درمان بی اشتهایی عصبی با داروهای گیاهی

درمان بی اشتهایی در بزرگسالان,گیاهان اشتها آور,گیاه دارویی برای افزایش اشتها,درمان بی اشتهایی ناشی از افسردگی,درمان بی اشتهایی نوجوانان,داروی گیاهی برای بی اشتها شدن,دلیل بی اشتهایی کودکان,مواد غذایی اشتها آور
بی اشتهایی عصبی anorexia nervosa عبارت از فقدان اشتها در نتیجه اضطراب عصبی است. این حالت نگران کننده به وسیله خود بیمار ایجاد می شودو اصولاً در خنم های جوان مشاهده می گردد.
تصورمی شود این بیماری یک نابسامانی روانشناسیک است و در پی تلاش برای لاغر شدن آغاز می شود. بیمار مصرف غذا راهر چه بیشتر کم می کند تا آنکه ظاهراً به نظر می آید چیزی نمی خورد و به این ترتیب بسیار لاغر و باریک می شود.
به این ترتیب در بیمار تصویر ذهنی کژدیسه و تغییر شکل یافته از بدن به وجود می آید و نمی تواند بپذیرد که این حالت بسیار زیانبار است و بر ظاهرش تاثیرات منفی بر جای می گذارد.
خانم مبتلا به بی اشتهایی عصبی از غذا خوردن می گریزد، بسیار کم می خوابد ولی بسیار فعال است. ممکن است تا 25 درصد وزن طبیعی بیمار کاهش یابد. قاعدگی متوقف می شود و تمایل جنسی از بین می رود.
بیمار غالباً بی شکیب، آغالش پذیر و افسرده است. باگذشت زمان، این حالت لاغر و باریک شدن شدیدتر شده و در صورت عدم درمان شایسته حتی ممکن است به مرگ بیانجامد.

علل بی اشتهایی عصبی

خانم های مبتلا به این بیماری تا حدی دارای شخصیت روان نژند می باشند. برای خود استانداردهای بالائی در نظر می گیرند و هر نوع شکست در رسیدن به تصور کمال و پرداختگی در آنها به جستجوی درونی بیشتر نقص منتهی می شود.

این بازخورد گسترش می یابد و تا جستجو برای جسمی لاغر و ” آرمانی” به پیش می رود. ترس شکست در برعهده گرفتن هر نوع مسوولیت نیز در شروع این بیماری سهم دارد.
عامل نهائی تشدید کننده در عدم قبول غذا، انتقادهای خاصی است که از وی می شود. مثل آنکه مثلاً یکی از همکلاسی ها اتفاقاً درمورد چاقی سخن بگوید.

نخوردن مقدار کافی غذای مغذی به اشکالات متابولیک و ناخوشی جدی منتهی می شود. به رغم آنکه به نظر می آید بیمار از انرژی بالایی برخوردار است، به تدریج فاقد ذخائر جسمی خواهد شد و در مراحل بسیار پیشرفته، شیمی بدن به صورت غیر قابل برگشت دچار اختلال خواهد شد.

درمان بی اشتهایی عصبی

در آغاز، بیماران دچار بی اشتهایی عصبی را باید یاری داد تا مشکل خود را درک کنند تا به این ترتیب کمک شود دوباره در جاده طبیعی شدن بیفتند و در این راه به حمایت خانواده و دوستان نیاز است.

در ابتدا، بیمار باید به مدت 3 تا 5 روز روزه آب پرتقال و آب بگیرد. در این رویه لازم است هر 2تا 3 ساعت در طول روز آب یک پرتقال را در یک لیوان آب گرم بنوشند. در طول این روزه، هر روز باید روده ها باتنقیه آب گرم پاکسازی شوند تا مواد سمی موجود از بدن خارج گردند.

بعد از روزه آب میوه، بیمار می تواند به مدت 2 تا 3 روز از جیره ای استفاده کند که تمام آن میوه است. در این جیره، بیمار باید از سه وعده غذا در روز از میوه های آبدار تازه مانند سیب، گلابی، پرتقال،آناناس، انگور وپاپایا به فواصل پنج ساعته استفاده نماید.
از این پس بیمار می تواند از جیره محدود خوراکی هایی استفاده کند که به آسانی قابل جذب بوده و شامل سبزی هایی باشد که به آرامی پخته شده اند، میوه هایی آبدار و کره که برای حدود 10 روز است.

بعد از جیره غذایی محدود، بر حسب پیشرفت، بیمار می تواند به تدریج از جیره غذایی کاملاً متوازن حاوی دانه ها، مغز آجیل و غلاف، سبزی ومیوه استفاده کند.
دراین جیره غذایی، تاکید باید برمیوه های تازه و سبزی خام باشد. بیمار باید از قند سفید و آرد سفیدو نیز فرآورده های ساخته شده از آنها،چای، قهوه و غذاهای سرخ کرده پرهیز کند.

قرار دادن کیسه یخ روی معده به مدت نیم ساعت پیش از هر وعده غذا در درمان این حالت موثر است. همچنین به طور معمول می توان روزی 1 ساعت از بستن شال پارچه ای مرطوب سود برد.
انجام این کار به این صورت انجام می گیرد که یک پیراهن نازک پنبه ای را در آب سرد فرو برده و سپس بیمار ان را میپوشد. روی این پیراهن باید یک زیرپیراهن ضخیم وخشک پنبه ای پوشیده می شود. استفاده از حمام ناحیه لگن یک بار در روزنیز در علاج بی اشتهایی موثر است.

استفاده از بعضی دواهای خانگی در درمان بی اشتهایی عصبی مؤثر است. مهم ترین این دواها، استفاده از پرتقال است. پرتقال سبب استراحت اندام های گوارش شده و به صورتی کاملاً آسانگوار ذخایر تغذیه ای را سرشار می کند.
همچنین جریان یافتن شیره گوارش را تحریک کرده و در نتیجه گوارش را بهبود داده و اشتها را می افزاید. پرتقال،شرایط مناسبی برای ایجاد باکتری های دوست در معده فراهم می آورد.

استفاده از غوره داروی موثر دیگری برای بی اشتهایی عصبی است. آب غوره تازه را باید به آرد افزود و با آن نان درست کرد. ازاین نان باید دائماً به مدت 2 تا 3 هفته استفاده کرد.این نان به معده قدرت بخشیده و اشتها را بهبود می دهد.

لیمو نیز داروی خوبی برای بی اشتهایی است. استفاده از آب لیموو زنجبیل در مقابله با این بیماری موثر است. حدود 5 میلی لیتر آب لیمو را با مقدار مساوی آب زنجبیل و یک گرم سنگ نمک مخلوط می کنند.
این مخلوط باید سه روز زیر آفتاب بماندو پس از هر وعده غذا، یک قاشق چای خوری مصرف شود. این مخلوط نیز دستگاه گوارش را تنظیم کرده و اشتها را بهبود می دهد.

سیب ، میوه سودمند دیگری در بی اشتهایی عصبی است. این میوه با تحریک جریان یافتن پپسین pepsin در معده به گوارش کمک می کند. سیر دارای خواص اختصاصی تحریک قدرت گوارشی این دستگاه وبهبود اشتها است.
آشی که از سبزی تهیه شده باشد به بیمار رنجه از بی اشتهایی عصبی کمک فراوان می کند. برای به دست آوردن نتایج بهتر، باید به اش، آب لیموی تازه افزود.
ثابت شده که استفاده از زنجبیل نیز در بی اشتهایی با ارزش است. حدود 5 گرم از این سبزی را سائیده و با کمی نمک دردرمان این حالت به کار می برند. سایر اقدامات سودمند در درمان بی اشتهایی عصبی عبارت از گرفتن حمام آفتاب و هوای خنک، زندگی بیرون از منزل و ماساژ عمومی و منطقه شکم است.