درمان طبیعی و خانگی سینوزیت

درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه,درمان قطعی سینوزیت,درمان سینوزیت با عسل,درمان سینوس چرکی,درمان سینوزیت با طب سنتی,درمان سینوزیت در کودکان

سینوزیت عبارت است از التهاب غشای مخاطی آسترسینوس‌های کنار بینی. غالباً این حالت بعداز سرماخوردگی، آنفلوانزا و سایر عفونت‌های عمومی ایجاد می‌شود. ذرات یا جرم‌هایی که معمولاً از بدن خارج می‌شوند گاهی به این سینوس‌ها یااتاقک‌های دوطرف گذرگاه بینی راه یافته و به ایجاد اختلال سینوس منتهی می‌شوند.

سینوس‌ها درواقع حفرات یا اتاقک‌هایی در استخوان‌های ناحیه‌ سر و صورت هستند. سینوس‌های پیشانی، آرواره، اتموئید و پرویزنی ازجمله سینوس‌های مجاور بینی هستند که با بینی ارتباط دارند.

سینوس‌های پیشانی درست دربالای چشم و در استخوان پیشانی قراردارند. سینوس‌های آرواره‌یی در دو‌طرف بینی و زیراستخوان گونه‌ها قرارگرفته‌اند. سینوس‌های اتموئید واسفنوئید در پشت بینی یا در دو طــرف آن جــای دارنـــد. این سینوس‌های هــوایی ســبب سبـک ‌شــدن وزن جمجمه شـده و موجب تشدید صوت می‌گردند.

نشانه‌ ها
نشانه‌های سینوزیت عبارت است از عطسه‌ی بیش از حد یا دائمی، آبریزش بینی، انسداد یک یا هر دو سوراخ بینی، سردرد و فشار آمدن به اطراف سر، چشم و صورت.

سردردهای سینوسی معمولاً درپیشانی و درصورت و درست زیر چشم حس می‌شوند. بیمار ممکن‌است تب خفیفی داشته واشتها نداشته باشد یا احساس اشتها نکند ودچار دندان‌درد باشد. به‌علت دشواری تنفس، احساس بینوایی به وی دست می‌دهد و به‌علت مسدود بودن بینی، صدایش نیز تغییر می‌کند.

علل سینوزیت
سینوزیت حاصل احتقان راهگذرهای سینوسی به‌علت نزله است. این حالت به سبب ترشح بیش‌ازحد موکوس در غشای آستر بینی، گلو و سر حاصل می‌شود. این تراوش بیش‌ازحد به‌علت آغالش ناشی‌از وجود توکسین‌های مختلف درخون است.

به این‌ترتیب علت واقعی اختلال سینوس، استفاده از جیره‌‌غذایی غلط است. وقتی انسان بعضی انواع خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌ها را به طور مرتب می‌خورد، این خوراکی‌ها، در سیر معلوم، یک تأثیر شرطی شدن بر تمام سیستم به‌جا می‌گذارند.

درنتیجه، بعضی افراد ممکن‌است نسبت به بعضی آلرژن‌ها حساس‌تر شوند و درنتیجه‌، واکنش‌ به این آلرژن‌ها درنهایت به سینوزیت تبدیل می‌شود.

درمان سینوزیت
اصلاح جیره‌‌غذایی غلط از مهم‌ترین اقدامات در درمان سینوزیت است. بیماران باید از یک رژیم اصلاح شده استفاده کنند. بسیاری از افراد دچار اختلال سینوس از اسیدیته (حموض) رنج می‌برند.
درنتیجه‌ جیره‌ غذای این افراد باید به سمت قلیایی منحرف شود. مصرف نمک باید به حداقل کاهش یابد زیرا مصرف نمک به انباشت آب در بافتها منتهی شده و سبب دفع کلسیم از بدن می‌شود.

در مرحله‌ حاد بیماری، وقتی تب موجود است، بیمار باید از مصرف تمامی خوراکی‌های جامد پرهیز نموده و فقط آب‌میوه و سبزی تازه بنوشد که به نسبت نصف به نصف با آب رقیق شده است. پس‌از فرو نشستن تب، بیمار می‌تواند ازمیوه‌ خام کم کالری و سبزی همراه با آب میوه‌ خام به مقدار زیاد استفاده نماید.
بعد‌از رفع نشانه‌های حاد، بیمار به تدریج می‌تواند از جیره‌‌غذایی کاملاً متوازن شامل سه گروه خوراکی اصلی یعنی دانه‌ها، مغز آجیل و غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده نماید. درحالات مزمن دائمی، روزه‌های مکرر کوتاه با آب میوه به مدت یک هفته یا بیشتر به فاصله‌ هر دو ماه باید
گرفته شود.
افراد دچار سینوزیت باید به‌طورکامل ازمصرف اغذیه‌ سرخ‌کرده ونشاسته دار، قندسفید، آرد سفید، برنج، فرآورده‌های ماکارونی، پای، کیک‌و‌شیرینی بپرهیزند. همچنین باید از مصرف ادویه‌های‌تند، گوشت و فرآورده‌های گوشت پرهیز کنند.

گاهی می‌توان از کره وگی استفاده کرد. برای شیرین‌کردن خوراکی‌ها می‌توان از عسل استفاده نمود. برای هر وعده‌ی غذا باید ازخوراکی‌های تازه برای طبخ استفاده نمود. باید از سبزی به‌مقدار زیاد استفاده شود.

تمامی انواع میوه‌ها به استثنای میوه‌های تیره‌ی مرکبات مثل لیموشیرین، لیموترش، پرتقال وگریپ‌فروت قابل استفاده است. از شیــر بـاید به مقـدار زیــاد استفاده شود زیرا حاوی کلسیم است که در غلبه بر التهاب بـافت‌هـا مؤثر است.

جیره‌‌غذایی سرشار از ویتامین A بهترین راه بیمه شدن در برابر سرماخوردگی و اختلال سینوس است. ویتامین‌A درواقع کاندیشنر غشایی است زیرا به ساخت غشای سالم وموکوسی در سر و گلو کمک می‌کند.

بعضی‌از منابع با ارزش این ویتامین عبارتند‌از: شیر چرخ‌نشده، پنیرکرد، زرده‌ تخم مرغ، کدو حلوایی، هویج، سبزی‌های برگ‌دار، گوجه‌فرنگی، مرکبات،انبه وپاپایا وقتی که اختلال سینوس ایجاد شده باشد، با مصرف مقدار خوراک بالای درمانی‌25.000واحد بین‌المللی در روز، بیماری رفع می‌شود.

آثار سودمند ویتامینC نیز در درمان سینوزیت به تأیید رسیده و بیمار می‌تواند، یک گرم ازاین ویتامین را در دوخوراک 500 میلی‌گرمی مصرف نماید.

یکی‌از مؤثرترین تدبیرها در مشکلات سینوس، مصرف گیاهان تند و تیز مانند سیر‌وپیاز است که سبب شکسته‌شدن و ازبین‌رفتن احتقان مخاطی ازطریق مجرای تنفس می‌گردد. برای این کار، باید از مقادیر کم شروع کرد و مقدار خوراک را به‌تدریج افزود. با افزودن مقدار اندکی از این گیاهان به غذای معمولی می‌توان نتایج سودمند آن را ملاحظه کرد.

در درمان اختلال سینوس استفاده ازآب هویج به‌صورت جداگانه یا همراه با آب چغندر و خیار یا با آب اسفناج بسیار نافع است. برای مصرف کافی است 100 میلی‌لیتر از آب چغندر یا خیار یا 200 میلی‌لیتر آب اسفناج با 300 میلی‌لیترآب هویج مورد استفاده قرارگیرد.

درمان با آب
کاربرد سرما روی سینوس سبب تسکین کامل می‌شود.
استفاده‌ متناوب ازکمپرس سرد و گرم نیز سودمند است. در دوظرف باید آب‌داغ و سرد ریخت وابتدا صورت را وارد ظرف آب داغ (تاحد تحمل داغ باشد)کرد و سپس مدت کوتاهی صورت را وارد آب سرد نمود. استشمام بخاراز راه بینی به‌مدت 5 دقیقه در ساعت نیزسبب تسکین می‌شود.

آساناهای یوگا ازجمله ویپاری تاکاساناviparitakasana بهوجانگاساناbhujangasana، یوگامودراوشاواسانا، کریاهای یوگا مانند جالانتی‌وسوترانتیsutranety و پرانایاماهالی مانند آنولوما ویلوما وسوریا بهدان suryabhedan در درمان اختلال سینوس مؤثرند.

خواب کامل، استراحت کافی و هوای تازه دردرمان اختلال سینوس با اهمیت است. بیمار باید از عطر و روغن با رایحه‌ قوی برای‌موی سر پرهیز کند.

برای رفع نشانه‌های سینوزیت می‌توانید از درمان‌های خانگی زیر استفاده کنید:

۱٫ترب کوهی : به رفع عفونت از مجرای بینی کمک می‌کند. حاوی سولفور است و به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی کار می‌کند. به این منظور یک برش باریک از ترب کوهی تازه را در دهانتان بگذارید و بمکید تا مزه‌ی آن کاملاً در بیاید و سپس آن را بجوید و بخورید. این کار را چندبار در روز تکرار کنید و به مدت یک هفته ادامه دهید تا عفونت کاملاً رفع شود.

شستشوی مجرای بینی
سبب بیرون آمدن مخاط و مواد اضافی از سینوس‌ها می‌شود و علاوه بر این مجرای بینی را نیز مرطوب می‌کند. به این منظور: یک قاشق چایخوری نمک را با یک قاشق چایخوری آب اکسیژنه در یک لیوان آب گرم بریزید و از این محلول برای شستشوی مجرای بینی استفاده کنید. شستشو را یکبار در روز و به مدت چند روز تا بهبودی کامل ادامه دهید. بیشتر از یکبار در روز مجرای بینی را با این محلول شستشو ندهید، زیرا باعث تحریک مخاط تنفسی می‌شود. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری نمک را با یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین در یک لیوان آب گرم بریزید و با این محلول بینی را شستشو دهید. از این محلول دو تا سه بار در روز می‌توانید استفاده کنید.

سرکه‌ی سیب
ضد ویروس، ضدباکتری و ضد قارچ است و خاصیت ضدالتهاب نیز دارد که به درمان عفونت سینوس‌ها کمک می‌کند. استفاده از سرکه سیب در ابتدای سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی‌ها می‌تواند از عفونت سینوس‌ها پیشگیری کند. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم بریزید، و آن را با یک قاشق چایخوری عسل مخلول کنید و محلول حاصل را بنوشید. این نوشیدنی را سه بار در روز و به مدت ۵ روز میل کنید.

فلفل قرمز
یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی برای باز کردن مجرای بینی است. علاوه براین فلفل قرمز سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و التهاب را کاهش و جریان خون را بهبود می‌بخشد. به این منظور یک قاشق چایخوری پودر فلفل را در یک فنجان آب گرم حل کنید و دو تا سه بار در روز بنوشید. می‌توانید یک قاشق چایخوری عسل هم به آن بیافزاید. این درمان را به مدت چند روز تا بهبود کامل ادامه دهید.

پیاز
به عنوان یک ماده ضدالتهاب بسیار قوی برای سینوس‌ها کار می‌کند. علاوه بر این حاوی سولفور است که ضد باکتری و قارچ است. به این منظور یک پیاز را خورد کنید و در یک ظرف آب جوش بریزید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید، و بخار آن را به مدت ۵ دقیقه تنفس کنید.
سپس محلول را صاف کنید و بنوشید. این درمان را چند بار در روز و به مدت یک هفته انجام دهید تا التهاب سینوس‌ها کاملاً از بین برود.

سیر
یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که برای مقابله با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی سینوس‌ها بسیار مفید است به ویژه زمانی که عفونت باکتریایی باشد. علاوه بر این سیر خواص ضدقارچ نیز دارد. به این منظور دو حبه سیر را خورد کنید و در آب جوش بریزد و بخار آن را تنفس کنید.
این کار را چند بار در روز تا بهبود بیماری تکرار کنید. همچنین می‌توانید دو تا سه حبه سیر تازه در روز بخورید یا از آن در سوپ به همراه پیاز، ترب و فلفل استفاده کنید.

زنجبیل
خواص ضدباکتری، ضدویروس و ضد التهاب دارد و به رفع عفونت سینوس‌ها کمک می‌کند. پلی‌فنول موجود در زنجبیل به کاهش ترشح مخاط کمک می‌کند، در عین اینکه حرکت طبیعی مژک‌های بینی را نیز حفظ می‌کند.
طبیعی بودن مژک‌های بینی برای سلامتی سینوس‌ها بسیار مهم هستند زیرا مواد حساسیت‌زا را فیلتر می‌کنند و از ورود آنها به سینوس‌ها پیشگیری می‌کنند.
به اندازه‌ی یک بند انگشت زنجبیل تازه را خورد کنید، و در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بطور ملایم حرارت دهید. محلول حاصل را صاف کنید و با مقداری آب لیمو و کمی عسل مخلوط کنید و چندبار در روز بنوشید و این کار را تا بهبودی انجام دهید.

روغن پونه‌ی کوهی
این روغن معطر خواص ضدباکتریایی و ضد قارچی دارد. علاوه بر این، ضد التهاب است و آنتی‌اکسیدان قوی و محرک سیستم ایمنی بدن است. به این منظور دو قطره از این روغن را در نیم فنجان آب بریزد و بجوشانید و بخار آن را تنفس کنید. این کار را تا رفع عفونت سینوس‌ها انجام دهید. راه دیگر اینست که دو قطره از این روغن را روی زبان بچکانید و این کار را روزانه به مدت یک هفته انجام دهید تا عفونت از بین برود.

زردچوبه
ضد ویروس، ضد باکتری و ضد التهاب است و دارای ترکیبی به نام کورکومین است که تورم سینوس‌ها را کاهش می‌دهد و راه تنفسی را باز می‌کند. به این منظور به اندازه یک دانه‌ی عدس پودر زردچوبه را در یک لیوان آب گرم بریزید و دوبار در روز با این محلول قرقره کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه را با یک لیوان شیرگرم مخلوط کنید و کمی عسل به آن بیافزاید و روزانه به مدت یک هفته بنوشید تا عفونت رفع شود.

بخار
تنفس بخار به رفع التهاب سینوس‌ها کمک می‌کند. همچنین کمپرس گرم نیز فشار و درد سینوس‌ها را کاهش می‌دهد. به این منظور از حمام آب داغ استفاده کنید و به مدت ده دقیقه در بخار تنفس کنید. این کار را می‌توانید روزانه انجام دهید. از یک حوله‌ی گرم نیز برای کمپرس گرم بر روی صورت می‌توانید استفاده کنید.

نکته
علاوه بر این درمان‌ها، ساده‌ترین درمان نوشیدن آب فراوان است که مخاط را رقیق می‌کند و راه تنفسی را مرطوب نگه می‌دارد. همچنین استراحت کافی به سرعت بهبودی می‌افزاید.

درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه
علاوه بر درمان های دارویی و مصرف آنتی بیوتیک ها می توان از مواد طبیعی نیز برای برطرف کردن التهاب سینوس ها استفاده کرد، گیاه سیاه دانه می تواند به سرعت التهاب و باکتری های مضررا بر طرف کند، این دانه های خوش طعم وشفابخش حاوی مواد شیمیایی بسیار مفید به نام بتا استرول، کاروتن، اسید اولئیک، اسید لینولئک، پالمتیک، استئاریک و نیز یک روغن بسیار مفید به نام nigellone است.

این روغن دارای حاوی آنتی اکسیدان است و خواص ضد درد، ضد باکتری، ضد قارچ، ضد تشنج، آنتی هیستامین، ضد التهابی، ضد اسپاسمی و نیزقابلیت تقویت سیستم ایمنی بدن را دارد.

برای استفاده از سیاه دانه برای برطرف کردن التهاب سینوزیت می توانید مقداری ازدانه های آن را در یک پارچه توری قرار دهید وسر آن را گره زده نزدیک بینی خود قرار دهید و بوی آن را استشمام کنید تا التهاب برطرف شود، عطری که از این دانه ها پخش می شود می تواند مجاری تنفسی را باز و میکروب ها و باکتری ها را نابود کند.

همچنین می توانید مخلوط دانه های زیره سبز و سیاه دانه یا روغن این دانه ها را در یک ظرف حاوی آب گرم ریخته و با استفاده از حوله بخور آب گرم دهید، بخور می تواند باعث ورود عطر این دانه ها به درون مجاری تنفسی و رفع التهاب و میکروب های آن شود.

به جز سیاه دانه می توان از مخلوط زنجبیل وعسل نیز برای درمان التهاب سینوزیت استفاده کرد، هم زنجبیل و هم عسل حاوی مواد ضدعفونی کننده و باخاصیت درمانی بالا برای رفع بیماری ها هستند، برای بهره مندی از خواص این داروی خانگی باید زنجبیل را خرد کرده و با مقداری عسل و آب گرم مخلوط کنید و روزی دوبار مصرف کنید تا سلامت خود را بدست آورید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده