خانه > گزارش کار > صحبت های چانتل براون یانگ درباره بیماری پوستی ویتیلیگو یا برص

صحبت های چانتل براون یانگ درباره بیماری پوستی ویتیلیگو یا برص

چانتل براون یانگ مانکن کانادایی (معروف به وینی‌هارلو)، به دلیل ابتلایش به ویتیلیگو یا برص مدتی است که به شدت مورد توجه رسانه‌هاست. این مانکن جوان ۲۱ ساله که مدل برندهای معروفی مانند دیزل است، در صفحه شخصی اینستاگرامش از مشکلاتش در دوران کودکی‌اش نوشته و اینکه در دوران مدرسه همکلاسی‌ها از او کناره می‌گرفتند و این تصور در ذهن مردم بوده که بیماری پوستی او واگیر دارد و به همین دلیل کسی کنار او در یک نیمکت نمی‌نشسته است.

این مدل در گفت‌وگویی با نیویورک پست توضیح داده است که: «تقریبا از همان سن بود که متوجه شدم با کودکان دیگر متفاوت هستم. در ۱۷ سالگی ترک تحصیل کردم و در یک مرکز جوابگویی به تلفن مشغول کار شدم و بیشتر وقتم را در شبکه‌های اجتماعی گذراندم.» تا اینکه تیرا بانکس، عضو هیئت داوران برنامه تاپ مدل آمریکا، از همین طریق او را یافته و وارد حوزه مد کرده است

البته وینی در امتحانات اولیه ورود به مد رد شده ولی از آنجا که همین تفاوتش مورد توجه برخی مقامات قرار گرفته، توانسته وارد این حوزه شود و موفق باشد.

از این پس بود که تصاویر او به تدریج در توییتر و اینستاگرام پخش شد و دست به دست چرخید و او توانست به سخنگوی مبتلایان به ویتیلیگو تبدیل شود.
این مدل معروف در سال ۲۰۱۱ با انتشار ویدیویی سعی کرد ویتیلیگو یا برص را به مردم معرفی کند و تاکید کرد که نباید به این بیماری اجازه داد آینده مبتلایانش را تباه کند. او در این ویدئو می‌گوید: «برخی انسان‌ها پوست‌ تیره‌ای دارند و پوست برخی افراد روشن است.

من و تمام مبتلایان به ویتیلیگو هر ۲ را همزمان داریم و جز در این مورد تفاوتی با انسان‌های دیگر نداریم.» وینی در حال حاضر در تلاش است از هر راهی که شده، مردم را با این بیماری پوستی که تقریبا ۲ درصد جامعه به آن مبتلا هستند، آشنا کند. ویتیلیگو هنوز درمان قطعی شناخته‌شده‌ای ندارد.

گاهی فقط چشم‌ها، دهان و بینی را درگیر می‌کند، گاهی بدون علت مشخصی کاملا رفع می‌شود و گاهی کل بدن را درگیر می‌کند.

برخلاف شانتل که با وجود ویتیلیگو بین مردم حاضر شده، مایکل جکسون نمونه‌ای از افراد مشهور بود که مدت‌ها سعی کرد تا این مشکل را با تغییر رنگ مصنوعی پوست و سفید کردن بدنش بپوشاند.