سوال و جواب در زمینه سلامتی

سوال و جواب در زمینه سلامتی،سوالات مختلف در زمینه طب و سلامتی از منابع معتبر،سوالات پزشکی،مشکلات پزشکی به صورت انلاین

آیا شیوه پختن گوشت با خطر سرطان ارتباط دارد؟
پختن کافی برای از بین بردن میکروب‌های مضر در گوشت ضروری است. ولی برخی مطالعات نشان داده که سرخ کردن، آب‌پز کردن یا کبابی کردن گوشت در دمای بسیار زیاد مواد شیمیایی تولید می‌کند که می‌تواند خطر سرطان را بیشتر کند. با اینکه این مواد می‌تواند باعث آسیب DNA و بروز سرطان در حیوانات شود، تاثیر آنها در ایجاد سرطان کولورکتال در انسان مشخص نشده است. بخارپز کردن و پختن در میکروویو باعث تولید مقدار کمتری از این مواد می‌شود.

آیا چاقی و اضافه وزن موجب افزایش خطر سرطان می‌شود؟
بله. اضافه وزن و چاقی موجب افزایش خطر بروز سرطان پستان (در زنان یائسه)، کولون، رحم، مری، کلیه، وسایر سرطان‌ها می‌شود. با اینکه مطالعات مربوط به رابطه کاهش وزن و کاهش خطر بروز سرطان اندک است، بعضی مطالعات نشان می‌دهد که کاهش وزن می‌تواند خطر سرطان پستان را کاهش دهد. با توجه به سایر فواید اثبات شده به افراد دچار اضافه وزن توصیه می‌شود وزن خود را کم کنند. کاهش اضافه وزن در سنین بزرگسالی نه تنها در جلوگیری از بروز سرطان بلکه در کاهش خطر سایر بیماری‌های مزمن نیز اهمیت دارد.

آیا مصرف روغن زیتون در پیشگیری از سرطان موثر است؟
مصرف روغن زیتون موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود ولی تاثیر زیادی در بروز سرطان ندارد. با اینکه روغن زیتون در مقایسه با کره و مارگارین سالم‌تر است، هنوز منبع غنی کالری بوده و باید به اندازه مصرف شود.

آیا غذاهایی که برچسب ارگانیک دارند، در کاهش خطر سرطان موثرترند؟
عنوان «ارگانیک» در مواد غذایی گیاهی به این معنی است که آنها بدون استفاده از آفت‌کش‌ها و تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند. در حال حاضر، مطالعاتی وجود ندارد که نشان بدهد این نوع غذاها در کاهش خطر بروز سرطان از غذاهای تولید شده به سایر روش‌ها، موثرتر است.

آیا وجود آفت‌کش‌ها در مواد غذایی موجب سرطان می‌شود؟
آفت‌کش‌ها وقتی در تولیدات صنعتی، کشاورزی و شغلی به‌صورت نابجا استفاده شوند می‌توانند سمی باشند. با اینکه سبزیجات ومیوه‌ها می‌تواند حاوی مقادیر کمی از این مواد شیمیایی باشد، شواهد علمی بسیاری از مصرف سبزی و میوه‌ها حمایت می‌کند. درحال حاضر شواهدی وجود ندارد که وجود مقادیر اندک آفت‌کش‌ها در سبزی و میوه موجب افزایش خطر سرطان شود و سبزیجات و میوه‌ها قبل از مصرف باید خوب شسته شود.

آیا فعالیت بدنی زیاد موجب کاهش خطر بروز سرطان می‌شود؟
بله. افرادی که فعالیت بدنی متوسط تا شدید دارند، شانس کمتری در بروز سرطان پستان و کولون نسبت به سایر افراد دارند. این کاهش خطر بروز سرطان ارتباطی با کاهش وزن فرد ندارد. شواهد مربوط به رابطه مستقیم فعالیت بدنی با سایر انواع سرطان اندک است. با این حال چاقی و اضافه وزن با انواع زیای سرطان مرتبط است و فعالیت بدنی عامل اصلی دستیابی به وزن مناسب است. به‌علاوه فعالیت بدنی فواید زیادی در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و دیابت دارد.

 

زنی هستم با یک متر و ۵۲ سانتی‌متر قد و ۵۵ کیلوگرم وزن. حجم معده ام  مانند یک توپ فوتبال است که این موضوع من را نگران کرده است. آیا این وزن نسبت به قدی که دارم مناسب است؟
به نظر می‌آید این چربی است که در شکم تجمع پیداکرده است.
اگرچه اضافه‌ وزن ندارید، اما به نظر می‌آید که به اصطلاح “سیب” شکل هستید و چربی‌های اضافی در اطراف شکم تجمع یافته است. افراد  سیب شکل بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی و دیابت قرار دارند.
بهترین راه برای مقابله، ورزش و تقویت کردن  عضلات شکم است. سعی کنید حداقل سه روز در هفته هر بار به مدت نیم ساعت ورزش‌های شکمی انجام دهید. این روش به طور تدریجی نتیجه خواهد داد.

زنی ۶۰ ساله هستم با صورتی پر از چین و چروک. از این بیم دارم که ورزش‌های صورت که انجام می‌دهم به  مرور زمان چین‌وچروک‌ها را بیشتر کند. چه‌کار کنم که این‌گونه نشود؟
چین‌وچروک، یک بخش طبیعی از روند پیری است. با افزایش سن، سلول‌های پوست با سرعت کمتری تقسیم می‌شود و لایه داخلی، که به پوست ظاهر جوان می‌دهد ، نازک‌تر می‌شود و انعطاف‌پذیری آن نیز کاهش پیدا می‌کند.
همچنین پوست روغن‌های طبیعی کمتری  که باعث رطوبت پوست می‌شود، تولید می‌کند. کشیده شدن مداوم پوست به علت‌های گوناگون ازجمله میمیک های صورت به ویژه در اطراف چشم‌ و دهان  چین‌وچروک‌های بیشتری ایجاد می کند.
عضلات صورت آن‌ قدر کوچک است که  ورزش صورت تقریباً هیچ تأثیری ندارد.
متأسفانه این بدان معناست که انجام دادن تمرینات مداوم صورت چین‌وچروک  را بدتر خواهد کرد. بهترین راه برای مقابله با خطوط، استفاده مداوم از کرم مرطوب‌کننده و یاسرم، استعمال نکردن سیگار و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید است.

اخیراً ناخن‌هایم شکننده ،دچار شکاف و  بر آمدگی شده  است و به ‌راحتی می‌شکند؛ به‌ ویژه هنگام کار. برای  تقویت آن چه‌کار باید کرد؟
رایج‌ترین علل شکنندگی ناخن آسیب ‌دیدگی و تماس پیدا کردن با آب و مواد شیمیایی است.معمولاً با کندن پوست کنار ناخن که در برخی افراد به یک عادت تبدیل شده است،  بستر ناخن آسیب می‌بیند شکنندگی و بر آمدگی ناخن را می‌توان با اختلال پوستی مانند پسوریازیس و لیکن پلان (یا خزه پوستی یک بیماری التهابی نسبتاً شایع پوست و مخاط)یا ‌گاهی با مشکلات سلامتی عمومی مانند پرکاری تیروئید یا کمبود آهن ارتباط داد. بنابراین توصیه می‌کنم به پزشک مراجعه کنید. اگر هم مشکل سلامتی نداریددست و ناخن  خود  را با پوشیدن دستکش هنگام  شستن و کارهاى منزل محافظت کنید. عادت  کنید حداقل روزی دو بار از مرطوب‌کننده استفاده کنید و به پایه هر ناخن خوب بمالید.
 هر دو پسرم به طور ناگهانی ، دچار خون‌ریزی از بینی به ‌ شده‌اند. خون‌ریزی خیلی سریع و بدون دلیل اتفاق می‌افتد. شنیده‌ام که این امر در بین کودکان  شایع است ، اما چرا این اتفاق می‌افتد و آیا ممکن است دلیل جدی داشته باشد؟  هنگام خون‌ریزی باید چه‌کار کنم ؟
خون‌ریزی از  بینی در کودکان بسیار شایع است  رگ های خونی بینی شکننده  است و بدون هیچ دلیل می‌تواند بشکند و ایجاد خون‌ریزی کند. در فصل سرما خون‌ریزی بینی اغلب به سرماخوردگی ارتباط دارد.از آنجا که آستربینی ملتهب است، عطسه مکرر و فین کردن می تواند باعث پاره شدن رگ های خونی شود. پس از خون ریزی کودک شروع به کندن آن می کند و این کار باعث خون ریزی دیگری می شود. بهترین راه متوقف کردن خون ریزی این است که کودک را صاف کمی خم شده به جلو بنشانید. قسمت پایین گوشتی بینی را با انگشت نشانه و شست کمی فشار دهید تا پره‌های بینی کاملاً مسدود شود. این کار را به مدت ۱۰ دقیقه و گاهی بیشتر ادامه دهید تا خون‌ریزی متوقف شود. برخی افراد که حوصله ندارند زود از فشار دادن دست بر می‌دارند و خو نریزی مجدد شروع می‌شود. با متوقف شدن خون‌ریزی از کندن پوست یا لخته خون خشک‌ شده خودداری کنید و برای نرم کردن آن کمی وازلین بمالید.

از بیماری لیپودرماتواسکلروز رنج می برم (نوعی بیماری پوست و بافت همبند که باعث می‌شود پوست زیر زانو قرمز و داغ شود). شنیده ام که علت دقیق این مشکل شناسایی نشده است و درمانی هم ندارد. آیا این درست است؟ من ۷۲  سال دارم و به دیابت نوع ۲ مبتلا هستم.
دلیل ایجاد این مشکل جریان ضعیف خون در رگ‌های پاهاست که نتیجه ترکیبی از واریس و چاقی است. متأسفانه، تقریباً کاری برای بازگرداندن زخم ایجادشده  نمی توان انجام داد اما از طریق درمان می‌توان از بدتر شدن آن پیش‌گیری کرد. پایین آوردن وزن و کنترل دیابت بسیار مفید است. علاوه برآن ورزش منظم نیز در بهبود جریان خون در پاها مؤثر است. پوشیدن جوراب واریس نیز به کاهش مشکل بسیار کمک می کند. حفظ رطوبت مناسب پوست از تشکیل زخم  جلوگیری می‌کند بنابراین روزی حداقل دو بار از مرطوب‌کننده استفاده کنید. هنگامی‌که در منزل  در حال استراحت هستید، پاها را  طوری نگه‌دارید که  بالاتر از سطح قلب قرار گیرد. جراحی به  تشخیص پزشک برای برداشتن رگ‌های واریسی گاهی اوقات می‌تواند مفید باشد.

زنی  ۸۹ ساله هستم  که در زمان غذا خوردن، برخی مواد غذایی موجب تحریک گلویم می‌شود و به سرفه می افتم وگاهی اوقات در قورت دادن دچار مشکل می‌شوم.من هیچ علامت دیگری ندارم. نه دچار سوزش سردل  شده ام و نه دچار کاهش وزن. حدود سه سال پیش، آندوسکوپی انجام دادم که چیزی را نشان نداد. به نظر شما مشکل چه می‌تواند باشد؟
آیا  دهان  شما خشک است؟ تولید بزاق  برای عبور غذا از گلو ضروری است. بلع مواد غذایی خشک مانند بیسکویت یا نان بدون بزاق می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. بسیاری از داروها  می‌تواند آثار جانبی مانند خشکی دهان داشته باشد، مصرف داروهایی مانند دفع‌کننده آب اضافه، داروهایی برای مثانه بیش‌فعال و برخی داروها که برای درمان درد طولانی‌مدت، استفاده می‌شودهم ، چنین عارضه ای دارد . گاهی اوقات غدد بزاقی به‌خوبی قبل عمل نمی‌کند. بنابراین با پزشک خود درباره داروهایی که مصرف می‌کنید مشورت کنید.  اگر دلیل خشکی از داروها نیست، مصرف آب  را افزایش دهید چندین سال است که از سخت شدن کف پای راست رنج می ‌برم که بسیار دردناک و آزاردهنده است و باعث می‌شود راه رفتن طبیعی نداشته باشم. به توصیه یک متخصص پا  از غلتک برقی برای برداشتن پوست اضافه استفاده کردم و  روزی دو بار نیز کف پایم را چرب می‌کنم ، اما فایده‌ای ندارد. آیا پیشنهاد دیگری دارید؟
احتمال دارد پینه  که ضخیم است، روی پا بسته شده باشد؛ همانند میخچه که تکه‌های  کوچک تر روی انگشتان پا ایجاد می کند، پینه بستن نیز نتیجه فشار مداوم بر پاست. این توده از پوست سخت به بافت‌های زیر فشار وارد می‌کند و باعث ایجاد درد می‌شود. برای از بین بردن لایه‌های عمیق‌تر به یک متخصص مراجعه کنید. البته این کار از دست یک پزشک عمومی نیز برمی‌آید. کرم حاوی اسید سالیسیلیک نیز می‌تواند کمک کند. البته ازآن جا که این کرم به پوست طبیعی آسیب می‌رساند باید از آن بااحتیاط استفاده کرد. همچنین  یک کفی نرم در کفش خود قرار دهید تا فشار از روی پا برداشته شود.
۷۸  سال دارم و مدتی است که  در بالای سمت راست پشتم احساس درد می‌کنم که به سینه راستم کشیده می‌شود. اغلب زمانی که در بستر دراز کشیده‌ام این  درد را در سمت راست سرم ، گوش راستم و پایین سمت راست صورتم نیز حس می‌کنم.
در سن شما این احتمال وجود دارد که در مفاصل بین استخوان‌های ستون فقرات فرسودگی ایجاد شود. اگرچه این حالت  اغلب  به درد در قسمت پایین  کمر منجر می‌شود ، اما ممکن است هر بخشی از ستون فقرات ازجمله گردن و همچنین قفسه سینه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ستون فقرات از طریق عضلاتی حمایت می‌شود که به هر دو طرف  یعنی به سمت بالا و پایین از پایه جمجمه به پایین دنبالچه و همچنین در بین دنده در قفسه سینه ادامه دارد. در صورت هرگونه تغییر در ساختار ستون فقرات ،عضلات سفت می‌شود و فرد در اطراف قفسه سینه و گردن احساس درد می کند. ازآن جا‌ که هنگام دراز کشیدن دچار این مشکل می‌شوید نشان می‌دهد که نحوه خوابیدن شما این وضعیت را بدتر می‌کند. شاید بالشت شما خیلی ارتفاع دارد و روی عضلات گردن فشار وارد می‌کند یا این‌ که تشک تان خیلی نرم است و به‌اندازه کافی از ستون فقرات حمایت نمی‌کند. از پزشک خود درباره فیزیوتراپی نیز سؤال کنید.

 

سلامت،روزنامه خراسان بخش سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده