آنفلوآنزای معده (علت،علائم و نشانه،راه درمان)

درمان ویروس معده,درمان آنفولانزای معده,علائم آنفلوآنزای معده,داروی آنفولانزای معده,ویروس جدید حالت تهوع,ویروس گوارشی جدید,درمان گاستروانتریت در بزرگسالان,آنفولانزای معده در کودکان

اگر امسال واکسن آنفلوانزا را تزریق کرده‌اید، شاید تا پایان فصل سرما گاهی سرما بخورید و دچار کسالت شوید، اما بعید است ویروس آنفلوانزا بتواند برایتان دردسری ایجاد کند. متخصصان می‌گویند با تزریق واکسن می‌توان احتمال ابتلا به ویروس آنفلوانزا را، که مدام تغییر شکل می‌دهد، تا اندازه زیادی کاهش داد. اما آیا این واکسن می‌تواند جلوی ابتلا به بیماری «آنفلوانزای معده» را هم بگیرد؟

آنفلوانزای معده چیست؟
گاستروانتریت ویروسی است که ابتلای به آن به آنفلوانزای معده معروف شده است، یک بیماری ویروسی که بر دستگاه گوارش افراد تاثیر می‌گذارد. برخلاف نام ظاهری این بیماری، گاستروانتریت هیچ ارتباطی با انواع آشنای آنفلوانزا ندارد و ویروسی از جنس ویروس آنفلوانزایی، که به سرماخوردگی خیلی شدید شباهت دارد، نمی‌تواند باعث ابتلا به گاستروانتریت شود؛ بلکه این ویروس از راه مصرف آب و غذای آلوده یا بی‌توجهی به شست‌وشوی دست‌ها به بدن وارد می‌شود و علائم، دلایل ایجاد و راه‌های درمانش، هیچ شباهتی به بیماری آنفلوانزا ندارد.

چطور بر بدن تاثیر می‌گذارد؟
ویروسی که باعث ابتلا به گاستروانتریت می‌شود، دستگاه گوارش قربانیانش را نشانه می‌گیرد و عوارضی مثل التهاب معده و روده را به جا می‌گذارد. این بیماری گرچه آزاردهنده و دردسرساز است، اما بعید است که عفونت جدی و بحران سلامت بزرگی برای فرد ایجاد کند و معمولا بعد از طی شدن دوره بیماری، یعنی بعد از یک تا سه روز، فرد مبتلا آرام‌آرام به سمت بهبود پیش می‌رود و گاهی هم دوره بیماری تا حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. شکم‌درد و گرفتگی عضلات شکم، معده‌درد، نفخ، اسهال، حالت تهوع، استفراغ و سوءهاضمه، از دست رفتن آب بدن همراه با خشکی شدید دهان، تب و لرز، سردرد، بی‌اشتهایی و از دست دادن وزن، ازجمله نشانه‌ها و عوارض شایع این بیماری هستند.

فراموش نکنید که این بیماری گوارشی واگیردار است و به‌راحتی می‌تواند از طریق یک بیمار، به جمعی از افراد پیرامونش منتقل شود.
گاستروانتریت به‌خودی‌خود نمی‌تواند مهلک باشد، اما اگر افرادی که به آن دچار می‌شوند، به‌ویژه کودکان و افراد مسن، مراقب میزان آبی که از بدنشان دفع می‌شود نباشند، این ویروس می‌تواند مشکلات جدی‌تری را برای آن‌ها به همراه بیاورد.

اما در صورتی که بدن فرد با رژیم غذایی مناسب و مصرف اوآراس دچار کم‌آبی نشود، معمولا این بیماری بعد از چند روز مراقبت در خانه، برطرف می‌شود. با این حال، در صورتی که به آنفلوانزای معده دچار شده‌اید، علائم بسیار شدید و آزاردهنده‌ای را در خود مشاهده می‌کنید و بعد از گذشت روزها نه‌تنها بهبود نیافته‌اید، بلکه نشانه‌های بیماری‌تان شدت گرفته، حتما فورا موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده