درمان گیاهی و طبیعی شقاق مقعد

شقاق مقعد،ترک و شکاف در پوست اطراف مقعد، یعنی منفذ دفعی روده است. معمولاً این ترک گاهی تا پائین انتشار یافته و تارهای عضلانی را نیز درگیر می کند.این بیماری، عموماً با سایر نابسامانی ها ی روده همراه است.

نشانه ها
شقاق مقعد بسیار دردناک است. بیمار ضمن دفع مدفوع، درد تندی حس می کند. ممکن است خونروی هم وجود داشته باشد و در غالب موارد خارش در مقعد حس می شود. هر نوع کشش در این منطقه سبب اضطرار شدید بیمار می گردد.

علل
شایع ترین علت شقاق مقعد، یبوست مزمن و دفع مدفوع سفت ناشی از آن است که به بافت و غشای مخاطی آسیب می رساند وقتی صدمه ایجاد شد، با هربار دفع مدفوع این شکاف دوباره باز می شود و در نهایت به مدفوع آلوده می گردد. اما علت ریشه یی این نابسامانی تغذیه غلط است.

درمان شقاق مقعد

در درمان شقاق مقعد، هدف باید بر نرم کردن مدفوع ، منظم شدن دفع و پرهیز از یبوست استوار باشد. به این منظور ، بیمار باید به مدت 5 روز از افشره میوه های خام استفاده نماید و بهتر است در این دوره از آب پرتقال، لیمو ترش ، آناناس و هویج استفاده کند.

در این دوره، بیمار باید از ساعت 8 صبح تا 8 شب، هر 2 ساعت از یک لیوان آب میوه استفاده کند که با آب به نسبت نصف و نصف رقیق شده است. برای پاکسازی روده باید روزانه از تنقیه آب گرم استفاه کرد.

پس از طی این دوره، بیمار باید صرفاً از جیره غذایی شامل میوه های تازه استفاده کند. این دوره هم 5 روز طول می کشد. در این دوره بیمار باید از میوه های تازه آبدار مانند پرتقال، سیب، آناناس ، گلابی ، هلو ، پاپایا و انگور به فاصله هر 5 ساعت استفاده نماید.

از این دوره به بعد ، بیمار به تدریج می تواند از جیره غذایی کاملاً متعادلی استفاده نماید.

مهم ترین عامل در علاج شقاق مقعد، استفاده از جیره طبیعی و ساده است. این جیره باید شامل غذاهای تصفیه نشده مانند غلات سبوس دار، عسل،ملاس و عدس ، سبزی هایی که برگ سبز بزرگ دارند به ویژه اسفناج ،لوبیا قرمز ،گوجه فرنگی، کاهو،پیاز، کلم،شلغم، کدو تنبل، چغندر و هویج باشد. میوه های تازه به ویژه گلابی ، انگور، انجیر، کشمش، برگه هلو و خرما، لبنیات به صورت کره ، گی و خامه

در درمان شقاق مقعد ، استفاده از تقطیر حدود 60 گرم روغن زیتون در راست روده سودمند است. این کار در صورت لزوم روزانه باید تکرار شود.

باید از مصرف قند و غذاهای شیرین به شدت پرهیز گردد زیرا مواد قندی ،ویتامین B بدن را می دزدند.بدون وجود ویتامین های B، روده ها نمی توانند به طور طبیعی انجام وظیفه کنند.
غذاهایی که به بروز یبوست و شقاق مقعد منتهی می شوند عبارتند از آرد سفید، برنج، کیک ها، انواع خمیرها، بیسکویت، پنیر، غذاهای گوشتی، نگاه دارنده ها و قند سفید.
نوشیدن مقدار کافی آب نه تنها برای رفع یبوست بلکه برای پاکسازی سیستم ، رقیق کردن خون و شستن سموم از بدن نافع است. اما، آب را نباید همراه غذا مصرف نمود زیرا سبب رقیق شدن شیره های گوارشی می شود که برای هضم مناسب غذا لازم هستند. آب باید نیم ساعت پیش از غذا یا یک ساعت بعد از غذا مصرف شود.

به طور معمول ، باید تمام میوه ها به جز موز در درمان یبوست و شقاق مقعد سودمند است. اما بعضی میوه ها مانند گلابی و انگور موثرترند و به مقدار زیاد مورد استفاده قرار گیرند. نوشیدن آب داغ، آب لیمو ترش و کمی نمک داروی مؤثری برای درمان این حالت است.

مالش خشک روزانه باید به صورت کاری منظم در درمان شقاق مقعد انجام شود. بخش مبتلاراب اید چند بار در روز با کیسه داغ و سرد مالش داد. از کیسه ای نخی که در آب داغ قرار داده شده باید به مدت2تا 3 دقیقه در محل گرفتار قرار داد.
استفاه از کیسه داغ باید سه بار با مدت زمانی برابر انجام شود. به دنبال کیسه داغ باید از کیسه خنک استفاده شود. باید مرتب این کار انجام گردد یعنی سه بار کیسه گرم و یک بار کیسه سرد مورد استفاه قرار گیرد.

هوای تازه و انجام منظم ورزش نیز اهمیت دارد. آساناهای یوگا نیز در درمان این بیماری سودمند است و می توان از اوتارپاداسانا، پاوان موکتاسانا ، واجراسانا، یوگامودرا، بوجونگاسانا، شالاباسانا و شاواسانا سود برد.