درخت موم (خواص و مشخصات)

مشخصات وترکیبات شیمیایی درخت موم
درختچه ای است کوتاه، برگهای آن متناوب و گلهای آن نر و ماده و جداگانه است. میوه آن به رنگ آبی سیر و تقریباًٌ سیاه و کوچک که از یک ماده ای شبیه موم که موم گیاهی می باشد، پوشیده شده است.
این درختچه بومی آمریکاست و به نام درختچه لوئیزیانا گفته می شود. برگ وپوست این درختچه نیز تانن فراوان دارد.برای استخراج موم آن، میوه های درختچه را پس از رسیدن چیده در آب می اندازد،ذرات موم از سطح میوه جدا شده در سطح آب شناور می شود که آنها را جمع کرده با حرارت ذوب می نمایند و به صورت ورقه های ضخیم در ابعاد یک نان تافتون به بازار عرضه می شود، از این موم در تهیه شمع و ورنی استفاده می شود. شمع که از آن درست می شود، پس از سوختن بوی بسیار متصاعد می کند.

معمولاً هر درختچه به طور متوسط 10 تا 12 کیلوگرم میوه می دهد که در حدود 3 کیلوگرم موم از آن بدست می آورند.

خواص و کاربرد درخت موم
در چین پوست درخت وبرگهای درخت موم سفید را در آب خیسانده و آب آن را می خورند که برای افزایش تعریق بدن موثراست. از جوشانده برگهای آن در موارد سرماخوردگی، ورم ها ، سرگیجه و سردردها مصرف می شود. معتقدند که خاصیت تب بر، ضد درد، مسکن و خنک کننده دارد. موم سفید این درخت برای تسکین درد و ترمیم ومتصل کردن استخوان های شکسته نافع است. ضمناً ضدعفونی کننده ونرم کننده سینه نیز می باشد.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]