آن،احساس کرده اند که به دارومعتاد   شده‌اند، اما بیشتر دکترها معتقدند ‌ که این  علائم در واقع به علت  بازگشت افسردگی است و نه به علت اعتیاد  به مصرف ضد افسردگی ها.کمیته ایمنی داروها در بریتانیا مدارک موجود را در سال ۲۰۰۴ مرور کرده و نتیجه گرفته که بر طبق معیارهای  بین المللی،هیچ گونه  شواهدی دال بر اینکه مصرف اس- اس- ار- آیز ها  و  ضد‌افسردگی های مرتبط،  باعث  وابستگی شدید یا بروز  سندروم وابستگی  شوند وجود ندارد.
ضد افسردگی های اس-اس-آر-آیز، تمایلات به خودکشی و جوانان
شواهدی از افزایش افکار خودکشی (و نه الزاماً اقدام به خود کشی) و عوارض جانبی دیگر در  جوانان مصرف کننده ضد‌افسردگی ها  دیده شده است. بنابراین مصرف اس- اس- ار- آیز ها در نوجوانان زیر ۱۸ سال مجاز نیست. هرچند، بر طبق دستورالعمل موسسه نایس۲ مصرف  فلوگزتین که یک اس- اس- ار- آیزاست در افراد زیر هیجده سال،منعی ندارد.
شواهدی  دال بر افزایش افکار خودکشی و یا خودآزاری در افراد بالای ۱۸ سال که ضد افسردگی ها  را مصرف می کنند، دیده نشده است.اما از آنجایی که  جوانان بیشتر از  بزرگسالان  دست به خودکشی می ‌زنند، بنابراین اگراین گروه مصرف کننده ضد افسردگی ها هستند، باید بیشتر مراقب آنها بود

در مورد بارداری چطور؟

در زمان حاملگی‌ بهتر است که از مصرف داروها اجتناب شود و یا به حداقل ممکن کاهش داده شود. اما اگر شما جزو آندسته از افراد هستید که نیاز به دارودارید، در مورد مزایا  و مضرات مصرف دارو در دوران حاملگی‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:

شدت بیماری شما در گذشته
اثر بیماریتان  روی شما و فرزندتان
آگاهی‌ از جدیدترین توصیه‌ها در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی در حاملگی‌.
درمان‌های جایگزین دارویی مانند شناخت‌رفتار درمانی

در مورد شیردهی چطور؟
تعداد زیادی از مادران به مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران شیردهی ادامه میدهند. در این مورد هم بهتر است در مورد مزایا  و مضرات مصرف دارو‌ با پزشکتان مشورت کنید و همچنین به موارد زیر توجه کنید:

مزایای شیر دهی‌
چه مقدار از دارو وارد شیر شما میشود
ریسک عود مجدد بیماری اگر شما داروی ضد افسردگی تان را بعد از زایمان تغییر دهید
در نظر گرفتن شرایط  نوزادان  نارس و یا دارای مشکلات جسمی‌

در مورد بچه چطور؟
مقدار ناچیزی ازداروهای  ضد افسردگی از طریق شیرمادر به نوزاد منتقل می گردد.نوزادان پس از چند هفته اول  تولد به علت کارا بودن کلیه ها و کبدشان ، همانند بزرگسالان ، قادر هستند که داروهای ضدافسردگی دریافت شده از طریق شیر را تجزیه و دفع کنند، بنابر این خطر جدی متوجه  نوزاد  نمی باشد.  بعضی داروهای ضد افسردگی ، مانند آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین  به مقدار بسیار کمی در شیر ترشح می شوند. در این مورد می توانید از پزشک یا  دکترداروساز خود سوال کنید. با توجه به اثرات مفید شیردهی بنظر میرسد بهتر است حتی در مواردی که مادر داروی ضدافسردگی مصرف می کند، به شیردهی ادامه دهد

ضد افسردگی ‌ها چگونه باید مصرف شوند؟
با دکترتان در چند هفته اول شروع مصرف در تماس باشید. برای  برخی داروهای تری سیکلیک قدیمی ‌تر، شروع با  دوز کمتر و بالا بردن آن درعرض چند هفته بهتر است.بنابراین اگر با دکترتان در تماس نباشید، دوز داروئی کافی را دریافت نخواهید کرد .اما در مورد قرص‌های اس- اس- ار- آیز معمولا نیازی به افزایش دوز نمی باشد

دوزی که شروع می‌‌کنید معمولا دوزی است که  آنرا ادامه خواهید داد
مصرف دارو رابه علت  عوارض جانبی قطع نکنید، بسیاری ازاین عوارض درعرض چند روز از بین خواهند رفت. قرص‌ها را قطع نکنید مگر اینکه اثرات جانبی واقعاً ناخوشایند باشند ، اگر چنین بود، بلافاصله  دکترخود را مطلع نمائید. اگر احساس می کنید افسردگی تان  بدترشده است،دکترخود را مطلع نمائید چراکه ممکن است نیاز باشد که  داروی دیگری برای تان تجویز گردد.همچنین اگر دچار اضطراب یا بی قراری شده اید باید دکترتان را در جریان امر قرار دهید

داروی ضد افسردگی  خود را هر  روز مرتب مصرف کنید، درغیر این صورت، موثر نخواهند بود
داروهای ضد افسردگی  سریع  اثر نمی ‌کنند، کمی تحمل داشته باشید.در بیشتر افراد ۲-۱ هفته طول می کشد تا اثرات  قرص  معلوم ‌شود ولی گاهی ممکن است برای مشاهده تاثیر کامل تا ۶ هفته زمان نیاز باشد
در مصرف دارو استقامت داشته باشید.چرا که  قطع زود هنگام دارو، شایع ترین‌ علت عدم بهبود و یا بازگشت افسردگی است
سعی کنید الکل مصرف نکنید. الکل  میتواند افسردگی شما را تشدید ‌‌کند،  ضمن اینکه مصرف آن با داروهای ضد افسردگی تداخل دارد (باعث افت سطح هوشیاری و خواب آلودگی  می شود)   این امرمنجر به مشکلاتی در رانندگی یا هرچیزی که نیاز به تمرکز دارد، می انجامد

داروهای ضد افسردگی را از دسترس اطفال دور نگه دارید
اگر وسوسه شدید که با مصرف یکباره تعداد زیادی قرص خودکشی کنید، سریعاً  دکترتان را در جریان  بگذارید و قرص‌هایتان را به فرد دیگری بدهید تا برایتان نگه دارد
هنگام تغییر دوزدارویتان، دچار  تغییرات عمده احساسی شدید، پزشکتان را در جریان  بگذارید

چه مدت باید دارو مصرف شود؟
ضد افسردگی ‌ها لزوماً عامل افسردگی را درمان نمی کنند. بدون هیچ درمانی، بیشتر افسردگی ‌ها بعد از ۸ ماه بهتر می ‌شوند.اگر قبل از ۸ یا ۹ ماه دارو را قطع کنید،احتمالاً علائم افسردگی باز می ‌گردد.در حال حاضر توصیه می ‌شود، حداقل تا شش ماه بعد ازاحساس بهبودی ،مصرف داروهای ضد افسردگی ادامه یابند. گاهی یافتن علت افسردگی می تواند بسیار مفید باشد و باعث شود احتمال بازگشت افسردگی بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد.اگر دو یا بیش از دو حمله افسردگی داشته‌اید، درمان را  باید حداقل برای  دو سال ادامه دهید

افسردگی عود کند (باز گردد) چطور؟
برخی افراد بارها دچار افسردگی شدید می ‌شوند. حتی وقتی که بهتر می ‌شوند، باید چند سال داروی ضد افسردگی استفاده کنند تا افسردگی آنها مجدداً باز نگردد. این امر در افراد سالخورده شایع تراست. برای برخی از این  افراد،  داروهای دیگر مثل لیتیم تجویز می ‌شود،ضمن اینکه روان درمانی علاوه بر مصرف قرص می ‌تواند مفید باشد.

این قرصها چه اثری برزندگی مان خواهند داشت؟
افسردگی تجربه ناخوشایندی است و می ‌تواند روی  عملکرد واحساس لذت شما از زندگی تاثیر نامطلوب بگذارد. داروهای ضد افسردگی ‌ می‌‌توانند به بهبود سریعتر شما کمک کنند.این دارو ها  توسط  پزشک شما تجویز شده و به جز عوارض جانبی ذکر شده در بالا ،اصولاً تاثیر دیگری نباید بر روی زندگی داشته باشد.

افرادی که این قرصها را مصرف می کنند، به ویژه قرصهای نسل جدیدتر، معمولا به فعالیتهای  اجتماعی و عادی خود  ادامه می دهند
اگر افسردگی شما  مزمن  باشد،ممکن است نزدیکان  شما(به عنوان مثال همسر)  به  خلق و خوی افسرده شما عادت کرده باشند.  برخی افراد  گزارش کرده‌اند که  به تدریج که افسردگی شان  بهتر شده و دید بهتری پیدا کرده‌اند، با نزدیکان خود  دچار مشکل شده اند.

این می ‌تواند باعث بروز اصطکاک و سو تفاهم بین طرفین  شود ، به این دلیل بهتر است  افراد از این موضوع آگاه باشند و در صورت  مواجه با آن ، بتوانند در این باره با یکدیگر صحبت کنند و یا در صورت لزوم از پزشک خود راهنمایی بگیرند.

 

چه خواهد شد اگر از این داروها مصرف نکنیم؟
نظر دادن در این باره آسان نیست.  بستگی به علت تجویز آنها، شدت  افسردگی شما و مدت ابتلا به افسردگی دارد. بیشتر افسردگی ‌ها پس از حدود ۸ ماه به طور خودبه خود درمان می ‌شوند. اگر افسردگی شما خفیف است بهتر است از یکی از  روشهای درمانی زیر بهره بگیرید. در صورتی که نمی توانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید، با دکترتان مشورت  کنید

چه روشهای درمانی دیگربرای افسردگی وجود دارند؟
تنها مصرف قرص کافی نیست. پیدا کردن راههائی که بتوانند باعث ایجاد حس بهتری در شما شود هم مهم می باشد چرا که شانس برگشت افسردگی را کم می کند. این راه ها می ‌تواند شامل:کسی که بتوانید با او صحبت کنید،ورزش کردن به طور منظم، کاهش مصرف مشروبات الکلی، تغذیه  سالم و کافی، تکنیک های خود-درمانی که کمک به آرامش شما میکنند و پیدا کردن راهی برای حل مسائلی  که در ابتدا باعث بروز افسردگی در شما شده اند، باشد. برای اطلاعات بیشتر در  زمینه تکنیک های خود درمانی میتوانید به بروشور افسردگی مراجعه نمائید.

روان درمانی
روشهای روان درمانی موثرومتفاوتی برای درمان افسردگی وجود دارد
مشاوره در افسردگی خفیف مفید است..
تکنیک‌های حل مشکل در درمان  افسردگی که به علت  مشکلات زندگی ایجاد شده مفید است.
رفتار درمانیِ شناختی، به شما کمک می ‌کند به  شناخت بهتری از  طرز تفکرتان نسبت به خودتان، افراد دیگر و دنیای اطراف پیدا کنید.
برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به بروشور روان درمانی و رفتار درمانی شناختی  مراجعه نمائید.

روشهای درمانی گیاهی

هیپریکم گرفته شده و(Hypericum) برای افسردگی وجود دارد ، که از گیاه St Johns Wortگیاهی موسوم به بدون نسخه ارائه می ‌شود

روشنایی
بعضی افراد در طی زمستان  دچار افسردگی شده ودر زمانی که روزها  آفتابی و بلند است بهبود میابند. این حالت، اختلالِ خلقیِ فصلی نامیده میشود. در این شرایط ممکن است استفاده از جبعه نور  مفید باشد ،که  در واقع یک منبع نور روشن است  که  میتوانید  در طی زمستان هر روز وبه مقدار معینی از آن استفاده کنید. این در واقع کمبود نوردر زمستان  را جبران میکند
مقایسه اثر درمانی ضد افسردگی ها با  روشهای درمانی ذکر شده
نتایج اخیر نشان داده که دریک دوره  یک ساله، بسیاری از این روان درمانی ‌ها به  اندازه   داروهای ضد‌افسردگی  موثر بوده‌اند. بطور کلی پذیرفته شده که ضد افسردگی ها سریعتر عمل می ‌کنند. برخی مطالعات نشان داده که ترکیب ضد افسردگی ها با روان درمانی بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت. متاسفانه تعدادی از این  روشهای درمانی در  برخی قسمتهای کشور در سیستم بهداشتی موجود نیست
داروی گیاهی هیپرکیوم   که در آلمان به طور شایعی استفاده می شود ، در افسردگی خفیف به اندازه داروهای ضدافسردگی  موثر است گرچه در مورد  اثر آن بر افسردگی های متوسط تا  شدید شواهد مستدلی تقریباً وجود  ندارد
ورزش ومطالعه کتابهای روانشناسی که بر اساس رفتار درمانیِ شناختی تالیف شده اند، می ‌توانند درمانهای موثری برای افسردگی باشند
اگر سئوالات دیگری در مورد ضد‌افسردگی ها دارید که در این بروشور جوابی برای آنها نیافته اید، می توانید به بخش مطالعه بیشتر(ضمیمه همین بروشور)  رجوع نمائید و یا با  دکتر خود مشاوره کنید.همچنین  در بسیاری از موارد ، گفتگو با دوستان یا خانواده نیزمی تواند مفید باشد.

 

درمان افسردگی با ورزش

گرچه افسردگی تمام انرژی شما را می‌گیرد، اما ورزش کردن (هرچند با وجود افسردگی کار ساده‌ای نیست) به اندازه داروهای ضدافسردگی یا حتی بیشتر از آن‌ها مفید است.

در مطالعه دکتر وایلس ۱۱۵۰ مرد انگلیسی میانسال طی ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتیجه تحقیق حاکی از آن بود مردانی که ورزش منظم دارند یک چهارم کمتر از سایرین به حالت افسردگی دچار می شوند. فعالیت بدنی به عنوان راهی برای کسب تناسب اندام و رفع فشار خون بالا، دیابت، چاقی و دیگر بیماری ها هواداران خود را دارد. تحقیقات در حال گسترش نشان می دهد که فعالیت جسمی می تواند سبب تخفیف نشانه های برخی اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی و مانع عود بعد از درمان شود.

به گزارش سایت سایکولوژی مترز، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پنی مک کولاگ دریافته‌اند که ورزش هم در مدت کوتاه و هم در طولانی مدت یک داروی ضدافسردگی مفید است. ورزش در امر کاهش افسردگی بیشترین تاثیر را در افرادی داشته که از فعالیت بدنی بیشتری برخوردارند و هم‌چنین با این که در همه طبقات سنی به میزان قابل ملاحظه ای از افسردگی می‌کاهد، هر چه بر سن افراد افزوده شود، کاهش افسردگی در اثر آن بیشتر است.

ورزش برای هر دو جنس زنان و مردان سودمند است و پیاده‌روی و دویدن آرام بیش از سایر انواع حرکات ورزشی در کاهش افسردگی موثرند. هر چه مدت برنامه ورزشی و تعداد جلسات آن بیشتر باشد، تاثیر آن در کاهش افسردگی بیشتر است.

موثرترین و بهترین روش درمان افسردگی همراه ساختن روان درمانی و ورزش است. بنابراین متخصصان، ورزش را به عنوان بخشی از برنامه درمان افسردگی به بیماران توصیه می‌کنند.

انجام مرتب و منظم تمرینات ورزشی با شدت و ریتم مناسب باعث بالا رفتن سطح آمادگی جسمانی و در نتیجه توانا شدن قلب و عروق شما می‌شود که خود باعث کاهش پاسخ به استرس های قلبی- عروقی شده و پاسخ های هیجانی و روانی شما را نسبت به استرس نیز کاهش می‌دهد.

به عبارتی با ایجاد و توانایی فیزیکی و بدنی به وسیله تمرینات ورزشی این تفکر مثبت که «من قوی هستم و در مقابل سختی‌ها و مشکلات مقاوم شده‌ام» قوت گرفته و از لحاظ روانی نیز شما را در موقعیت خوبی برای مواجهه و مقابله با استرس قرار می‌دهد که خود، واکنش‌های فیزیولوژیک مثبتی را در پی خواهد داشت.

 

درمان گیاهی افسردگی

در حال حاضر یکی از بهترین داروهای گیاهی ضد افسردگی که دارای خاصیت دارویی و خواص ارزنده دیگری نیز می باشد ، دارویی است که از عصاره گیاهی با نام علمیHYPERiCUM PERFURMATUM ، که در جهان با نام علمی St.JOH NS WORT مشهور است ، تهیه می شود .

این گیاه در ایران با نام های علف چای ، گل راعی ، علف هزارچشم و هوفاریقون شناخته می شود .
قدمت مصرف این گیاه ، بیش از دو هزار سال است و نزد بیشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترین داروی بیماری های عصبی مورد استفاده بوده تا اینکه در حدود یک قرن پیش ، برای اولین بار در آلمان از آن فراورده صنعتی تهیه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکا محصولات زیادی از آن به بازار آمد.

در حال حاضر بیش از ۵۰ کارخانه داروسازی جهان از گیاه علف چای ، داروهای مختلف ضد افسردگی تهیه می کنند ؛ در ایران نیز برای اولین بار در سال ۱۳۷۸ از عصاره این گیاه دارویی به شکل قطره و با نام «هایپیران »HYPIRAN، منطبق با استاندارد جهانی و با کیفیتی برابر با انواع خارجی تهیه و به عنوان داروی رسمی ایران شناخته شد.

با توجه به اینکه به طور اساسی و به علت شرایط آب وهوایی ، گیاهان دارویی ایران دارای مرغوبیت خاصی می باشند ، لذا علف چای ایران دارای بهترین کیفیت بوده و داروی ساخته شده از آن ( هایپیران ) نیزاز کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار است .

این دارو در افسردگی ، انواع مشکلات عصبی ، میگرن ، پر خوابی ، مشکلات و دردهای دوران قاعدگی ، ترس و دلهره ، افسردگی دوران کهولت ، شب ادراری کودکان و وزوز گوش استفاده می شود . هایپیران دارای عوارض جانبی نبوده و فقط در موارد محدودی که ممکن است تداخلاتی با داروهای دیگر ایجاد کند در راهنمای دارو ذکر شده است .

این دارو قابل مصرف درسنین مختلف می باشد ( از کودکان ، جهت شب ادراری تا افسردگی سنین کهولت )

نکاتی که در مورد اثرات ایده آل این دارو و اکثر داروهای گیاهی باید در نظر داشت این است که حداقل ۲ تا ۳ هفته پس از مصرف نباید انتظار اثر داشت چون داروهای گیاهی دیر اثر بوده و اثر آنها به طور اصولی پس از یک ماه ظاهر می شود و به تدریج به حداکثر می رسد.

به علاوه مقادیر مصرف نوشته شده در راهنمای داروی گیاهی ، باید به دقت رعایت شود و همچنین داروهای گیاهی را باید به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار ، مدت مصرف و نظم در مصرف دارو شرط اصلی اثر بخشی داروهای گیاهی است . در حقیقت افرادی که دارای حوصله ، نظم و دقت باشند به طور اصولی از داروهای گیاهی نتایج بهتری کسب می کنند .

آمارهای تحقیقات کلنیکی نشان داده که رعایت مصرف صحیح هایپیران ، بیش از ۹۰درصد اثرات ایده آل و مثبت را بر جای گذاشته است با توجه به بی ضرری هایپیران و داروهای مشابه آن در جهان ، این دارو در لیست داروهایOTC ( بدون احتیاج به نسخه ) قرار گرفته و در همه جای دنیا می توان آن را از داروخانه ها خریداری کرد.همچنین مصرف طولانی هایپیران بدون مشکل بوده و در صورت احتیاج می توان ماه ها و حتی سال ها از آن استفاده نمود .
نکته بسیار با اهمیتی که افراد دارای افسردگی باید بدانند این است که درمان افسردگی احتیاج به زمان داشته و باید امیدوار باشند که در صورت درمان صحیح ، افسردگی آنها برطرف شده و می توانند زندگی شاد و خوبی را دنبال کنند .

شاید شما هم دریافته باشید مردم ما در همه مقاطع سنی نسبت به سال‌های گذشته بدخلق‌تر، عصبی‌تر و مضطرب‌تر شده‌اند. حتی بروز رفتارهای نابهنجار که معمولا ریشه روحی و روانی دارد، بسیار بیشتر در مردم دیده می‌شود. بتازگی در خبرها خواندیم حدود ۲۱ درصد جمعیت ایران مبتلا به اختلالات روانپزشکی و نیازمند خدمات درمانی هستند اختلالاتی که شایع‌ترین نوع آن اضطراب و افسردگی است.

پیش از پرداختن به این موضوع که چرا ایرانیان بیش از گذشته عصبی، افسرده و حتی پرخاشگر شده‌اند، باید تاکید کنیم نباید به هر فردی که عصبانی و افسرده است، بیمار روانی اطلاق شود. زیرا بسیاری از این افراد فقط نیازمند مداخلات روان‌درمانی ساده و حتی کوتاه‌مدت هستند و به درمان‌های جدی و طولانی مدت پزشکی احتیاج ندارند. اما سوال اصلی اینجاست که چرا عمده اختلالات روانپزشکی در کشور ما به اضطراب و افسردگی بازمی‌گردد؟

دکتر بهمن دیه‌جی، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی در پاسخ به جام‌جم می‌گوید: از آنجا که جامعه انسانی ایران، قسمتی از جامعه جهانی است، شیوع بیماری‌های روانپزشکی نیز تابعی از آن است. بر این اساس، گروه بیماری‌های اضطرابی شایع‌ترین مشکل مورد مراجعه به کلینیک‌های سلامت روان بوده و اختلال افسردگی، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی شایع‌ترین اختلالی است که به بستری و تحمل رنج و هزینه در افراد منجر می‌شود. در بررسی‌های میدانی که هر چند سال در ایران انجام شده، در بیشتر مطالعات، بیماری‌های اضطرابی و اختلال افسردگی بیشترین و بیماری‌های روانپریشی کمترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

این روانپزشک می‌افزاید: پنج عامل جنسیت، ژنتیک، استرس‌های محیطی، مزاج و اختلال عملکرد در قسمت‌هایی از مغز در تعامل با یکدیگر باعث افسردگی و اضطراب می‌شوند، فقط سهم هر یک از آنها در هر فرد و با توجه به شدت اختلال متفاوت است. بررسی‌ها نشان داده شیوع هر دو اختلال افسردگی و اضطراب در دختران و زنان بیشتر است.

چگونه بفهمیم افسرده هستیم؟
انرژی نداشتن و خستگی، روحیه غمگین، ناتوانی در لذت بردن از زندگی، تغییر در خواب بویژه بی‌خوابی و سحرخیزی، تغییرات وزن، احساس پوچی و افکار مرتبط با مرگ از جمله علائم افسردگی است.

دکتر دیه‌جی می‌افزاید: در کودکان و نوجوانان ممکن است افسردگی به صورت تحریک‌پذیری و در بچه‌های کوچک‌تر به صورت عدم افزایش وزن بروز کند. بی‌قراری ذهنی و درونی در مورد سلامت و امنیت خود و دیگران، ترس شدید از موقعیت‌های اجتماعی جدید و ترس از مسخره شدن و ارزیابی منفی همراه با تغییرات خواب و اشتها، تنش عضلانی و مشکل در تمرکز ازجمله علائم اضطراب هستند.

به گفته وی، اضطراب در بچه‌ها ممکن است به صورت خواب‌های آشفته، ناتوانی در خوابیدن به تنهایی و چسبندگی بیش از حد به والدین بروز کند. این نشانه‌ها ممکن است در تمام افراد طی زندگی روزمره با شدت کمتر دیده شود، ولی آنچه آن را به بیماری تبدیل می‌کند اختلال درعملکردهای شخصی، شغلی، خانوادگی و اجتماعی است.

بیماری‌هایی که افسردگی می‌آورد
بسیاری از بیماری‌های روانپزشکی دیگر ممکن است با علائم اضطراب یا افسردگی شروع شوند، ولی در نهایت به تشخیص نهایی دیگری ختم شوند .

این روانپزشک در این باره می‌گوید: امروزه سوءمصرف انواع مواد و داروهای غیرمجاز نیز به بروز علائم اضطراب و افسردگی اولیه منجر می‌شود. گاهی یک افسردگی در ابتدا با بیقراری و اضطراب خود را نشان می‌دهد. به علاوه اغلب بیماری‌های غیر روانپزشکی با تابلوی افسردگی و اضطراب نمود پیدا می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به کم کاری تیروئید، سرطان لوزالمعده، پارکینسون و حتی آلزایمر اشاره کرد .

موثرترین روش درمانی افسردگی
به گفته دکتر دیه‌جی در مواردی که افسردگی شدید است، موثرترین راه کاهش علائم و گذر از بحران شدید به شرایط باثبات‌تر، شروع درمان دارویی و ادامه آن با همراهی درمان‌های غیردارویی شناختی رفتاری است. گاهی در شرایطی که بیمار افسرده، کاملا در خود فرو رفته یا از غذا خوردن امتناع می‌کند یا در خطر اقدام به خودکشی است، موثرترین درمان استفاده از شوک الکتریکی،تحت نظر روانپزشک در بیمارستان است.

وی تاکید می‌کند: طول دوره درمان افسردگی حداقل شش تا ۹ ماه در اولین دوره ابتلاست و حتی به زمان بیشتری برای تکمیل درمان نیاز است. بی‌شک، در صورت عدم درمان، تکرار دوره‌های افسردگی و اضطراب باعث افت عملکرد شدید در سطوح اجتماعی و شغلی و خانوادگی بیمار شده و منجر به آن می‌شود که سال‌های زیادی از عمر وی بدون فایده و بیهوده و با رنج زیاد طی شود. متاسفانه جدی‌ترین خطر درمان نشدن نیز خودکشی و مرگ خواهد بود.

آیا افسردگی، درمان دارویی می‌خواهد؟
در صورتی که افسردگی و اضطراب در زندگی شخص، اختلال ایجاد کند، لزوم مراجعه به روانپزشک ضروری است. روانپزشک براساس شدت و نوع اختلال، درمان‌های دارویی و غیردارویی را به کارمی گیرد. در مورد افسردگی و اضطراب خفیف هم در بزرگسالان و هم در کودکان، روش‌های غیردارویی بر اساس مستندات و تحقیقات کمک‌کننده بوده و در بیشتر مواقع کفایت می‌کند، اما در موارد متوسط و شدید درمان دارویی به صورت قطعی لازم می‌شود.

چه کسانی برای افسردگی استعداد دارند؟
بروز زیاد و شدید افسردگی در یک خانواده استعداد ابتلای دیگر افراد خانواده را بالا می‌برد .
استرس‌های محیطی در خانواده و محیط کار نیز عامل دیگر است.
تاثیر ابتلا به دیگر بیماری‌های روانی و جسمی مستعد‌کننده ایجاد افسردگی را نیز نباید نادیده گرفت.
تغییر در عملکرد هورمون‌های درون‌ریز بدن نیز از عوامل موثر دیگر در ابتلا به افسردگی است .

نشانه های عمومی افسردگی

روان شما با بندبند تنتان در ارتباط است. در لحظاتی که معده‌تان می‌سوزد، سرتان تیر می‌کشد یا در بدنتان احساس کوفتگی می‌کنید، الزاما پای یک بیماری جسمی در میان نیست. گاهی همه این دردها به خاطر مشکلات روانی است که دچارش شده‌اید و بعد از مدتی در جسمتان خانه می‌کنند. شاید اگر نشانه‌های جسمانی افسردگی را بشناسید، بتوانید به‌موقع به روانشناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید و مانع مزمن شدن این بیماری شوید که به روانتان و البته جسمتان آسیب زده است.
مشکلات خواب
بی‌خواب شده‌اید؟ نیمه‌شب بارها از خواب می‌پرید؟ کابوس می‌بینید؟ یا اینکه پرخواب شده‌اید و از تخت‌خوابتان جدا نمی‌شوید؟ همه این مشکلات می‌توانند از ابتلای شما به افسردگی خبر دهند. یادتان نرود که افسردگی تنها روان شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، بلکه جسمتان را هم به‌شدت دگرگون می‌کند و وضعیت ترشح هورمون‌هایتان را درهم می‌ریزید.
درد قفسه سینه
مشکلات ریه، قلب و معده می‌توانند در پی ابتلای شما به افسردگی سراغتان بیایند. اگر نفستان سنگین شده یا قفسه سینه‌تان تیر می‌کشد، گذشته از مراجعه به متخصص مربوطه، سراغ روان‌پزشک هم بروید. محققان ثابت کرده‌اند افسرده‌ها بیش از دیگران به بیماری‌های قلبی و مشکلات تنفسی دچار می‌شوند. پس موضوع را جدی بگیرید.
خستگی و فرسودگی
اگر بی‌آنکه کار سنگین و خاصی انجام دهید احساس خستگی می‌کنید، به افسرده بودنتان شک کنید. اگر این خستگی بعد از خواب و استراحت برطرف نمی‌شود، احتمال مبتلا شدن شما به افسردگی وجود دارد. پس از این نشانه آسان نگذرید.
درد عضلات و مفاصل
همیشه با درد زندگی می‌کنید؟ زانویتان، کمرتان و خلاصه تک‌تک عضلات و مفاصلتان درد می‌کنند. این مشکل همیشه به دلیل ابتلا به بیماری‌های مفصلی یا کمبود ویتامین  D نیست. گاهی به دلیل دچار بودنتان به افسردگی شرایطی در بدنتان ایجاد می‌شود که درد را به مهمان همیشگی بدن شما تبدیل می‌کند. از نظر محققان افراد افسرده چهار برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به کمردرد قرار دارند.
مشکلات گوارشی
مغز و سیستم گوارش به‌شدت با هم در ارتباط هستند، به همین دلیل وقتی حال روانتان خوب نباشد، سوزش سر دل، درد معده، سوءهاضمه، تهوع، اسهال، یبوست و خلاصه مشکلاتی از این دست رهایتان نمی‌کنند. اگر با وجود درمان‌هایی که متخصص گوارش به شما توصیه کرده، از مشکلات معده خلاص نمی‌شوید، از یک روان‌پزشک برای بررسی وضعیت روانی‌تان کمک بگیرید.
سردرد
یک مطالعه نشان می‌دهد که افراد مبتلابه افسردگی مزمن، سه برابر بیشتر به میگرن دچار می‌شوند و در عین حال کسانی که دچار میگرن هستند، پنج برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. محققان می‌گویند سردرد مزمن در اغلب موارد یکی از بیماری‌های روان‌تنی است. یعنی دردی است که آشفتگی روانی می‌تواند آن را ایجاد یا تشدید کند.
تغییرات در اشتها یا وزن
یک‌دفعه بی‌اشتها می‌شوید و چند کیلو وزن از دست می‌دهید؟ ناگهان پرخور می‌شوید و به شکلی غیرقابل‌کنترل وزنتان بالا می‌رود؟ از نظر محققان معده شما به روانتان وصل است و وقتی در وضعیت روانی مناسبی نباشید، دچار بی‌اشتهایی مفرط یا پراشتهایی کاذب می‌شوید و ناگهان وزنتان به‌شدت کم یا زیاد می‌شود.
بی‌اعصابی
دلتان می‌خواهد حال همه را بگیرید؟ کافی است اتفاق کوچکی بیفتد تا دعوا راه بیندازید و فضا را متشنج کنید؟ بیهوده برچسب «بداخلاق» به خودتان نزنید و فکر نکنید با این بی‌اعصابی‌ها به دنیا آمده‌اید و با آن‌ها از دنیا می‌روید. تحریک‌پذیری، آشفتگی و بی‌قراری از علائم ابتلا به افسردگی هستند و اگر از روان‌پزشکان کمک بگیرید، می‌توانید از این وضعیت خلاص شوید.
مشکلات جنسی
در صورتی که میلتان به برقراری ارتباط زناشویی به شکل قابل‌توجهی کم شده، به افسرده بودنتان شک کنید. این اختلال روانی می‌تواند بر زندگی مشترک شما تاثیر منفی بگذارد و اگر درمانش کنید، می‌توانید هم زمان از هردو مشکل خلاص شوید.

چگونه افسرده نشویم؟
مهم‌ترین راه پیشگیری از افسردگی تشخیص زود هنگام و درمان موثر آن است.
مهارت‌های مقابله با استرس‌های محیطی را بیاموزیم.
نگرش مثبت به زندگی را تقویت کنیم.
استمرار در الگوی زندگی مبتنی بر کار مناسب همراه با ورزش روزانه و خواب شبانه کافی از راه‌های دیگر پیشگیری از افسردگی است.

نشانه‌های جسمی افسردگی

برخی از شایع‌ترین علل افسردگی عدم تعادل هورمونی، ارثی، فشار کاری، روابط ناکارآمد، فقدان هدف، سوگ و … است.
زمانی که افسردگی شدیدتر است وزندگی فرد را  تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌تواند به مشکلات دیگر منجرشود.
در این مطلب به نقل از هلث نیوزبه  برخی از علایم جسمی افسردگی اشاره ‌شده است:
*۸کمردرد از علایم جسمی افسردگی است . عضلات پشت سفت و دچار درد می‌شود.
*بسیاری از افراد مبتلابه افسردگی  دچار سفتی در گردن می‌شوند. دلیل  آن می تواند انقباض عضلات و نیز گاهی عارضه جانبی داروهای  ضدافسردگی  باشد.
*برهم خوردن تعادل شیمیایی در مغز باعث نوسانات اشتها و کاهش وزن شدید یا افزایش وزن  می‌شود.
*یکی دیگر از علایم جسمی افسردگی، خستگی شدید بدنی است به‌طوری‌که حتی نمی‌توانید از رختخواب بیرون بیایید.
*حساسیت  پوستی ،کهیر، التهاب پوست، خارش و …، از دیگر علایم افسردگی است.
*سوءهاضمه و علایمی مانند یبوست، سندروم روده تحریک‌ پذیر و .. گاه به  دلیل  نوسانات هورمونی  براثر افسردگی ایجاد می شود.

 

ضد افسردگی ‌هایی که معمولاً استفاده می ‌شوند عبارتند از

نام دارونام تجارتی داروگروه
آمی‌تریپتیلین          Amitriptylineتریپتیزول Tryptizolتری سیکلیک
کلومیپیرامین  Clomipraminآنا فرانیل Anafranilتری سیکلیک
سیتالوپرام  CitalopramسیپرامیلCipramilSSRI
دوسولپین    Dosulpineپروتیادن Prothiadenتری سیکلیک
دوگزپین   DoxepineسینکوآنSinequanتری سیلیک
فلوکستین  Fluoxtineپروزاک  ProzacSSRI
ایمی ‌پرامین      Imipramineتوفرانیل  Tofranilتری سیکلیک
لوفپرامین Lofepramineگامانیل  Gamanilترسیکلیک
میرتازاپین   Mirtazipneزیسپین ZispinNaSSA
موکلوبمید  Moclobemideمانریکس ManerixMAOI
نورترپتیلین   Nortriptylineآلگرون  Allegronتری سیکلیک
پروگزتین    Paroxetineسروگزات   SeroxatSSRI
فنلزین  Phenelzineناردیل NardilMAOI
ربا گزتین      Reboxetineادروناکس  EdronaxSNRI
سرترالین   Sertralineلوسترال LustralSSRI
ترانیل سیپرومین

Tranylcypromine

پارنایت            ParnateMAOI
ترازودون    Trazodoneمولیپاکسین     Molipaxinمرتبط با ترسیکلیک
ونلافاکسین   Venlafaxineافکسور   EfxorSNRI