نحوه تکثیر پرت فیش

در مورد تکثیر پرت نظریه هایی موجود است که به شرح زیر می باشد :

چون پرت یک ماهی دو رگه است همانند قاطر عقیم بوده و قادر به تولید مثل نیست و یا پرت را هنگام وارد کردن از کشور های دیگر به دلیل مسائل اقتصادی توسط لیزر عقیم می کنند و … که به درستی یا نادرستی این ها می پردازیم .

اما ابتدا

نحوه ی تشخیص جنسیت پرت ها :

پرت های نر دارای کمری نوک تیز ( غوز دار ) هستند که در ماده ها این غوز کروی میباشد . اما این نمی تواند ملاک خوبی برای تشخیص جنسیت آن ها باشد چون بعضی ماده ها هم دارای چنین خصوصیاتی هستند ولی مشخصه ی اصلی که نر ها را از ماده ها متمایز میسازد باله های کوچکتر آنها نسبت به ماده ها می باشد که در اکثریت آنها صدق می کند .

تولید مثل :  پس از بالغ شدن پرت تقریباً هر دو یا سه هفته یکبار اقدام به جفت گیری می کند . ( فک ها را در هم قفل کرده و در گوشه ای از آکواریوم شن ها را حفر کرده و اجازه ی نزدیک شدن به سایر ماهی ها نمی دهد . )

پس از مشاهده ی چنین وضعیتی شما باید پرت های جفت خورده را به یک آکواریوم حداقل ۵۰ لیتری منتقل کرده و شرایط اساسی آنها از جمله دما و PH   مناسب را فراهم کنید . هم چنین شن های ریز درون آکواریوم ریخته و بهتر است چند سنگ صاف در آکواریوم قرار داده و چندین گیاه برگ بلند همانند سیوی در آکواریوم قرار دهید .

در آب تانک هم به ازای هر ۴ لیتر یک قطره ضدعفونی بریزید تا تخم ها به انگل و سایر بیماری ها مبتلا نشوند .

پس از انتقال ؛  پرت ها  اقدام به تخم ریزی میکنند و به شدت از تخم ها نگهداری می کنند . اما در بیش تر موارد یه تخم ها به ماهی تبدیل نمی شوند و یا به یک بیماری مانند قارچ مبتلا شده و والدین پس از مشاهده ی لکه های سفید روی تخم ها آنها را می خورنند .

بهتر است پس از تخم ریزی و کسب اطمینان از بارور شدن کامل تخم ها والدین را به تانک دیگری منتقل کرده تا نوزادان پرت پس از ۷۲ ساعت از تخم ها خارج  شوند که تا تمام شدن کیسه ی چربی زیر شکم ( حدود ۴ تا ۵ روز ) نیازی به تغذیه ندارند ولی پس از این مدت می توان تغذیه ی آنها را با تخم میگوی زنده آغاز کرد .

برگرفته از:aquarium5

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده