معماری
فکس

خرید فکس

فکس یا همان دورنگار وسیله ای است برای ارسال اسناد کاغذی از طریق خط تلفن به مکانهای دیگر . دستگاه فکس در واقع یک دستگاه چند کاره است که کار دستگاه تلفن ، اسکنر و پرینتر را  انجام می دهد. البته امکان بهره بردن از قابلیت اسکنر و پرینتر در این دستگاه بطور مجزا نهادینه نشده یعنی شما نمی توانید برای اسکن اسناد یا تصاویر خود و ذخیره آنها در کامپیوتر شخصی تان از دستگاه فکس استفاده کنید.پیش از خرید هر دستگاه فاکس باید نوع کاربری خود را بشناسید تا دستگاهی مناسب تهیه کنید.

دستگاههای فاکس در سه دسته کلی حرارتی، کاربنی و لیزری در بازار وجود دارند.

توجه داشته باشید که تمام فاکس ها سیاه و سفید هستند.

فاکس حرارتی:

این فاکس ها با دریافت بر روی رول های حرارتی مخصوص کار می کنند. هزینه مصرفی به غیر از رول های حرارتی ندارند چرا که هد دستگاه با ایجاد حرارت چاپ را روی کاغذ می سوزاند و جوهری مصرف نمی شود. این فاکس ها سرعت و کیفیت پایینی دارند و برای استفاده خانگی مناسب هستند.

همچنان که قیمت پایین مواد مصرفی یکی از محاسن این دستگاهها است باید به معایب دستگاههای حرارتی هم توجه داشته باشید.

فاکس های حرارتی بروی رول های بریده نشده فاکس می گیرند و اگر میخواهید برگه های دریافتی خود را در اندازه های استاندارد نگه داری کنید باید خودتان آنها را برش دهید.

 

ولی مسئله بزرگ برای شما عدم ماندگاری چاپ روی کاغذ است. چاپ روی رول های حرارتی پس از مدتی کمرنگ شده و پاک می شوند ( مانند قبض هایی که از ATM دریافت می کنید.) بنابراین برای نگهداری فاکسهای مهم مناسب نیستند.

 

فاکس های کاربنی:

این فاکس ها با استفاده از رول کاربن روی کاغذ A4 دریافت می کنند. سرعت بیشتری نسبت به فاکس های حرارتی دارند و مشکل از بین رفتن چاپ روی آنها وجود ندارد. اگر شما تا 30 – 40 برگ در روز دریافت دارید فاکس های کاربنی گزینه مناسبی برای شما هستند. مواد مصرفی آنها رول کاربن است که بصورت متری وجود دارند و قیمت مناسبی دارند.

ولی اگر بیش از این مقدار در روز دریافت دارید ممکن است فاکس کاربنی شما را با مشکل جمع شدن رول کاربن درون دستگاه روبرو کند.

 

فاکس های لیزری:

این فاکس ها برای استفاده در حجم بالای ارسال و دریافت مناسب هستند. با استفاده از جوهر تونر روی برگه های A4 چاپ می کنند. مشکل پاک شدن جوهر را ندارند و مانند فاکس های کاربنی هم رول در دستگاه جمع نمی شود. تنها موردی که ممکن است مانع انتخاب دستگاه لیزری شود قیمت بالاتر تونر ها نسبت به رول های حرارتی و کاربن است. البته همین تونر ها تا بیش از 1000 برگ چاپ را پشتیبانی میکنند. فاکس های لیزری سرعت و کیفیت بیشتری نسبت به سایر انواع فاکس را دارند.

 

مشخصاتی که باید مورد توجه قرار داد:


تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ (فیدر): شاید یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید داشتن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن فاکس برگه های کاغذ را یکی یکی داخل دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه میدهد که کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار داده و برای فاکس استارت کنید.

 

مواد مصرفی: اعدادی که معمولا بصورت استاندارد به عنوان حجم کارتریج و تونر درج می شود تنها برای پوشش رنگ 5% محاسبه شده است (یعنی اگر 5%  یا 1/20 کاغذ شما با جوهر پوشیده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتیجه در عمل تعداد برگی که شما با تونر می توانید دریافت کنید برای متون خیلی کمتر از میزان درج شده است و برای فاکس هایی که در آنها تصویر دارید به مراتب کمتر.

سرعت چاپ: با واحد ppm تعریف می شود و مشخص کننده تعداد برگ چاپ شده در دقیقه است.

فکس

 

حافظه: در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست  بگذارید و start کنید.

 

 

ارسال و دریافت از طریق کامپیوتر (PC Fax): اغلب دستگاههای فاکس تنها قابلیت دریافت از طریق کامپیوتر را دارند. به این صورت که اگر منتظر برگه فاکسی هستید لزومی ندارد حتما آن را به صورت چاپی دریافت کنید. فاکس ارسال شده وارد کامپیوتر شما می شود و شما در صورت تمایل آن را چاپ می کنید و یا در بایگانی الکترونیکی خود نگهداری می کنید.
حافظه شماره تلفن: اگر بصورت مرتب به شماره های ثابتی ارسال دارید حافظه شماره تلفن به شما کمک می کند تا هر بار مجبور به شماره گیری نباشید و ارسال های خود را از طریق شماره های ثبت شده در حافظه انجام دهید.
منشی تلفنی: اگر خط مجزایی برای فاکس خود در نظر نگرفته اید منشی تلفنی برای شما بسیار کارآمد خواهد بود. بدین معنی که ارسال کننده را به خط داخلی مربوط راهنمایی می کند. در غیر اینصورت خودتان باید گوشی فاکس را برداشته و ارسال کننده را به خط فاکس وصل کنید.

سرعت :

فاکتور سرعت یکی از اصلی ترین مواردی است که همیشه برای ذکر مشخصات دستگاههای فکس ، بکار برده می شود. طبیعی است که هرچه دستگاه فکس سرعت بالاتری را در ارسال و دریافت اسناد داشته باشد مرغوب تر و مناسب تر است. این سرعت هم مربوط به مودم داخلی و هم مربوط به متعلقات بخش های اسکنر و پرینتر دستگاه است. یعنی هرچه مودم داخلی آنها قوی تر و سریعتر باشد مناسب تر است . از طرفی ، سرعت چاپگر یا اسکنر دستگاه را هم نباید در این بین نادیده گرفت.

 بطور کلی فکس های قدیمی در مقایسه با فکس های جدید ، از سرعت به مراتب کمتری برخوردارند. سرعت در دستگاه فکس معمولا در دو بخش نامبرده می شود. سرعت ارسال و سرعت دریافت. این دو عنوان معمولا بر روی جعبه ی محصول درج می شود ولی اگر نبود می توانید از فروشنده بخواهید برای شما بازگو کند زیرا توجه به این دو عنوان می تواند در تصمیم گیری شما نقش تأثیر گذاری داشته باشد.

چاپ :

واضح است که نیمی از وظیفه ی دستگاه فکس مربوط به چاپ است پس این مورد هم از اصلی ترین پارامترهایی است که در هنگام خرید یک دستگاه فکس باید درنظر گرفته شود. برخی از فکس ها که گفته می شود از تکنولوژی چاپ حرارتی استفاده می کنند مجبورند از کاغذهای مخصوصی که عمر و دوام بالایی ندارند استفاده کنند . این نوع دستگاه فکس ، ما را مجبور می کند که از سند دریافتی ، یک برگ کپی بر روی کاغذ استاندارد تهیه کنیم تا ماندگاری بالایی داشته باشد. پس اگر می خواهید با این مشکل روبرو نشوید به سراغ فکس هایی بروید که از تکنولوژی چاپ لیزی و یا جوهر افشان استفاده می کنند. به عبارتی در هنگام خرید دستگاه فکس ، به کیفیت چاپ ، پودر یا کارتریج و رول آن توجه داشته باشید.

نوع کاغذ ورودی :

دستگاههای فکس از نظر کاغذ ورودی ، به انواع مختلفی تقسیم می شوند از جمله :

کاغذ رولی : این نوع فکس ، از یک رول کاغذ برای چاپ استفاده می کند لذا امکان چاپ بر روی کاغذ دیگری را نخواهید داشت.

کاغذ A4 : این نوع فکس ، برای کار ، به کاغذ A4 نیاز دارد . برای همین منظور دارای محلی برای تغذیه ی کاغذ می باشد. این مدل دستگاه فکس ، مورد استفاده ی بیشتری دارد.

کاغذ با سایز ها و ضخامت های خاص : برخی از فکس ها برای کار ، کاغذی در ابعاد و ضخامت غیر معمول ( معمولا کمتر و کوچکتر از A4 ) نیاز دارند. طبیعی است که به دلیل اندازه ی کاغذ این مدل فکس ، کاربرد عمومی و زیادی ندارد و فقط برای مواردی خاص استفاده می شود.

حافظه :

در فکس های جدید ، حافظه هم مانند سرعت ، مهم تلقی می شود تا حدی که این مورد ، به یکی از مشخصات فکس های خوب تبدیل شده است. حافظه در چند مفهوم کلی بیان می شود . حافظه شماره تلفن ، حافظه فکس در صورت نبود کاغذ ، حافظه سندی که می خواهیم در ساعتی مشخص فرستاده شود. با دانستن این موارد و تطابق با نیاز خود می توانید انتخاب راحتتری داشته باشید.

مشخصات دیگر :

ممکن است برخی دستگاههای را در بازار ببینید که امکان کپی گرفتن یا اسکن کردن فایلها و … را نیز داشته باشد. این مدل فکس ها ، دستگاههای چند کاره ای هستند که چند قابلیت را با هم در خود دارند تا بوسیله ی یک دستگاه بتوان از امکانات چند دستگاه بهره مند شد.

حتی ممکن است برخی ویژگی های دیگر را نیز شاهد باشید از جمله اینکه ممکن است دستگاه فکسی به صفحه نمایشگر لمسی مجهز باشد یا از پورت ها متنوعی پشتیبانی کند یا حتی سیستم تصحیح خطا ، منشی تلفنی و بزرگنمایی را نیز در خود داشته باشد ولی این موارد ، انتخابی است و ممکن است کسی تمایلی به پرداخت هزینه های بیشتر فقط به صرف داشتن چنین امکاناتی نداشته باشد.

کاربرد : عادی

اگر هدفتان از خرید فقط استفاده از دستگاهی به نام فکس فقط و فقط با هویت فکس می باشد ( یعنی تنها عمل فکس را انجام دهد و قادر به انجام اعمالی مانند اسکن و چاپ و … نباشد ) بهتر است از پرداخت هزینه اضافی خودداری کنید و وسیله ای را انتخاب نمایید که نیاز شما را پوشش دهد .

کاربرد : پیشرفته

فکس هایی که کمی پیشرفته تر از فکس های معمولی می باشند قادرند اعمالی مانند چاپ و اسکن را به صورت مجزا انجام دهند ، خرید اینگونه فکس ها در صورتی که به یک وسیله چند کاره در حد معقول نیاز دارید به شما پیشنهاد می شود .

کاربرد : حرفه ای

سطح حرفه ای از فکس ها به صفحه نمایش لمسی ، سیستم تصحیح خطا ، پشتیبانی از پورت های متنوع ، قابلیت بزرگ نمایی و … برخوردار می باشند .
اینگونه فکس ها به دلیل سطح بالای عملیاتی خود بسیار بالاتر از یک فکس معمولی کار انجام می دهند ، البته طبیعی است که قیمت بالاتری را نیز دارا باشند .

پیشنهاد می کنیم تا وقتی که حقیقتا نیازی به استفاده از امکانات فکس های حرفه ای ندارید ، فکس های معمولی تر را انتخاب نمایید ، زیرا هم قیمت پایین تری دارند و هم کاربری آسان تر .
زیرا وسیله ی پیشرفته تر گزینه های بیشتری را دارا می باشد که افراد ناآشنا کارکردن با آنها برایشان سخت می باشد .

پاسخ دهید