نکاتی برای خرید پنکه (دیواری،سقفی،ساده)

با وجود انواع وسایل سرمایشی، پنکه هنوز هم یکی از رایج ترین خنک کننده ها در بیشتر محیط ها به شمار میرود. پنکه به ویژه برای مکان های مرطوبی که در آن ها نمی توان از کولر آبی استفاده کرد، بسیار پرکاربرد است. در پنکه پره های اریبی تعبیه شده است که با چرخش خود هوا را جا به جا کرده و اینگونه فضا را خنک می کند. پنکه ها در سه نوع کلی ایستاده، سقفی و دیواری هستند. پنکه های ایستاده خود به دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه تقسیم می شوند. مهمترین مزیت این پنکه ها امکان جا به جا کردن و انتقال دادن آن ها به مکان های متفاوت است.

پنکه های دیواری از نظر ساختمان مانند پنکه های ایستاده هستند، با این تفاوت که روی دیوار ثابت می شوند. از این لحاظ به خصوص برای کودکان ایمن تر هستند.

پنکه های سقفی بر روی سقف نصب شده و در زیر برخی از آن ها لوستر نصب می شود. همه پنکه ها معمولاٌ سه درجه متفاوت برای خنک کردن دارند.

 پنکه دیواری

انواع پنکه:

پنکه های مختلفی تا به امروز تولید و ساخته شده اند که از انواع پنکه ها می توان به پنکه رومیزی، پنکه ایستاده پرتابل یا پنکه پایه دار، پنکه دیواری، پنکه سقفی، پنکه رطوبت زا ایستاده و دیواری، پنکه های صنعتی و جدیدترین نوع پنکه یعنی پنکه بدون پره یاBladeless fan اشاره نمود.
بیشترین نوع پنکه های مورد استفاده، پنکه پرتابل ایستاده و پنکه پرتابل رومیزی هستند.

پنکه های پرتابل و قابل حمل برای افرادی که می خواهند وسیله ای با کارایی آسان داشته باشند و به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر منتقل دهند مناسب است. مردم به دلایل مختلفی این فن ها را می خرند یکی برای خنک کردن و به جریان انداختن هوای خانه، دیگری برای خشک کردن و هوا دادن محیط در حال نقاشی و …. پنکه های پرتابل در صدها شکل و اندازه و مدل و برند مختلف تولید و عرضه شده اند. قابلیت حمل و جابه جایی از ویژگی های منحصر بفرد این نوع پنکه ها است.

 انتخاب درست پنکه پرتابل:
بعضی از پنکه ها برای مقاصد خاصی ساخته شده اند، برخی دیگر چند منظوره هستند. دو نوع اصلی پنکه ها، پنکه رومیزی و پنکه ایستاده یا پایه دار هستند. پنکه های ایستاده پایه بزرگتری نسبت به پنکه های رومیزی دارند که بتواند پنکه را ایستاده نگه دارد. معمولاٌ قطر پره های پنکه ایستاده بزرگتر از ۱۲ اینچ می باشد.
پنکه های رومیزی هم طوری طراحی شده اند که قابلیت قرار گیری روی میز کار یا هر میز دیگری را داشته باشند. که در اندازه های مختلف کوچکتر از ۱۲ اینچ و حتی بزرگتر تولید شده اند. برای افرادی که می خواهند در فضای بیرون و مقابل نور آفتاب فعالیت داشته باشند پنکه های کوچک قابل حمل بسیار مناسب می باشند.

البته برخی از برندها پنکه هایی را طراحی و تولید نموده اند که به سه حالت ایستاده، رومیزی و دیواری یا رومیزی، نیمه ایستاده و ایستاده می توان از آنها در مقاصد مختلف استفاده کرد.

پنکه رومیزی:
پنکه های رومیزی برای ایجاد جریان باد ملایم از بالای میز به سمت مصرف کننده طراحی شده اند. پنکه های رومیزی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه شده اند. پنکه های با ابعاد کوچکتر باد ملایم تری ایجاد می کنند و برای استفاده روی میز کار و در فواصل نزدیک به مصرف کننده بسیار مناسب هستند. این پنکه ها معمولاٌ دو یا سه سرعته هستند. پنکه های دارای پره های بزرگ برای استفاده در کل فضای یک اتاق مناسب هستند. پنکه های رومیزی با پره های بزرگتر ممکن است هنگام کار باعث برهم زدن کاغذها و وسایل روی میز کار شما شوند. پنکه های بدون پره رومیزی با قابلیت تنظیم سرعت و قرار گرفتن سرعت روی درجه کم برای استفاده در فواصل نزدیک خصوصاً روی میز کار بسیار مناسب هستند.
چه نکاتی در خرید پنکه باید در نظر گرفته شود؟پنکه ساده

اندازه پنکه:

اندازه قطر بیشتر پنکه هایی که در فضای خانه مورد استفاده قرار می گیرند بین ۶ تا ۱۸ اینچ می باشد. اندازه پنکه بایستی مناسب ابعاد فضایی باشد که می خواهید از پنکه استفاده کنید. در اتاق های بزرگتر می توان از دو یا چند پنکه برای تهویه و خنک کردن هوا استفاده کرد یا از پنکه با قطر پره بزرگتر استفاده کرد. به هر صورت، برای یک اتاق کوچک احتیاج به پنکه بزرگ نیست. در مورد پنکه های رومیزی نیز به طول، عرض و ارتفاع پنکه توجه کنید که فضای کافی برای گذاشتن روی میز وجود داشته باشد.

وزن پنکه:

اکثر افراد پنکه های پرتابل را برای اینکه به راحتی به اتاق های مختلف منتقل کنند، خریداری می کنند. به طور مثال می توان از یک پنکه در طول روز در اتاق نشیمن و در هنگام شب در اتاق خواب استفاده نمود. در این مورد پنکه ای مناسب است که وزن خیلی زیادی نداشته باشد. پنکه های پرتابل ایستاده و رومیزی با وزن چند کیلو وجود دارند که می توان خریداری نمود. مدل های مختلفی هم از انواع پنکه های ایستاده دارای چرخ برای جابه جایی راحت تر ساخته شده اند، با این وجود افرادی که می خواهند پنکه را در طبقات مختلف استفاده کنند می بایست هنگام خرید به وزن پنکه نیز توجه کنند.

سرعت چرخش پنکه:

پنکه های صنعتی که برای چرخش هوا در فضاهای بزرگ استفاده می شوند سرعت بالایی دارند. سرعت بالاتر می تواند باعث ایجاد جریان هوای بسیار خنک تر شود. افرادی که ترجیح می دهند که هوای خنک تری در محیط ایجاد کنند گاهی از پنکه های با دور بالا، که معمولاً برای فضاهای بزرگ و صنعتی استفاده می شود، در محیط خانه استفاده می کنند. از آنجاییکه جریان هوای بیشتر نتیجه فشار بیشتر به هوا ست، برای افرادی که خشکی چشم یا خشکی گلو دارند پنکه های با جریان بالا مناسب نیست، برای این افراد استفاده از  پنکه هایی که حالت رطوبت زا دارند که اصطلاحاً پنکه آبی گفته می شوند، توصیه می شود. به طور کل پنکه های با شدت جریان کم برای استفاده در خانه مناسب می باشد. این نوع پنکه ها جریان باد کافی برای خنک کردن افراد در یک روز گرم را ایجاد می کنند. علاوه بر آن دارای سرعت های مختلف ایجاد باد هم هستند.

تنظیم سرعت در پنکه:

برخی افراد ترجیح می دهند از جریان باد قوی تر در طول روز استفاده کنند ولی شبها از جریان باد ملایم تری بهره مند شوند. که پنکه های چند سرعته برای این افراد کارکرد خوبی دارند. در اکثر آب و هواها، هوا در طول شب خنک تر از دمای هوا در طول روز است و معمولاً دمای بدن در هنگام خواب پایین می آید. وزش ثابت هوای موثر ممکن است برای برخی از افراد هنگام خواب زیاد به نظر برسد به همین دلیل پنکه ها قابلیت تنظیم سرعت های مختلف را دارند حتی در برخی مدل پنکه ها حالت خواب (Sleep Mode) وجود دارد که در این حالت پنکه هم کم یا بی صدا کار می کند و هم وزش باد ملایمی را ایجاد می کند.

عملکرد نوسانی در پنکه:

یکی از ویژگی های مهم که در انتخاب و خرید یک پنکه موثر می باشد این است که این پنکه نوسان و حرکت دارد یا نه. نوسان پنکه یعنی حرکت آرام پنکه از این طرف به آن طرف. این نوع از پنکه ها باعث حرکت بهتر هوا در اطراف اتاق می شوند. پنکه های مختلف دارای حرکت و نوسان در جهات مختلف مثل چپ و راست، بالا و پایین و حرکت سینوسی دارند. افراد می توانند بنا به نیاز خود یکی از انواع این مدل پنکه ها را انتخاب کنند. هرچند این ویژگی در انتخاب یک پنکه که برای دور کردن بخار و گازهای مضر از کارکنان یک فضای کاری به کار برده می شود، مناسب نیست ولی در سایر محیط ها از مزایای پنکه محسوب می شود. در پنکه های مدرن و جدید این امکان وجود دارد که با کلید یا ریموت کنترل، نوسان های مختلف را انتخاب، روشن یا خاموش نمود.
صدا در انواع پنکه:

یکی دیگر از بحث هایی که در هنگام خرید پنکه بیان می شود، صدای پنکه هنگام کارکردن است.  کارخانجات و فضا های بزرگ  ناگزیر به استفاده از فن و پنکه های صنعتی و بزرگ هستند، که پنکه هایی که هوای زیاد ایجاد می کنند و قوی تر هستند در سرعت های بالا ممکن است ایجاد صدا کنند که البته صدای ایجاد شده معمولاً به اندازه ای است که مزاحمتی برای شنیدن صدای اطراف یا صدای صحبت کردن افراد باهم، ایجاد نمی کند. پنکه های رومیزی و پایه دار جدید همگی طوری طراحی و ساخته شده اند که کمترین صدای ممکن را ایجاد کنند و البته در سرعت پایین اصلاً صدایی ایجاد نمی کنند. عوامل مختلف مثل سرعت، شدت جریان باد و نوع مواد ترکیبی استفاده شده در ساخت پنکه معمولاً در میزان صدای پنکه موثراند. البته به یاد داشته باشید که پنکه های ایستاده از مواد محکم تری ساخته شده اند و از سایر پنکه های هم سایز خود سنگین ترند و استحکام بیشتری دارند و البته صدای کم تری هم حین کار ایجاد می کنند.
ویژگی الکترونیکی در پنکه:

در گذشته پنکه ها خیلی ساده روشن و خاموش می شدند. برخی دارای چند سرعت بودند و بیشتر پنکه ها یک سرعته بودند. اما امروزه پنکه ها با قابلیت تنظیم سرعت، تنظیم نوع نوسان، تایمر اتوماتیک، ریموت کنترل و … عرضه می شوند. کسانیکه به طور مثال نمی خواهند در تمام طول شب پنکه روشن باشد می توانند از حالت تایمر اتوماتیک استفاده کنند که بعد از چند ساعت کار خاموش می شود. با استفاده از کنترل از راه دور می توان میزان سرعت، تایمر و … را تنظیم کرد که البته برای افرادی که به سختی می توانند بلند شوند و نوع تنظیم دلخواه را روی تنظیم اعمال کنند، بسیار مفید است.

نکات مهم در انتخاب پنکه سقفیپنکه دیواری

۱- انتخاب سبک مناسب پنکه سقفی

طراحی وسبک پنکه سقفی یکی از مهم‌ترین مواردی است که هنگام انتخاب باید به آن توجه کنید. اگر پنکه‌ای را خریداری کنید که جلوه خوبی نداشته باشد هر اندازه که خصوصیات دیگر آن خیلی مناسب و ایده‌آل باشد باز هم از استفاده آن لذت نخواهید برد. پنکه‌های سقفی نیز مانند مبلمان و لوازم خانه دارای سبک‌های متعدد و متنوعی هستند. انتخاب مدل مناسب موضوعی کاملا سلیقه‌ای است، بنابراین گزینه‌ای را انتخاب کنید که با سبک دکوراسیون  خانه شما هماهنگی و سازگاری دارد.

۲- در نظر گرفتن فضای داخلی وارتفاع اتاق

اغلب پنکه‌های سقفی برای نصب در محیط‌ ‌‌‌‌‌های داخلی اتاق مناسب هستند. در هنگام انتخاب پنکه برای محیط داخل خانه خود باید مقیاس اتاق و میزان ارتفاع سقف را مد نظر داشته باشید. اگر قرار است برای فضاهای کوچک و تنگی مانند سرویس بهداشتی یا آشپزخانه پنکه سقفی انتخاب کنید باید که پره‌های پنکه بیش از حد بزرگ نباشد. پنکه‌های سقفی به طور متوسط و نرمال دارای محیطی به اندازه ۴۵ الی ۱۲۷ سانتی‌متر هستند و بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از این سایزها نیز موجود است. هم‌چنین اگر فضای مورد نظر شما دارای سقفی کوتاه است باید پنکه‌ای را انتخاب کنید که آویز ندارد و مستقیما به سقف نصب می‌شود.

 

۳- بازدهی و بهینه سازی پنکه های سقفی

یکی از دلایل مهم محبوب بودن این وسیله میان مصرف کننده‌ها، استفاده بهینه از انرژی توسط پنکه‌های سقفی است. در مناطق آب‌ و هوایی گرم استفاده از پنکه‌های سقفی به میزان زیادی سبب صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های برق مصرفی اهالی آن مناطق می‌شود. اگرچه قیمت آنها از پنکه‌های معمولی بیشتر است اما استفاده از آن یک صرفه‌جویی بزرگ در هزینه‌ها در دراز مدت محسوب می‌شود. پنکه‌های سقفی دارای نشان ستاره انرژی که دارای عملکردی هوشمند هستند در حال تولید است. این نوع پنکه‌های سقفی از انواع فعلی و رایج آنها چندین برابر کارآرایی و بازده دارند و خیلی بیشتر از انواع معمولی و فعلی سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند.با پنکه سقفی می توانید کمتر پول قبض انرژی را بدهید چرا که برق کمتری نسبت به سیستم تهویه مطبوع (کولر) صرف کنید.

۵- استفاده از پنکه های سقفی لوستر دار

پنکه های سقفی لوستردار، علاوه بر کاربرد اصلی خود می‌توانند جزئی از نورپردازی فضا نیز محسوب شوند. حتی اگر در حال حاضر یک پنکه سقفی ساده در خانه دارید؛ می‌توانید کیت نور را جداگانه خریداری و به آن وصل کنید. کیت‌های نور متصل بر پنکه‌های سقفی دارای تنوع بسیار زیادی است که می‌توانید آن را با دکوراسیون خانه خود هماهنگ سازید. برای استفاده از پنکه‌های سقفی دارای کیت نور باید ارتفاع سقف فضا را مد نظر داشته باشید. اگر سقف فضا کوتاه است از خرید کیت‌های نوری که از پنکه آویخته می‌شوند خودداری کنید.