نکات لازم برای خرید مبلمان

هنگام خرید مبل راحتی به این موارد دقت کنید: این مبل‌ها از نظر میزان راحتی دو نوع است: راحتی کامل که برای لم دادن و تماشای تلویزیون یا استراحت کاربرد بیشتری دارد و در پذیرایی از مهمان چندان مناسب نیست؛ نیمه‌راحت که اندکی رسمی‌تر است و در طراحی آن سعی شده هر دو منظور تا حدودی کاربرد داشته باشد.

ابتدا مشخص کنید قصدتان استراحت و لم دادن است یا کاربردهایی چون پذیرایی از مهمانان را نیز خواهانید. مبل‌ها از جنبه طراحی و ظاهری به انواع معروف به اسپورت، اِل، مدرن، گرد و… تقسیم می‌شود که براساس دکور، فضا و جای قرار گرفتنشان در منزل انتخاب می‌شود.

راحتی‌های اِل مانند برای فضاهای بزرگ‌تر مناسب است، راحتی‌های کوچک‌تر یا مدرن جای کمتری می‌گیرد، زرق‌وبرقدارها دیگر طرفداری ندارد و صرفا مجلسی هستندو… حتما مدتی را که می‌خواهید روی مبل بنشینید در نظر بگیرید تا در صورت طولانی شدن مدت، خستگی یا ضرر جسمی به بدنتان نرسد.

روی مبل بنشینید تا بسنجید میزان ف

رو رفتن در آن، زاویه مهره‌های کمر و… حین نشستن اذیت‌تان نمی‌کند. مبل راحتی نباید سلامت شما را به خطر اندازد یا پس از مدتی سبب انحراف اسکلتی بدن، کمر درد و… شود. در خرید آن باید به جنس رویه اعم از پارچه، چرم، کتان، پشم و نوع چوب یا فلز دقت کرد.مبلمان

اگر رویه، تشک‌ها و پشتی‌ها قابل شست‌ وشو باشد، از دردسرهای بعد هم راحت شده‌اید.

رویه‌های کتانی با شامپوهای مبل، مبل‌های چرمی با بخار بدون مواد شوینده، مبل‌های نانوسرتکس در برابر نفوذ مایعات مقاوم‌ است و با کشیدن دستمالی خیس تمیز می‌شود و… دوخت آن را بررسی کنید، اجزای رویه باید طوری محکم دوخته شده باشد که پس از مدتی از هم باز نشود. به استحکام کلاف و چارچوب توجه بیشتری کنید. دقت کنید فاصله و بند های اتصال کلاف خوب متصل شده باشد.

به اندازه و همتراز بودن پایه‌های مبل هنگام خرید توجه کنید. مبل راحتی مناسب نباید لبه‌های تیز یا پایه‌هایی جلوآمده داشته باشد.
چنین پایه‌هایی معمولا با اصابت پا به آنها هنگام رفت و آمد، بخصوص در فضاهای کوچک‌تر سبب صدمه به انگشتان پایتان می‌شود.
اگر انگشت دست‌تان را مبنای قضاوت در خرید مبل راحتی بگیرید، سه انگشت را باید به کیفیت، استحکام و استانداردهای سلامت، یک انگشت را به زیبایی و طرح و یک انگشت را به قیمت اختصاص دهید. اگر در طراحی آن چوب به کار رفته، جنس گردو و راش و چوبهای سخت (مقاوم) جنگلی مرغوب‌تر و  محکم‌تر است.

در صورتی که امکان دارد سعی کنید کلاف خام مبل را ببینید،در بعضی از مبلمان ،قسمت زیر آن زیپ دار میباشد که که یکی از دلایل ایجاد آن توسط کارخانجات معتبر جهت بازدید مشتریان از کلاف آن میباشد.

پوشش رنگی مبل فراموش نشود .رنگ مبل نباید دارای تاول (باد کردگی) ،شرره و کم پوشش باشد .رنگهای پوششی عمدتا دارای مقاومت بالاتری هستند.رنگ میبایست تا حدی ضد  خش و قابل نظافت باشد به صورتی که با دفعات ابتدایی نظافت آن کدر نشده و پاک نشود.

بعضی از مبل ها وقتی که روی آن می نشینید، احساس آرامش و راحتی نمی کنید که اصطلاحا می گویند آدم را پس می زند. این شکل به دلیل رعایت نکردن استانداردهای لازم در هنگام ساخت و عدم توجه به مسائل ارگونومی و اندام انسان است که مثلا ارتفاع نشیمن کوتاه یا بلند است یا زاویه دسته ها مناسب نیست و از این قبیل عیب ها. از این رو در هنگام خرید یک مبلمان بایستی روی آن نشسته و از راحتی آن از نظر سطح نشیمن، ارتفاع، زاویه دسته، پشتی و غیره اطمینان حاصل کنید.

باید هنگام خرید مبلمان با در نظر گرفتن فضای منزل یا محل کار مبلی را انتخاب کنید که با آن متناسب باشد. مثلا جهت اتاق نشیمن، اتاق خواب کودک و بزرگ سال، آشپزخانه و پذیرایی، استانداردها و اصول چیدمان متناسب با آن را رعایت کنید. به طور مثال مبلمان اتاق خواب کودک نباید خیلی حجیم و جاگیر باشد، همچنین از نظر ساخت نباید دارای لبه های تیز باشد تا برای کودک راحتی و تحرک را به همراه داشته و امکان جابه جایی آن را آسان کند.

از نظر رنگ بندی نیز بایستی دارای رنگ های شاد و اصطلاحا چند رنگ بوده تا باعث شادی کودک شود. در هنگام خرید مبلمان حتما از قبل تعدادی کاتالوگ، بروشور یا عکس مبلمان و نحوه چیدمان را بازدید کنید تا در هنگام خرید مبلمان متناسب با فضای خود انتخاب کنید. البته در کشور ما به دلیل رعایت نشدن استانداردهای ساخت و ساز در ساختمان سازی در انتخاب مدل متناسب هم دچار مشکل می شویم، به طوری که به راحتی نمی توانیم مدل مناسب فضای خود را انتخاب کنیم.

مساله دیگر در هنگام خرید مبلمان رنگ مبلمان است که اصولا بایستی از دو منظر مورد توجه باشد، یکی از نظر زیبایی شناختی و تناسب آن با محیط و دیگری از نظر نوع پوشش و مقاومت آن نسبت به عوامل محیطی از قبیل سرما و گرما، بخار آب، نور و غیره.

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب مبلمان دوام و استحکام و کیفیت مواد به کار برده شده در آن است. به دلیل اینکه دانستن کیفیت مواد به کار رفته در مبلمان مستلزم داشتن اطلاعات فنی و تخصصی در زمینه صنایع چوپ و مبلمان است؛ لذا خریداران این محصولات بیشتر به شکل ظاهری آن توجه می کنند.

اما به طور کی دوام و کیفیت مبل بستگی به دو عامل در نوع مواد به کار رفته شده از قبیل چوپ، تخته خرده چوب (نئوپان) روکش طبیعی یا مصنوعی «MDF» یراق آلات و پارچه و غیره و نوع تکنیک و روش ساخت آن و همچنین نحوه اتصال قطعات به هم دارد. شما در هنگام خرید می توانید با در نظر گرفتن مسائلی مثل دقت در نداشتن درز و فاصله در محل های اتصال، پاشیده شدن رنگ به طور یکنواخت و نداشتن شره و همچنین نبود عیب در شکل ظاهری مواد به کار برده شده از دوام و استحکام آن مطمئن شوید. ولی در نهایت خریداران چاره ای جز اطمینان کردن به گفته های فروشنده و این که کالای مورد نظر دارای کیفیت مناسب است، ندارند.

در هنگام انتخاب مبلمان علاوه بر اینکه مبل باید دارای استحکام و دوام بالا باشد، باید سبک هم بوده و وزن زیادی هم نداشته باشد. وزن زیاد مبلمان دارای چند عیب است؛ یکی اینکه اگر وزن مبلمان زیاد باشد و مدت زیادی روی فرش بماند، باعث خرابی فرش می شود. این در حالی است که در هنگام جابه جایی و حمل و نقل نیز مشکل ایجاد می کند. بعضی افراد فکر می کنند هر چه مبل سنگین تر باشد، نشانگر کیفیت بالای آن و خوبی مواد به کار رفته در آن است در حالی که می توان با استفاده از چوب های سبک و رعایت استانداردهای ساخت، مبلمانی سبک و باکیفیت بالا داشت.

ارگونومیک بخرید

گزارش های سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد درصد زیادی از بیماری های استخوانی و عضلانی به دلیل خرید مبلمان های غیراستاندارد به وجود می آید. در بسیاری از میز و صندلی ها و مبل ها ارتفاع بدنه تا پایه ها، زاویه درست پشتی صندلی و بسیاری موارد دیگر به طور اصولی طراحی نشده که این عامل می تواند باعث آسیب رسیدن به عضلات، تاندون ها و عصب ها و دیسک های ستون فقرات شود. برای آنکه مطمئن شوید در مبلمانی که خریداری می کنید اصول ارگونومیک رعایت شده است باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید. هنگام نشستن روی مبل کف پاهای شما باید کاملا روی زمین قرار بگیرد. مبل ها باید در قسمت گودی کمر برآمده باشند یا چند کوسن در آن منطقه قرار گرفته باشد تا از ستون فقرات پشتیبانی کرده و شکل بدن را هنگام نشستن در حالت درست حفظ کند. هنگام نشستن روی مبل و صندلی نباید خیلی داخل آن فرو بروید.

مبلمان های خیلی راخت شکل طبیعی ستون فقرات را حفظ نمی کنند و بدن را در وضعیت نامناسب قرار می دهند.

چوبی بخریم یا پارچه ای ؟

اگر در خانه فردی مبتلا به آسم یا آلرژی دارید انتخاب مبلمان پارچه ای چندان مناسب نیست. این نوع مبل ها گرد و غبار و آلودگی های زیادی به خود جذب می کنند و می توانند به محل زندگی حشرات حساسیت زا تبدیل شوند. مبلمان های پارچه ای هر روز باید با جاروبرقی تمیز شوند تا گرد و غبار در بخش های داخلی آن نفوذ نکند.

اگر بخش زیادی از مبل را چوب تشکیل داده باشد نه تنها نظافت آن ساده تر است بلکه میزان جذب گرد و غبار هم به حداقل ممکن می رسد. خانواده هایی که فرزند کوچک دارند هم بهتر است سراغ مبلمان تمام پارچه ای نروند زیرا با وجود بچه ها تمیز نگه داشتن آن ها تلاش و زحمت بیشتری را می طلبد.

مزایای مبل چرمی را در نظر بگیرید!

از مزایای مبل های چرم این است که گرد و خاک را به خود جذب نمی کند و تمیز کردن آن ها هم بسیار ساده تر است. معمولا حیوانات خانگی علاقه زیادی به مبل های چرمی ندارند و در عوض زمان زیادی را روی مبل های پارچه ای سپری می کنند. اگر از حیوان خانگی نگهداری می کنید به این نکته توجه کنید که پاک کردن مبل پارچه ای از موی این حیوانات بسیار مشکل است. اگر عادت دارید روی مبلمان خود غذا بخورید حتما نوع چرمی را انتخاب کنید. در مبل های پارچه ای تکه های غذا در میان بافت پارچه فرو می روند و باعث جذب عوامل بیماری زا و حشرات می شوند. واضح است مبل های پارچه ای رطوبت را به راحتی جذب می کنند و ریختن مایعات روی آن ها می تواند دردسر زیادی به وجود بیاورد.

میز چه اندازه باشد؟

هنگام خرید مبلمان حتما به ابعاد میز همراه به آن توجه کنید. ارتفاع میز باید به شکلی باشد که شما به راحتی با دراز کردن دست خود بتوانید نوشیدنی و کنترل از راه دور یا هر چیز دیگری را از روی آن بردارید. متاسفانه به دلیل پیروی از مدهای جدید بسیاری از میزها کوتاه تر از حد معمول طراحی می شوند و این موضوع باعث می شود هنگام نوشیدن یا خوردن شما بیش از اندازه به سمت جلو خم شوید و بدن تان از شکل طبیعی خارج شود. میزهای با ارتفاع کم دیگران را ترغیب می کند هنگام نشستن روی مبل پای خود را روی آن بگذارند که این کار نه تنها بدن را از حالت استاندارد خارج می کند بلکه باعث انتقال عفونت ها و باکتری های کف پا به روی میز می شود.

ابعاد مبلمان

ارتفاع استاندارد کفه صندلی از زمین برای افراد بالغ بین ۴۳ تا ۵۰ سانتی متر است. ابعاد صندلی باید طوری باشدکه هنگام نشستن و تکیه دادن روی آن حداقل فشار را در قسمت پشت و ناحیه گردن داشته باشیم. زاویه کف صندلی با قسمت پشتی حدودا باید ۱۰۰ درجه باشد و ارتفاع پشتی صندلی هم به طور متوسط ۶۴ سانتی متر در نظر گرفته شود تا بدن در بهترین وضعیت قرار بگیرد.

مواد سمی به خانه نیاورید

بعضی از مواد شیمیایی که در مبلمان، تشک ها و بالش ها به کار می روند کاملا سمی هستند و اثرات بدی روی زنان باردار و کودکان می گذارند. این مواد شیمیایی رشد جسمی و عصبی کودکان را مختل کرده و ممکن است کودکی را دچار کمبود وزن کنند. در ۸۰ درصد از مبملان ها از اسفنج هایی استفاده شده که حاوی ماد شیمیایی پلی اورتان هستند.

هنگام خرید دقت کنید تا حد امکان از محصولات طبیعی در مبلمان استفاده شده باشد. هر قدر مبلمان ارزان تر و بی کیفیت تر باشد احتمال استفاده از ترکیبات غیر استاندارد دریافت آن هم بیشتر است.

نکاتی برای محافظت مبلمان

سعی کنید هیچ گاه اجسام داغ را روی مبلمان چوبی قرار ندهید زیرا باعث ترک خوردن و تغییر شکل آن می شود. دور نگه داشتن مبلمان چوبی از رطوبت هم اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا آب می تواند در بافت چوب نفوذ کرده و آن را بپوشاند سعی کنید روی مبلمان چوبی خود را با روانداز و سطوح محافظت کننده بپوشانید تا از ضربه و آسیب در امان بماند.

هیچ گاه مبلمان خود را در کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری یا رادیاتور قرار ندهید تا آنجا که ممکن است آن ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. گرما و نور شدید می تواند اتصالاتی که با چسب یا مواد شیمیایی دیگر به هم وصل شده اند ضعیف کند و حتی باعث تغییر شکل مبلمان شود.

چگونه مبلمان با کیفیت را تشخیص بدهیم؟

با اینکه گفتیم بهتر است مبل و صندلی که انتخاب می کنید خیلی سنگین نباشد اما سبک بودن بیش از اندازه هم نشانه خوبی نیست. مبلمان بسیار سبک نشان می دهد که در ساخت آن از مواد اولیه بی کیفیت و چوب ارزان قیمت استفاده شده است. فریم داخلی مبلمان اهمیت بسیار دارد و حتما از فروشنده بپرسید از چه نوع موادی در آن استفاده شده است. چوب های موسوم به kiln dried امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده اند زیرا استحکام بالایی دارند و به راحتی نمی شکنند. رطوبت در این چوب ها به طور کامل گرفته شده و استقامت آن تا حد ممکن بالا رفته است. پارچه یا چرم در مبل باید تا پشت صندلی ها کشیده شده و در قسمت های داخلی هم کار شده باشد. در بعضی موارد مصرفی پارچه یا چرم را فقط در بخش بیرونی مبلمان استفاده می کنند که باعث کاهش استحکام و پاره شدن زودتر از موعد روکش می شود.

حضور همه لازم است!

هنگام خرید مبلمان حتما همه اعضای خانواده را با خود ببرید و نکات گفته شده را برای تک تک آن ها در نظر بگیرید. همه اعضا باید روی مبلمان بنشینند و احساس راحتی کنند. در این مواقع به کودکان و سالمندان توجه بیشتری کنید و رضایت آن ها را در نظر بگیرید. سالمندان نباید هنگام بلند شدن از مبلمان احساس سختی داشته باشند و ارتفاع دسته مبلمان باید طوری باشد که آن ها را هنگام برخاستن و نشستن یاری کند. کودکان هم در سنین رشد قرار دارند و باید اندازه استاندارد مبلمان خریداری شده به دقت رعایت شود تا ستون فقرات آن ها به نشستن در حالت غیرطبیعی عادت نکند.

در آخر نیز مهم ترین مساله قیمت مبلمان است که آن را بایستی با توجه به ارزیابی شخصی از بازار و قدرت خرید خریدار بررسی کرد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]