گزارش کار آشنایی با مگس سرکه

مگس سرکه آزمایشگاه ژنتیک,محیط کشت مگس سرکه,گزارش کار آشنایی با مگس سرکه,مورفولوژی مگس سرکه,تفاوت مگس سرکه نر و ماده,گزارش کار طرز تهیه محیط کشت مگس سرکه

این گزارشکار شامل دو بخش تهیه محیط کشت مگس سرکه و آشنایی با مگس سرکه است که در فایل word زیر قابل دانلود می باشد.مقدمه ای از گزارش کار را ببینید:

چرخه زندگی مگس سرکه:۱٫تخم بیضوی شکل(wink:دو زایده کوچک در یکی از دو انتهای تخم)۲٫تبدیل تخم به لارو(زمان لازم حدود ۲۴ ساعت)۳٫در مرحله ی رشد بدن در مرحله ی لاروی دو بار پوست اندازی اتفاق می افتد(instar:فاصله ی بین دو بار پست اندازی)۴٫تبدیل لارو به شفیره ای pupa(زمان لازم ۴-۶روز) pupa:حالت کپسول مانندی می باشد که در آن حالت دگردیسی اتفاق می افتد.چشم ها، بالا ها وپاها دراین مرحله به وجود می آید.۵٫تبدیل شفیره  به حشره بالغ:تا ۸ ساعت از خروج مگس سرکه از پوشش شفیره بدن روشن و بال ها تکامل نیافته اند اما پس از این مدت بدن تیره و بال ها تکام  می یابند و مگس آماده جفت گیری می شود.

*مگس سرکه سه بخش دارد:۱٫سر:شامل چشم های مرکب،شاخک ها و زواید دهانی/۲٫سینه:شامل یک جفت بال و سه جفت پا/۳٫سطح شکمی:جزوفوقانی وتحتانی

*تفاوت های مگس سرک ماده ونر:

۱٫اندازه نر از ماده کوچک تر و در سطح شکمی در ناحیه تحتانی شکم ظاهری یکپارچه و به رنگ سیاه دارند.

۲٫آخرین یند شکمی در مگس سرکه ماده نوک تیز ولی در مگس سرکه نر مدور می باشد.

۳٫یکی از بند های پاهای جلویی از تارهای فروان و تیره تشکیل می شود که شانه جنسی(sex-comb) نام دارد که فقط در مگس سرکه نر وجود دارد.))

 

تو ضیحات بیشتر…

معرفی مگس سرکه:

مگس سرکه (نام علمی: Drosophila melanogaster) گونه‌ای مگس است که در راسته دوبالان و رده حشرات قرار دارد.

طبقه بندی علمی:

سلسله : جانوران

شاخه :بند پایان

رده :حشرات

راسته :دوبالان

خانواده: Drosophilidae

جنس: Drosophila( دروزوفیلا)

گونه:D. melanogaster

نام علمی: Drosophila melanogaster

این گونه به طور کلی به عنوان مگس سرکه(vinegar fly)شناخته می شود.Charles W. Woodworth برای اولین بار پیشنهاد کرد که از این گونه بعنوان یک ارگانیسم مدل استفاده شود.  گونه ی D. melanogaster همچنان به طور گسترده برای تحقیقات زیست شناسی در مطالعات ژنتیک فیزیولوژی،عوامل بیماری زایی میکروبی و تاریخ تکامل حیات استفاده می شود.این گونه به طور معمول به دلیل مراقبت ساده ،سرعت رشد وتخم ریزی زیاد استفاده می شود. این نوع مگس را نباید با مگس میوه مدیترانه ی که از خانواده ی  Tephritidae می باشد، اشتباه گرفت.

محیط زندگی و شرایط رشد :

مگس سرکه در همه محیط‌های جغرافیایی، بجز نواحی قطبی یافت می‌شود. محیط طبیعی زندگی مگس سرکه نواحی گرمسیری است؛ اما، این مگس در سایر نقاط کره زمین (کوهها، جنگلها، چمنزارها و اطراف جویبارها) نیز یافت می‌شود. زیستگاه مگس سرکه رنج وسیعی داشته ولی محل اصلی زندگی آن در نواحی گرمسیری می‌باشد و غالبا در انبارهای منازل در اطراف خمره‌های سرکه و ترشی یافت می‌شود. با این وجود، این مگس نواحی با دمای متفاوت را تحمل می‌کند.

تنها عوامل محدودکننده حیات این مگس، دمای محیط و رطوبت است. نام علمی این مگس یعنی Drosophila به مفهوم عاشق شبنم (lover of dew) می‌باشد و علت این نامگذاری این است که، این مگس دوستدار نواحی مرطوب برای زندگی است. رشد و نمو این گونه وابسته به دما بوده و مگس‌های بالغ قادر به تحمل دماهای خیلی کم نمی‌باشند. در شرایط آب و هوایی سرد، معمولا مواد غذایی نیز کم یافت می‌شود و درنتیجه، مگس سرکه در دمای پایین دوام نمی‌آورد. درجه حرارت مناسب برای رشد آن ۲۵ درجه سلسیوس بوده و نگهداری این مگس در دمای پایین (۱۰ درجه سلسیوس) منجر به افزایش طول چرخه زندگی آن می‌شود. کوتاهترین زمان برای چرخه زندگی مگس سرکه (۷ روز) در دمای ۲۸ درجه سلسیوس می‌باشد؛ اما، در شرایط ایده‌آل (دمای ۲۵ درجه سلسیوس) طول چرخه زندگی مگس سرکه ۵/۸ روز خواهد بود. در طولانی‌ترین حالت نیز طول این چرخه به ۱۹ روز در دمای ۱۸ درجه سلسیوس و بیش از ۵۰ روز در دمای ۱۲ درجه سلسیوس می‌رسد.

در شرایط شلوغ بودن محیط (یعنی تعداد زیاد مگس‌ها در یک لوله آزمایش) زمان تکامل مگس‌ها افزایش می‌یابد؛ و این درحالیست که، مگس‌های خارج شده از تخم اندازه کوچکتری خواهند داشت.

مگس ماده به دفعات (تا پنج مرتبه) و هر مرتبه تقریبا ۴۰۰ تخم  می‌گذارد و از این تخم‌ها، که حدود ۵/۰ میلی‌متر طول دارند، بعد از ۱۲ الی ۱۵ ساعت، لاروهای جدید سر بر می‌آورند. لاروها در طی چهار روز (در دمای ۲۵ درجه سلسیوس) رشد کرده و دو بار پوست اندازی می‌کنند تا از لارو اینستار ۱ به لاروهای اینستار ۲ و ۳، بترتیب، تبدیل شوند. در این مدت، لاروها از میکروارگانیسم‌هایی که موجب تجزیه مواد غذایی می‌شوند، تغذیه می‌کنند. سپس، لاروها به صورت یک کپسول در‌می‌آیندکه پوپا (Pupa) نام داشته و چهار روز دیگر را در این کپسول طی می‌کنند. در طی این چهار روز، لارو دچار دگردیسی (Metamorphosis) شده، تا تبدیل به مگس بالغ گردد.

بررسی مورفولوژی:

مشخصات فیزیکی:نوع وحشی(widetype=اشاره دارد به فنوتیپ، نمونه ی یک گونه که در طبیعت موجود است) مگس سرکه به رنگ زرد-قهوه ای است،با چشم قرمز موزایکی وبا حلقه و …

ادامه گزارش کار به صورت کامل همراه با سوالات و تصاویر مربوطه در فایل زیر:قیمت ۱۰۰۰ تومان

RIAL 10,000 – خرید