درمان طبیعی فراموشی

درمان فراموشی در جوانی,راه های درمان فراموشی,داروی گیاهی تقویت حافظه,دارویی برای فراموشی گرفتن,قرص گیاهی تقویت حافظه,درمان فراموشی در طب سنتی,داروی فراموشی خاطرات بد
جیره غذایی بر سلامت روانی انسان تاثیر فراوان دارد. حتی ممکن است تنها کمبود یکی از مواد مغذی در افراد حساس سبب روان نژندی اضطراب شود. افراد دچار فراموشی باید از مصرف چای، قهوه، الکل، شکلات و کولا، تمام فرآورده های آرد سفید، قند، افزودنی های رنگی غذا، افزودنی های شیمیایی، برنج سفید و چاشنی های تند پرهیز نمایند.

جیره غذایی باید به سه وعده غذا محدود شود. می توان برای صبحانه از میوه به همراه شیر و یک مشت مغز و دانه های خوراکی استفاده نمود. در وعده ناهار می توان از سبزی های بخار پز، چاپاتیس گندم سبوس دارو یک لیوان شیر چرخ کرده استفاده نمود. برای شام، استفاده از سالاد گیاهان سبز و تمام جوانه های موجود مانند دانه آلفالفا و لوبیای مونگ، پنیر کوتیج یا یک لیوان شیر چرخ کرده مناسب است. بیمار باید از غذاهای سرشار از فسفر مانند سر آل، حبوبات، مغزها، آب میوه و شیر استفاده نماید. شیر گاو به ویژه سودمند است و اگرچه مقدار مصرف زیاد آن تولید بلغم می کند ولی بیمار دچار فراموشی تا آن حد که می تواند شیر را هضم کند باید از آن استفاده نماید.

استفاده از بعضی داروهای خانگی در درمان فراموشی سودمند است. مهم ترین این داروهای خانگی کندر سفید است. در هند نیز از گیاهی به نام براهمی بوتی brahmi booti از تیره گل میمون با نام علمی Bacopa Monniera L. استفاده می شود که در بلوچستان ایران هم می روید. حدود 7 گرم از این گیاه را در سایه خشک کرده و با 7 عدد مغز بادام و یک نوک قاشق چای خوری فلفل در آب کوبیده و سپس آن را صاف کرده و یک قاشق مربا خوری شکر شیرین کرده و به مدت 2 هفته صبح ناشتا مورد استفاده قرار می دهند.

بادام در ضعف حافظه ناشی از ضعف مغز بسیار با ارزش است . بادام در از بین بردن ناتوانی مغز و تقویت آن دارای خواص منحصر به فرد است. این میوه خشک شادابی مغز را حفظ می کند و بیماری های ناشی از نابسامانی های عصبی را علاج می نماید. به این منظور باید بادام را به مدت یک ساعت در آب خیساند و پوست روی مغز را گرفت و سپس آن را در ظرفی سنگی با چوب صندل سائید و با کره مخلوط نمود و یا به همان صورت مصرف نمود. استشمام 10تا15 قطره روغن بادام نیز در درمان ضعف مغز سودمند است.

گردو یکی دیگر از میوه های با ارزش در درمان ضعف مغز است. در صورتی که گردو با انجیر یا کشمش مورد استفاده قرار گیرد تاثیرش بیشتر می شود. اگر می خواهید از گردو به تنهایی استفاده کنید، روزانه باید 20 گرم گردو استفاده نمائید.

سیب در فراموشی مفید است. مواد شیمیایی مختلفی که در این میوه بهشتی وجود دارد مثل ویتامین B1 ، فسفر و پتاسیم به ساخته شدن اسید گلوتامیک کمک می کند. این اسید عامل کنترل رشد و نمو یاخته های عصبی است . خوردن یک سیب با عسل و شیر در درمان ضعف حافظه و آغالش پذیری روانی سودمند است . سیب تونیک بسیار مؤثر اعصاب است و سبب رساندن انرژی و حیات تازه به اعصاب می شود.

بیمار باید کنترل دستگاه عصبی خود را بیاموزد تا بتواند فعالیت های ذهنی و عاطفی خویش را به راهی هماهنگ و آرام بخش هدایت کند. این حالت بدون استراحت و خواب کافی در شرایط مناسب امکان پذیر نیست. بیمار باید هنر علمی انجام بسط و مراقبه را بیاموزد تا بتواند سریع تر از شر فراموشی خلاص شود. با انجام بسط، ماهیچه ها به طور مؤثر تر کار خواهند کرد و با برقراری گردش خون وریدی در سراسر بدن، خستگی از بین خواهد رفت بهترین روش انجام بسط، استفاده از وضعیت مرده یا شاوا سانا است.

با انجام مراقبه دردستگاه عصبی تعادل بر قرار می شود. با ایجاد تعادل در دستگاه عصبی، حالت غده های درون ریز نیز اصلاح شده و تعادل هورمونی برقرار می شود و به این ترتیب فراموشی علاج می شود. در انجام مراقبه باید نظم زمانی و مکانی آن را در نظر داشت که از مهمترین مسایل است. منظم بودن در انجام مراقبه، فعالیت های ذهن را آهسته کرده و سبب می شود این فعالیت ها با حداقل تاخیر انجام شود. مناسب ترین زمان انجام مراقبه، صبح قبل از طلوع آفتاب و قبل از غروب آفتاب است، یعنی زمانیکه هوا آرام و صمیمی است.